Jsou to již téměř dva roky, co jsem měli doma Huawei Ascend G300. Od té doby urazili v Šen-čenu značný kus kupředu a Honor 6 dokazuje, že Huawei časem začíná dospívat. V dnešní recenzi Huawei Honor 6 se dozvíte, jestli dostojí svým skvělým referencím.
Za zapůjčení přístroje děkujeme www.dx.com, kde si můžete přístroj zakoupit se slevovým kuponem HuaweiCZ (5%) exkluzivně pro naše čtenáře!

Balení

Když jsem viděl prvně krabičku, nenapadlo mě jiné přirovnání, než „šmoula“. Krabička je standardních rozměrů a celé balení je vlastně jen další variací na sundavací vrchní víko, vlastně je až nápadně podobná krabičce Nubie. Co mě ale zaujalo, je CYAN/azurová/tyrkysová barva, ve které je krabička vyvedena. V záplavě bílých, černých a „dřevěných“ krabiček vyčnívá, i když mé gusto to není.
Po sundání vrchního krytu, na nás vykoukne samotný telefon, který si však popíšeme v jiné kapitole.

20141108_132749
Telefon leží jako vždy v plastové vaničce, pod kterou je obálka plná různých papírů a brožurek v čínštině, nalepovací folii na přední a dokonce i zadní stranu přístroje a nástroj pro vyndavání SIM/paměťových karet ze slotů.Pod touto obálkou je pak prostor pro nabíječku obřích rozměrů a USB kabel. Nabíječka mě nemile překvapila svými parametry, na boku se píše, že pro 100-240V ~50/60Hz je dostupný nabíjecí proud pouze 0,5A. Ale jaká je pravda jsem bohužel nezjistil, ale 0,5A s mi nezdá reálné, protože nabíjecí časy byly naopak až překvapivě krátké.

20141108_132914

Popis telefonu

Jak vidno, k testování dorazila bílá varianta, která podle mého vypadá značně hůře, než elegantní černá. První setkání sice nedopadlo špatně, ale po podrobnějším prozkoumání detailů a celkového vzhledu se nemohu zbavit dojmu, že si designeři zajeli nejprve do Apple, pak do Sony a na závěr to vzali přes Xiaomi, protože nejen vzhledem zevnějšku se Huawei Honor 6 inspiroval.
Pojďme si ale konečně popsat, jak přístroj vypadá.

20141108_133036
Záda telefonu, stejně jako přední strana, je z tvrzeného skla Gorilla třetí generace, brada z plastu a zbývající dva boky a horní hranu kryje plastový pásek neumě imitující stříbrný kov. Záda jsou díky použitému sklu poměrně minimalistická a zcela rovná. Pod sklem je viditelný čtverečkovaný vzor, který odráží světlo do kruhů. V levém horním rohu se tísní čočka fotoaparátu s dvojitým LED bleskem, uprostřed je logo HONOR a v levém spodním rodu vertikální výdech hlasitého reproduktoru.


Spodní plastová brada je osazena MicroUSB konektorem a hlavním mikrofonem, horní hrana pak hostí 3,5mm jack, sekundární mikrofon a dokonce i iR diodu pro ovládání domácích spotřebičů.
Levý bok je holý jako hlava legendárního detektiva Kojaka, zato pravá strna je osazena důležitými prvky. Odshora to je kolébka hlasitosti, pod ní tlačítko on/off/sleep/wake up. Tlačítka mají pěkný vroubkovaný povrch,jsou plastová a sedí na svém místě velmi pevně. Mají pevný a jistý stisk, ale mohla by být lépe rozpoznatelná od povrchu, ale to je opravdu jen drobná výtka.

20141108_115001
Pod tlačítky se nachází krytka, která zapadá do stříbrné plastové lišty, která lemuje tři ze stran telefonu. Pod ní jsou hned tři sloty, dva pro MicroSIM a jedna pro paměťovou kartu. Máme tedy na recenzi dual-sim verzi Honor 6.

