[nextpage title=“Recenze“ ]

Dnešní recenzi bych začal kacířským přiznáním. Ač sleduji dění na čínském trhu se spotřební elektronikou, značku Leagoo, která nám byla nabídnuta na recenzi, jsem jaktěživ neviděl. A nabídka dokonce přišla z oficiálního zastoupení pro Českou Republiku z www.leagoo.cz! Přiznám se, že mě takováto informace poměrně zaskočila a na rovinu říkám, že jsem byl vůči telefonu velmi skeptický. Leegoo Lead 1 je nejvyšší model produktové řady, přesto jej Leagoo prodává v za cenu mid-endových telefonů. Pojďme se na „Lego 1“, jak jsem pracovně telefon nazýval, podívat blíže.

Balení

Zeleno-bílá kombinace je příjemným zpestřením v záplavě bílých a černých krabičkách. Jedná se o klasickou krabičku s horním odnímacím víkem, pod ní je telefon usazený v papírové vaničce. Pod vaničkou je několik oddělených částí pro USB kabel (kde jsme ho jen už viděli… 😛 ), špuntová sluchátka, redukce do české zásuvky, psaníčko s manuálem a záručním listem. Nečeká nás tu žádné překvapení, standardní balení většiny čínských telefonů.

IMG_0016

 

Popis přístroje

Opět další velká tenká černá placka s hranatými rohy na scéně. Ale přestože se jedná o levný telefon, rozhodě mu nelze upřít jistou eleganci, kterou evokují právě vzhledem displejové části hranaté rohy. Zadní část je o něco zajímavější z pohledu designu…ten jsme ovšem také již někde viděli, že?

IMG_0021
Jedná se plastový výlisek slušné kvality se vzorem „leukoplast“. V horní části je velká hranatá čočka fotoaparátu, pod ním v kovovém logu přisvětlovací LED a pod ním ještě nápis Lead 1, to kdyby jsme zapomněli, který model máme v rukou. Ve spodní části krytu je velmi pěkným fontem vyvedený nápis Leagoo a pod ním dírkovaný průduch reproduktoru, který bohužel není zdaleka tak velký, jak by se podle velikosti mřížky mohlo zdát.

 

IMG_0032
Boky jsou, jak se výrobce chlubí, z kovu. Velmi pravděpodobně kartáčovaného hliníku. Na bocích jsou také falešné (tedy pravděpodobně falešné, nezkoušel jsem jejich funkci) šroubky torx, na oko nevypadají špatně. Na levé straně je kolébka hlasitosti, na straně pravé tlačítko on/off/sleep/wake up a obě jsou stejně jako boky, z hliníku.
Horní i spodní strany jsou na tom co se týče zpracování a materiálů mnohem hůře, než boky. Jsou zhotoveny z nepříliš kvalitního plastu, což jde ovšem ruku v ruce s cenou. Vespodu je pouze primární mikrofon, nahoře pak oba dva konektory, 3,5mm jack a MicroUSB konektor.
Po delší době jde o přístroj, kterému jde sundat zadní kryt a dostat se jak k výměnné baterii, tak ke třem slotům, dva pro simkarty a jeden pro MicroSDHC. Po sundání krytu mě čekal poměrně vtipný pohled na „bobek“ silikonu na zadním krytu těsně nad sloty pro karty…zde je vidět výrobní cena. Čímž ale rozhodně neříkám, že je Leagoo Lead 1 špatně vyrobený, to zase ne.
Rozměrově jde o poměrně velký telefon, se svým 5,5″ HD displejem má rozměry 156 x 77 x 8,1 mm a vahou 145 g.

 

Hardware

Leagoo Lead 1 není žádný trhač asfaltu, přesto mu v naprosté většině případů dech nedochází. Nabídne čipset MTK MT6582 (zde bych za svou cenu viděl nějaké lepší alternativy), 1Gb ram, grafický procesor Mali-400, 8Gb integrované paměti s možností rozšíření o paměťové karty do 32Gb. Displej o velikosti 5,5″ s HD rozlišením disponuje technologií OGS a také díky ní je na displej opravdu radost pohledět i ve venkovních prostorách.

IMG_0033
Zadní fotoaparát disponuje rozlišením 13 megapixelů a přední 5 megapixelů, které jsou velmi pravděpodobně interpolované z nižších rozlišení. Potěší přítomnost FM rádia, OTG, paměťových karet, dvou SIMkaret, čidla přiblížení a světelného čidla pro nastavování jasu. Leagoo Lead 1 bohužel nemá NFC a schází mu mnoho senzorů, tedy alespoň podle AnTuTu benchmarku. Chybí senzor gyroskop, senzor naklonění, kompas a několik dalších. LTE se také bohužel s MT6582 nedočkáme, stejně jako NFC.

