Přechod mezi 2G a 3G sítěmi byl pro zákazníky velký skok a přinesl nové možnosti.
Vylepšil se především komfort při telefonování a zvýšila se rychlost stahování dat. Podobný skok by mohl být i při přechodu ze 3G na 4G, ale bude to skutečně tak? To, co bylo před pár lety při spuštění 3G špičkou v přenose dat, je dnes už standardem a jelikož doba pokročila, hlásí se sítě čtvrté generace, tedy LTE.

Plánujete nákup telefonu a rádi byste využili výhod stále se rozrůstající sítě LTE? Většina nových smartphonů se touto podporou pyšní, ale bohužel, ne všechny se připojí i k sítím LTE našich operátorů. Jak to tedy zjistíme?

Nejdříve musíte dohledat čísla pásem (bands), která vybraný přístroj podporuje.

Nás zajímají pouze FDD LTE pásma číslo 1, 3, 7, 8 a 20 , na kterých se v ČR LTE šíří.

Pásmo 1 (2100 MHz) – Nyní na něm běží 3G, ale Vodafone má v plánu během prosince spustit LTE v městech Kladno, Slaný a Olomouc. Do konce léta 2015 se přidají další města, kde je v současnosti 3G internet. V budoucnu to mají v plánu i zbývající operátoři.

Pásmo 3 (1800 MHz) – pásmo určené pro města s vysokými datovými nároky (Brno, Praha, K. Vary…)

Pásmo 7 (2600 MHz) – vzešlo z aukce, prozatím se na něm nic nevysílá

Pásmo 8 (900 Mhz) – Vodafone ho používá k pokrytí svým turbo internetem mimo velká města. Mapa pokrytí, včetně vyhledávání dle obcí je dostupná zde.

Pásmo 20 (800 MHz) – vzešlo z uvolněných frekvencí po přechodu na digitální vysílání a bylo součástí nedávné aukce, pokrývá většinu území

Pokud vaše zařízení podporuje všechna zmíněná pásma, tak máte vyhráno. V případě, že jste našli shodu jen u některých pásem, nemusíte smutnit. Podívejte se na mapu pokrytí ČTU, kde si vyberete svého operátora a frekvenci, kterou váš smartphone podporuje a lehce zjistíte, zda se připojíte i ve svém okolí.  Jestliže chcete zjistit pokrytí v konkrétní obci, klikněte nad mapkou na záložku pokrytí okresů, kde si zvolíte okres, operátora, frekvenci a následně obec. Zde se nám zobrazí procentuální stav pokrytí daného místa.

 

 Jak je to s LTE na Slovensku pro vás zjistil Michal Alaxa.

 

Na Slovensku LTE siete spustili všetci traja telekomunikační operátori, aj keď každý sa k tejto téme postavil trochu iným spôsobom. LTE u nás vysiela na pásmech 3, 7, 20 a 38.

O2

Spoločnosť Telefónica Slovakia spustila sieť LTE ako prvý operátor na Slovensku v auguste 2012.

V súčasnej dobe ponúka minimálne pokrytie v rozsahu 3 obcí pri Bratislave : Bernolákovo, Ivanka pri Dunaji a Zálesie a frekvenčné pásmo je 1800 MHz. Okrem tejto frekvencie má O2 zakúpenú aj licenciu na pásmo 800MHz.

V oblasti pokrytia signálom LTE je dostupná rýchlosť sťahovania do 100 Mb/s a rýchlosť odosielania je do 20 Mb/s. Zaujímavé je, že LTE sieť spoločnosti O2 je prístupná iba ako mobilné pripojenie pre počítače s USB modemom, mobilné telefóny sa zatiaľ nepripoja.

O2

 

Orange

Orange momentálne pokrýva 14 najväčších miest na Slovensku signálom LTE v rýchlostiach do 150 Mb/s. Od leta 2014 je 4G sieť dostupná pre zákazníkov Orange bez príplatku a dostupná rýchlosť záleží od frekvencie: 2600 MHz sťahovanie dát do 150 Mbit/s, odosielanie do 50 Mbit/s a 800MHz sťahovanie dát do 73 Mbit/s, nahrávanie do 20 Mbit/s.

Aktuálna mapa pokrytia

orange

 

Telekom

Telekom má aktuálne najväčšie pokrytie signálom 4G, ktoré zahŕňa do 40 miest. Maximálna rýchlosť v pásme 2600 MHz dostupnom iba v Bratislave je do 150 Mb/s pre download a do 50 Mb/s pre upload. Na ostatnom území Slovenska poskytuje Telekom rýchlosť do 73 Mb/s pre download a do 23 Mb/s pre upload a pracuje na frekvencií 1800MHz. Operátor má zakúpenú aj licenciu na pásmo 800MHz.

Aktuálna mapa pokrytia

telecom

 

Už len dodám, že teoretická maximálna rýchlosť v sieti je v praxi ťažko dosiahnuteľná, čím viac užívateľov v reálnom čase využíva dátovú sieť, o to nižšia je reálne dosiahnutá rýchlosť. LTE je určite krok tým správnym smerom, treba už len dúfať že si tú rýchlosť užívateľ aj skutočne užije, častokrát ponúka operátor malý dátový balík v rádoch niekoľkých stoviek megabajtov, ktoré sa dajú minúť veľmi rýchlo a potom neostáva nič iné iba počkať do ďalšieho obdobia alebo si priplatiť nové dáta. Až keď budeme mať k dispozícií neobmedzené mobilné dátové pripojenie za rozumnú cenu, až potom dostane LTE ten správny rozmer a stane sa skutočne masovo rozšírené.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.