20141108_134737
Přední stranu okupuje samozřejmě 5″ FullHD displej, v horní části sluchátko, sekundární kamerka, čidlo přiblížení a čidlo okolního světla. Nezapomnělo Huawei na něco? Nezapomnělo, tlačítka pro ovládání operačního systému jsou totiž pouze na displeji. Přiznám se, že je nemám rád ani na svém vlastním telefonu, kde je mám rozložené podle sebe, a už vůbec na Huawei. Jsou totiž blízko sebe uprostřed a neustále jsem je hledal na krajích, jak jsem zvyklý ze všech ostatních telefonů. Což je ovšem moje preference, dá se na to asi zvyknout.
Velikost telefonu jsou velmi příjemná čísla, jmenovitě 139,8 × 68,8 × 7,5 mm a 135 gramů váhy, jedná se tak o velmi kompaktní zařízení.

 Hardware

Dlouho jsme neměli na recenzi telefon, který by měl jiný procesor, než Qualcomm nebo MediaTek. Inženýři v Huawei mají ovšem vlastní řešení: HiSilicon Kirin 920. Procesor, který staví na populární architektuře big.LITTLE, takže jsou přítomna jádra 4x 1.7 GHz Cortex-A15 a 4x 1.3 GHz Cortex-A7. V roli grafického čipu je velmi výkonná Mali-T628 MP4, nadprůměrná hodnota 3Gb RAM, 16Gb interní paměti, podpora paměťových karet až do velikosti 64Gb a samozřejmě funkce DualSIM.
Potěší přítomnost infraportu, zamrzí nepřítomnost NFC. Přítomnost evropských frekvencí pro LTE je spíše již nutnost v dnešní době.
Funkce OTG je samozřejmě také přítomna a plně funkční s fleškou o kapacitě 32Gb (FAT32). Dva mikrofony dávají tušit funkci aktivního odrušení při hovoru a lepší zvuk u videa. Zadní fotoaparát Sony IMX214 s 13-ti megapixely má k sobě duální přisvětlovací LED, další LED se nachází nad displejem, ta má ovšem informativní funkci. Přední fotoaparát disponuje rozlišením 5 megapixelů.

Displej

Čínští výrobci se čím dál častěji uchylují k displejům, které dosahují na aktuální špičku, zejména firma Japan Display Inc. neboli JDI. I v Huawei Honor 6 se nachází panel od JDI a opět se potvrzuje kvalita japonských výrobců, kteří za touto firmou stojí, jmenovitě Sony, Hitachi a Toshiba.

20141108_133144
Displej JDI o velikosti 5″ s Full HD rozlišením má vysoký jas, vysoký kontrast, výborné pozorovací úhly a jeho čitelnost na přímém denním světle je taktéž vynikající. Bílá barva má velmi lehký nádech do červena, černá je lehce do fialova, což jsou ale neduhy IPS technologie, kterou je tento panel vyroben. Naštěstí je v nastavení přítomna možnost korekce barev, takže se neduhy dají trochu vyladit. Velmi mě potěšil maximální a minimální jas, displej je na maximální jas velmi zářivý a naopak na minimální je opravdu velmi lehce podsvícen, má opravdu velký rozsah podsvícení a dá se tudíž bez problémů používat při všech příležitostech. Displej v mém LG G2 zelená závistí…
Použitý panel bych označil za jeden z nejlepších displejů letošního roku!

 

Výkon

Huawei má vlastní návrh i výrobu procesorů, které následně osazuje do svých telefonů. Musím se přiznat, že po přečtení několika recenzí na Huawei P7, kde je použit Kirin 910T, jsem byl k výkonu HiSilicon Kirin 920 velmi skeptický. Jeho starší sourozenec se totiž nepředvedl jako příliš výkonné řešení. Kirin 920 používá ale jinou architekturu, jedná se o poslední dobou velmi oblíbené řešení big.LITTLE, tedy přítomnosti dvou modulů čítajících po 4 jádrech. V tomto případě se jedná o 4x 1.7 GHz Cortex-A15 a 4x 1.3 GHz Cortex-A7.
Grafický čip Mali-628 MP4 a nadprůměrná hodnota RAM o velikosti 3Gb dávají tušit opravdu solidní výkonový potenciál. A musím říci, že onen potenciál je výborně využit! Jak v benchmarcích, tak v praktickém používání se Kirin 920 opravdu osvědčil, jedná se o velmi výkonné řešení, kterému jen tak dech nedojde, výborná práce, Huawei!