Displej

Display je u dnešních telefonů jednou z hlavních hardwarových komponent a mnoho výrobců se snaží osazovat své telefony dobrými panely. Ovšem v případě Leagoo Lead 1 nejde o dobrý panel, nýbrž o vynikající panel! Opravdu jsem byl z displeje naprosto nadšený, jeho zobrazovací schopnosti jsou na tak vysoké úrovni, že bych jej zařadil opravdu po bok těch nejlepších. Všechny barvy jsou perfektně podané, věrné, ostré, syté. Bílá má lehký nádech do modro-zelena, černá by mohla být „černější“, což je ovšem vidět pouze při srovnání se špičkovým displejem například v LG G2. A přestože se nejedná ani o FullHD, ale pouze HD IPS panel  s 320 dpi, neměl jsem s ním jediný problém při zobrazování obsahu. Nezastávám postoj, že je FullHD displej nutnost.
Jeho viditelnost ve venkovních prostorách bych označil za lepší průměr. Může za to celkem vysoká svítivost a OGS, díky které je displej krytý pouze jednou vrstvou skla.
Pod displejem jsou tři senzorová tlačítka a musím říct, že se mi piktogramy velmi líbí, mají nápad. A navíc jsou i rovnoměrně bíle podsvětleny i když by mohly být podsvětleny silněji.
Displej prostě nemohu jinak, než chválit!

 

Výkon

Ano, opět je tu starý známý MTK MT6582, který umí někdy i celkem překvapit. Jeho výkon Vás jistě ze židle nezvedne, ovšem pro příležitostné hraní a sjíždění internetu pohodlně postačí. Jako vždy jsem vyzkoušel několik her a benchmark, výsledek je víceméně ten samý, jako u dalších telefonů s MTK6582.

AnTuTu V5: 18109

Screenshot_2014-10-30-20-43-59

Herní testy:

GTA III: jak jsem se již přesvědčil u Zopo ZP1000S, GTA III nedělá čipsetu žádné potíže a dokáže běžet na maximální možné nastavení.

Real Racing 3: vlastně to samé, jako v případě GTA III s tím rozdílem, že si hra sama nastavila vyšší detaily. Hra šlapala čistě i při plném obsazení tratě soupeři.

Dead trigger 2: hra je hratelná i na nejvyšší nastavení bez problémů, i když některé situace dokáží snížit framerate na odhadem 20FPS. Tudíž střední nastavení detailů bylo příjemnější.

Android OS

Leagoo kombinuje ve své ROM čistý Vanilla Android s barevně upravenými prvky a launcher z MIUI, který postrádá menu aplikací. Všechny aplikace, nabídky, nastavení jsou vyvedeny v kombinaci barev bílé, šedé nebo zelené a musím říci, že to nevypadá špatně. Kromě vzhledu přidalo Leagoo ještě aplikaci, přes kterou se dá dostat na oficiální čínské stránky www.leagoo.cc a přidali podporu gest na vypnutém displeji nebo možnost listování fotkami a listování ploch v launcheru pomocí „máchání ruky“. Příjemné je gesto DT2W neboli dvojitý poklep pro rozsvícení displeje. Až na tyto drobné úpravy je ROMka velmi podobná čistému androidu a také podobně funguje. Opravdu se na žádnou aplikaci nečeká, vše jde plynule a nic se nenačítá, volné paměti RAM je i při intenzivním používání a spuštění i deseti aplikací najednou, kolem 500Mb!
Leagoo bohužel standardně nerootuje své telefony, případní root tedy pouze na vlastní nebezpečí.

 

Fotoaparát

Zadní snímač neznámého výrobce s rozlišením 13 megapixelů a světelností objektivu f2.0 nedává příliš prostoru pro spekulace o kvalitě produkce fotoaparátu. Leagoo se samozřejmě na svých produktových stránkách pyšní kvalitou, ale jistě víte, jak to chodí…Ovšem i zde Leagoo celkem příjemně překvapilo! Po fiasku u obou levných Zopo ZP780 a ZP1000S se mi konečně dostává do rukou levný telefon, který neumí zase až tak zle fotit. Zázrak? To nikoli, spíše vítané překvapení, že se fotky dají použít i na něco jiného, než výrobu nekvalitních ikon a miniatur.
Fotkám se ovšem musí trochu pomoci, čip totiž výrazně zrní. Stačí nastavit ISO na 100/200/400 a fotka je překvapivě koukatelná, detaily se sice slévají, ale barvy jsou poměrně věrné, dynamický rozsah také není nejhorší a díky sníženému ISO je na dobré úrovni šum i již zmiňované zrnění.

Aplikace, která se stará o pořizování snímků je zcela standardní Android, kterou známe ze všech možných telefonů  Číny s tím rozdílem, že Leagoo aplikovalo bílý skin na tlačítka.

