V posledních dvou letech vykázala mobilní divize procesorového gigantu Intelu ztrátu neuvěřitelných 7 miliard dolarů a z velké části je na vině velmi štědrá dotační politika pro použití procesorů Intel Atom v tabletech. Podle dostupných informací se dotace na jednotlivé zařízení pohybovala až ve výši 50$,což při ceně celého tabletu kolem 200$ je částka vskutku enormní, ale umožnila Intelu razantní vstup na trh dosud téměř monopolizovaný procesory ARM. Přesto výše ztráty zavdala spekulacím, že Intel v roce 2015 hodlá ukončit tuto dotační politiku a výsledkem by byl pochopitelně nárůst ceny tabletů poháněných Atomem.
Výsledky prodejů za tři čtvrtletí roku 2014 jsou však velmi dobré, Intel plánoval prodat 40 miliónů čipů v kalendářním roce a před posledním čtvrtletím je skoro jisté, že se mu to podaří. Vzestupná tendence 5 mil. v 1.čtvrtletí, 10 mil. v 2. a 15 mil. v 3. dávají dohromady 30 miliónů a i díky těmto číslům Intel své plány s největší pravděpodobností zachová a navíc ještě rozšíří. K současným dotacím na tablety s úhlopříčkou 10″ a nižší se připojí nové s podporou až 12″ zařízení a Intel si slibuje další nárůst podílu na trhu a je ochoten akceptovat nižší zisk a dočasné ztráty v zájmu jeho dosažení.
Ruku v ruce s těmito plány jdou i poslední akvizice a podepsaná strategická partnerství – Infineon pro získání bezdrátových a mobilních technologií a patentů, ZiiLabs pro grafické čipy, Spreadtrum a RDA Microelectrics pro mobilní čipy a konečně Rockchip pro SoC integrovaná řešení. Z výše zmíněného je zřejmé, že Intel zdaleka nemá v plánu vyklízet bojiště a naopak hodlá zabojovat s ARM rivaly typu Qualcommu nebo Mediateku o trh ještě urputněji. Obrovskou výhodou je také vlastní produkce čipů samotných, konkurence se musí vždy spolehnout na výrobní možnosti TSMC nebo Samsungu. Vypadá to tedy, že Intel drží trumfy pevně ve svých rukou a bude zajímavé pozorovat v roce 2015, zda jim risk s miliardovými dočasnými ztrátami vyjde dle předpokladů.
[Zdroj]