Benchmarky:

AnTuTu v5.2.0 – 40925 bodů

Screenshot_2014-11-10-10-49-12

3DBenchmark – Ice Storm Unlimited – 14106 bodů,   – Ice Storm Extreme – 9171 bodů

Screenshot_2014-11-11-13-39-54

Herní testy:

GTA III – asi nikoho nepřekvapí, že GTA jelo „na plné kule“ zcela bez sekání
Real Racing 3 – hra si zvolila nejvyšší nastavení a i s 22 auty na dráze se nekonalo nic jiného, než zcela čistá hratelnost
The Dark Knight Rises – dokonce i tento velmi náročný titul běhal zcela bez problémů
Dead Trigger 2 – i zde na nejvyšší nastavení zcela plynulý herní zážitek

Zde ještě dodám, že přestože jsem telefon měl na nabíječce a hrál odhadem 25 minut, telefon nebyl příliš zahřátý, dá se tedy mluvit o velmi sofistikovaném a dobře navrženém procesoru (nebo že by šasi bylo tak kvalitně navrženo…?).

Android OS – EMUI

Huawei má svou vlastní nadstavbu s názvem EMUI nyní ve verzi 3.0…nebo nemá? Již první oťukávání funkcí a vzhledu mi připadalo nějak povědomé, tohle jsem už někde viděl. A pak mi vše „docvalko“, MIUI. Ať jsem se na EMUI koukal z jakéhokoliv úhlu, nemohl jsem si nevšimnout těch maličkostí, které jsou stejné, jako v MIUI. Opravdu se nemohli v Huawei trochu snažit a vydat něco svého, něco originálnějšího, než jen skin slavné ROMky od Xiaomi?
Na druhou stranu je téměř tak dobře odladěná, jako její předobraz, což jí jde k duhu. Dalším plusem je její konzistentnost, je vidět, že si s tou „konverzí“ dali záležet a celé prostředí je vyvedeno ve stejném stylu, mající stejné prvky a barvy.

Galerie prostředí EMUI

Fotoaparát

Již zmiňovaný model Ascend P6 i P7 se celkem osvědčili svými fotoaparáty, podobné výkony jsem očekával i od novějšího Honor 6. Ten je osazen vynikajícím čipem Sony IMX214, který slibuje solidní výsledky. Bohužel musím konstatovat, že ač má telefon špičkový čip, je zazděný nekvalitní optikou, která jej výrazně degraduje. Hlavně výrazné neostrosti po obou stranách a výrazné zrnění, které mi také není po chuti. Jaká škoda, mohli jsme tu mít vynikající foto-mobil, potenciál by tu byl.

EDIT: po pročtení několika recenzí se pravděpodobně bude jednat o vadu kusu resp. vadu objektivu. Ostatní recenzované kusy vadou rozostření jedné strany nemají.

Foťák velmi rychle ostří za dobrého světla, za šera nebo tmy občas nastávají problémy a telefon nedoostří scénu. LED blesk má lehký nádech do žlutozelena a je poměrně silný, menší místnost nemá problém osvítit.
O snímání fotek se stará aplikace s produkce Huawei, kterou však pochválit nemohu. Její interface je velmi jednoduchý, což by nevadilo, ale pro nastavení hodnoty ISO nebo vyvážení bílé se musí zmáčknout tlačítko nastavení, které vyvolá jednu nabídku a v této nabídce opět velké ozubené kolečko Nastavení kde si konečně na konci seznamu můžeme vybrat požadovanou nabídku úpravy. Jenže tento seznam není průhledný, ale má zatmavené polo-průhledné pozadí, takže není vidět, jak námi zvolená hodnota ovlivnila snímanou scénu a musíme se vrátit až na samý začátek aplikace. Opravdu otravné pro ty z nás, kteří se nebojí si nastavit vlastní atributy při focení. Proč jsou pouze 3 zástupci po levé straně, když je tam místo na 5 možná i 6 ikon? A proč je kromě možnosti režimu focení a natáčení videa jako další hlavní režim „Nejhezčí“? Tyto nelogické nedodělky na mě neudělali příliš dobrý dojem.


