Po článku o situaci v Intelu a jejich dotačním programu (ZDE) se podíváme jak to vypadá u jejich věčného konkurenta AMD a některé problémy se zdají evidentně být společné. Trh s tablety je urputnou cenovou bitvou a zisk pro tvůrce čipů samotných je na velice nízké úrovni, proto AMD v rámci restrukturalizace společnosti a změny priorit v plánuje vycouvat z vývoje tabletových čipů pro blízkou budoucnost, protože si nemůže dovolit si dotační politikou v podstatě koupit část místa na trhu jako Intel.

Trh je ovládán výrobky Applu, Samsungu a levných čínských výrobců, takže síla AMD zejména v oblasti integrování výkonných grafických čipů se nemůže naplno projevit. Strategie společnosti se tedy hodlá více zaměřit na PC trh, který podle posledních prodejních čísle vstává z popela a na výrobu licencovaných čipů pro PS4 a XBox One, které přinášejí miliardové zisky. Tabletový trh je naproti tomu popelkou, zejména proto, že se AMD nikdy nepodařilo na něm uchytit kvalitním výrobkem od svého vstupu v roce 2011 a i současná generace čipů s kódovým označením Mullins je neúspěšná.

use_1-100532380-primary.idge

Prototyp herního tabletu s čipem Mullins

Proto není překvapením že na roadmapě AMD pro příští rok nenajdeme žádný nový čip vyvíjený pro tablety a Mullins tak zůstává posledním plánovaným příspěvkem AMD do segmentu i pro příští rok. Na druhou stranu je však AMD flexibilnější než konkurence, protože roadmapa obsahuje čipy jak s architekturou x86, tak ARM, takže se mohou kdykoli znovu pustit do souboje na jedné ze stran barikády. Pro blízkou budoucnost jsou však priority jasně dané a pozornost se upře zejména na nové čipy pro PC s kódovým jménem Carizzo, které by měly být výrazně úspornější ( spotřeba kolem 10W).

amd

Podle slov ředitele mobilní divize AMD Kevina Lensinga se linie mezi tablety a notebooky stejně pomalu smazává a nástup hybridních zařízení můžeme pozorovat už dnes. Budoucností je tak dle AMD notebook se spotřebou 15-30W, který bude ve formě hybridu nebo pseudo-tabletu a tomuto cíli tedy také odpovídá současné směrování mobilní divize.

[Zdroj][Via]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.