Screenshot_2014-01-01-00-33-16

Očekávání natočeného videa byla malá, po fiasku, které předvedly mnohonásobně dražší konkurenti, se ovšem opět jednalo o překvapení. Leagoo Lead 1 umí slušný zvuk i obraz! No obraz by mohl být lépe zaostřený, ovšem zvuková stopa není tak hrozná, jak jsem očekával, viz. ukázka.

Bohužel musím také konstatovat, že Leagoo mělo občas problémy s ostřením, ostřilo zvláštně skokově a ne vždy se trefilo. Viděl bych to ovšem na vadu kusu, nikoli SW záležitost.

Zvuk

Protože se opět jedná o přístroj s MTK6582, bude výsledek totožný s tím, co jsem zažil při testování Zopo ZP1000S. Možná bohužel, protože výstup není příliš kvalitní, úplně chybí nejhlubší basy a středobasy jsou nemastné neslané. Ostatní spektrum je na tom lépe, výšky jsou zbytečně „uřvané“. S kvalitou výstupu také koresponduje přiložený headset, který je opravdu příšerný. Dost možná jej nedoporučím ani pro hovory.
Zvuk z reproduktoru má naopak poměrně slušný projev, ale hlasitost, jakožto nejdůležitější vlastnost, není tak vysoká jako by se mohla na první poslech zdát. Na vyzvánění to ale stačí.

GPS, konektivita a volání

Leagoo se snažilo o trochu více, než jsme u telefonů s MTK6582 zvyklí a GPS funguje. Ano i to považuji za úspěch. Není z nejpřesnějších ani nejrychlejších díky podpoře pouze GPS satelitů, ale nakonec si fix najde a snaží se ho celkem úspěšně držet i při pohybu. Zkoušeno bez asistence aGPS.

Screenshot_2014-10-31-15-22-56

WiFi se mi zdálo se svou silou signálu průměrné, tam, kde jsem měl s Galaxy S4 nebo LG G2 signál na dvou čárkách, Leagoo mělo jednu. Ale nepozoroval jsem žádné výpadky nebo kolísání signálu. GSM signál na tom byl velmi podobně, není možná nejsilnější, ale nevypadává a drží se statečně. Kvalita při volání byla na dobré úrovni, volaný slyšel a volající poslouchal, oba bez problémů, hlasitě a jasně.
Bohužel LTE se díky použitému čipsetu také nedočkáme, musíme se spokojit s HSPDA+. K Bluetooth toho nelze příliš napsat, fungovalo přesně podle očekávání, soubory přijímalo i odesílalo. NFC se ani dnes nekoná.

[/nextpage]

[nextpage title=“Baterie a Závěr“ ]

Baterie

I Leagoo se vydalo cestou ztenčování a proto najdeme pod zadním krytem baterii o kapacitě, kterou bychom u takto velikého telefonu nečekali. 2200mAh je opravdu málo na papíře a ještě méně v praxi. Při běžném a nepříliš intenzivním používáním, jsem se na jeden den dostal. V šest ráno sundávám z nabíječky a v deset večer jsem těsně před vybitím. Bohužel při intenzivním používání, hraní her, zkoušení GPS, internet přes data i WiFi jsem s Leagoo nepřežil do pozdějších odpoledních hodin. On-screen time se pohyboval na hodnotě pouhých dvou a půl hodiny a to je vel mi málo.
Na screenshotu níže si všimněte šíleného propadu od 15% k nule za několik málo minut používání.

Screenshot_2014-11-02-20-08-21

Závěr

Skepse ustoupila a přišly na řadu zkušenosti z provozu. A nedopadlo to tak špatně! Pro mne neznámá značka Leagoo mile překvapila svou funkčností, skvělým displejem, designem ROM, slušným fotoaparátem a částečně i vzhledem. Velké mínus si odnese za výdrž na jedno nabití, ta je opravdu na hraně smysluplného použití, rozměry by také mohly být menší, výška obzvláště. Také použití MTK6582 není nejlepší volbou, raději bych viděl Snapdragon 400 nebo alespoň MTK6592. Pak se nabízí cena, která je 4990Kč a podle mého je nastavena příliš vysoko, pokud člověk hledá, najde Leagoo Lead 1 o třetinu levněji…
Každopádně za cenu 5000Kč jsem čekal horší přístroj a kupodivu jsem Leagoo Lead 1 používal (i k mému) překvapení docela rád. Pokud by však cena klesla řekněme na 4000Kč, byl by to již konkurenceschopné zařízení pro ty, kdož chtějí velký displej za malou cenu.
Za zapůjčení přístroje za účelem recenze děkujeme www.leagoo.cz

[/nextpage]