Samozřejmě je k dispozici mnoho možností nastavení fotek od scén, hodnoty ISO, rozlišení od 6 do 13 megapixelů, značky GPS, vyvážení bílé a tak dále. Jsou přítomny všechny běžné možnosti. Opět se vrátím k polo-průhlednéhmu pozadí, tentokráte u nastavení kontrastu, expozice, sytosti a jasu, viz. screenshot níže. Opravdu musím tyto atributy nastavovat, aniž bych viděl pořádně jak zvolená hodnota ovlivní výsledek?

Screenshot_2014-11-16-18-07-07
Další výtku bych měl také v ikonám pod a nad spouští, piktogram kapky má na starost filtry jako černobílá, sépie atd a druhý piktogram jakéhosi obrázku nás zavede do galerie. Opravdu by byl problém udělat alespoň náhled poslední vyfocené fotky? Swipnutím zprava doleva se dostaneme z aplikace fotoaparátu do galerie.
Bohužel tedy, zde mě Huawei Honor 6 zklamalo, výsledky by mohly být lepší a nepovedená a neergonomická aplikace také.

Neupravené fotky si můžete prohlédnout na uloz.to

Galerie:

 

Další kapitolou je video, které naopak obstálo poměrně dobře, na rozdíl od fotek. Obraz je plynulý, neřádkuje a má konstantní framerate i za špatných světelných podmínek. Zvuk u nahraného videa mě celkem potěšil, mohl by být více detailní, ale zvládá nahrát vše podstatné v relativně dobré kvalitě.
Video se dá nahrávat ve FullHD nebo HD rozlišení se dvěma kanály zvuku, tedy stereo. Ostatní rozlišení VGA, QVGA a MMS již položku Stereo nemají. Také je možné nahrávat HDR video (pouze HD rozlišení), kdy je obraz více kontrastní.

Zvuk

Nejvíce jsme se z celého psaní recenze těšil právě na tento okamžik, až budu popisovat kvalitu zvuku hlavně do sluchátek. Nejdříve ale popíši hlavní reproduktor, který hraje zvukem plným, silným a s výraznými výškami, až nečekaně kvalitní. Bohužel jak jsou záda plochá jako profesionální modelka, reproduktor se zcela zakryje při položení na stůl nebo rovnou podložku a všechen zvuk jde zpět dovnitř a není slyšet téměř nic. Pokud se mu ale nechá nějaké to místo, překvapí.
A teď již konečně toliko očekávaný popis zvuku do sluchátek. Jako referenční telefon teď používám LG G2 s 24bit/192kHz DAC, který má opravdu znamenitý zvuk. Huawei mu ale šlape velmi zdárně na paty!
Tentokráte bylo testování mnohem delší, rozdílů je totiž opravdu poskrovnu proti LG  G2. Zkoušel jsem mnoho různých interpretů i žánrů a Huawei mě stále přesvědčovalo, že prostě umí. A nakonec mě přesvědčilo.

Hentai Corporation – Equlibristic Brides -> .flac
Area Core – Taken away from you -> .flac
Black Sun Empire – All is lost -> mp3 320kbs
Yoko Kanno – Chant 1 -> .flac
Steve Reich – Piano Phase -> .flac

Už při prvních tónech Hentai Corporation jsem věděl, že mám co dočinění s něčím lepším, než je průměrný zvuk. Překvapivě dobře podaný prostor a lokalizace, zpěvák zpívá v popředí, basa dává silný base, kytara ostře zařízne a bicí skvěle podkresluje celou sestavu. U soundtracku z Ghost in the Shell byla slyšet horší dynamika zpěváků a tympány nebyly tak úderné, jak jsem zvyklý z LG, rozdíl je to ovšem malý.
Přesné a neuřvané výšky a středy usazené přesně tam, kde by měly být. Basy přesné a rychlé i když bych jim přidal na síle.
Celkově je přednes vyrovnaný, zaměřený spíše na vyšší tóny, přidal bych trochu dynamiky do projevu spolu s trochou basových tónů. Huawei Honor 6 s klidným svědomím doporučím všem, kterým záleží na kvalitě sluchátkového výstupu. Bohužel se mi nepodařilo zjistit, zda má Honor 6 svůj vlastní zvukový čip, nebo zda používá některý z čipů Wolson, Cirus Logic nebo nějaký jiný.

Screenshot_2014-11-18-22-15-23

GPS, konektivita a volání

Procesor HiSilicon Kirin byl pro mne velkou neznámou ohledně funkcionality GPS. Jak jsem ale záhy zjistil, Kirin má podporu dokonce i ruského satelitního systému GLONASS , výhody spojení GPS a GLONASS jsou zřejmé. Zafixování polohy proběhlo opravdu v řádu sekund, signál by sice mohl být silnější, ale rozhodně bohatě stačil pro polohování i navigaci. Při navigování jsem nepozoroval žádné výpadky ani výrazné propady signálu ani ve městě, jen přesnost by mohla být při použití pouze satelitů trochu vyšší, avšak problémy jsem s ní neměl. Při použití asistence se přesnost zlepšila.
Veškeré aplikace, které GPS potřebovali, jako jsou Google Maps, Mapy.cz, GPS Test, GPS Status, Endomondo, fungovaly bez problémů přesně tak, jak by měli.

 

Příjem bezdrátových sítí WiFi se mi jevil celkem silný, před naším domem o 4 patra níže jsem měl stále signál. V dobře pokryté oblasti (náš byt) si signál držel standardní sílu, nevypadával, WiFi se nevypínala. Nenašel jsem však v nastavení WiFi přepnutí na 5Ghz pásmo, takže si telefon sám tato pásma přepíná.

Bluetooth bych napsal asi jen tolik, že příjem a odeslání souborů proběhlo bez problémů na vzdálenost odhadem 7 metrů.

Volání bylo díky dobrému reproduktoru i sluchátku v příjemné, dvojice mikrofonů zajistila čistý a kvalitní zvuk, čistý, jasný a docela hlasitý.

Baterie

Baterie o kapacitě 3100mAh je u telefonu s 5″ displejem nadprůměrná a reálná výdrž předčila papírové předpoklady.
Nabíjecí čas s přiloženou nabíječkou je totiž až velmi krátký. Ze 3% do plného nabití to trvá pouze 1:40 hod! To je hodnota, která by vypovídala o nějaké technologii rychlonabíjení ve spojení s minimálně 2A nabíjecího proudu nabíječky.

20141108_133346
Vybíjení je samozřejmě mnohem pomalejší. Když jsem telefon používal svým standardním způsobem, tedy že ráno v sedm telefon vyndám plně nabitý z nabíječky, celý den zapnutou wifi, data kolem 2 hodin, zahraji si nějakou tu hru 20-30 minut, dvě hodiny hudby, nafocení 20 fotek,  synchronizace dvou účtů + brouzdání internetem (www.gizchina.cz) a FB/Messenger, vyzkouším cestou do práce  20 minut GPS, 5 SMS a 10 minut volání a večer kolem půl desáté mi zbývalo kolem 20%. Což je s přihlédnutím k náročnému testovacímu režimu a tomu, že mám podsvícení až na výjimky na 100%, výtečná hodnota.
Huawei Honor 6 se tedy řadí k elitní lize telefonů s vynikající výdrží, jako jsou OnePlus One nebo LG G2.

Recenze Huawei Honor 6 – Závěr

Po delší se bude závěr nést na pozitivní vlně, protože mě Honor 6 opravdu bavil.Pokud bych měl hodnotit přístroj jako takový, opravdu mě nadchla výdrž baterie, špičkový displej, rozměry přístroje, odladěnost ROM, velmi rychlé nabíjení, vysoký výkon, podpora paměťových karet a v našem případě i DualSIM. Mezi mínusy bych zařadil fotoaparát, plastové provedení, krytku slotů, okopírované MIUI.

Huawei Honor 6 má v českých luzích a hájích velmi silnou konkurenci v podobě LG G2, Nokia Lumia 830 nebo OnePlus One. Ovšem stále se jedná o poměrně vyrovnaný přístroj, který dokáže nabídnout slušný poměr ceny a výkonu.

Děkujeme www.dx.com za zapůjčení přístroje za účelem  recenze! A nezapomeňte na exkluzivní slevu pro čtenáře gizchina.cz s kupónem HuaweiCZ (5%)!

 Plus Mínus
Výdrž baterie Fotoaparát
Špičkový displej Plastové provedení a skla na obou stranách
Rychlé nabíjení Okopírovaná MIUI ROM
Podpora MicroSDHC karet Nemá NFC
Vysoký výkon HiSilicon Kirin 920 a Mali-628
Odladěná ROM