Ohodnoťte článek

Jako příznivec čínské značky iFive jsem nemohl odolat pokušení a když se naskytla možnost dostat do rukou zbrusu nový iFive Mini 4 tak jsem neváhal ani chvíli a podrobil jmenovaného porovnání s mým vlastním iFive Mini 3GS, který spokojeně používám už několik měsíců. Oba jsou to tablety s úhlopříčkou 7.85″ a poměrem stran 4:3, což osobně pokládám za ideální variantu pro cestovní tablet a postelový přehrávač filmů a seriálů. Nejen z mojí zkušenosti mohu doporučit poměr stran 4:3 jako mnohem univerzálnější, než filmových 16:9 (10) zejména co se týče pohodlí při internetovém surfování nebo četbě e-knih. Takže vzhůru na tyhle dva mazlíky 🙂

Něco málo teorie

Popularita osmipalcových tabletů iFive začala nabírat na obrátkách uvedením Mini 3 a zejména jeho vylepšené verze Mini 3 Retina, kde se ovšem dnes už obstarožní čipset Rockchip 3188 zadýchával při snaze poskytnout dostatek výkonu displeji o rozlišení 2048 x 1536 pixelů. Inženýři iFive si toho byli dobře vědomi a dalším evolučním krokem bylo vydání Mini 3GS kde bylo poprvé použito řešení od Mediateku, konkrétně osmijádrový MTK6592 určený původně pro smartphony a přinášející konečně dostatek šťávy pro Retina displej a podporu 3G sítí a GPS. Pak následoval úkrok stranou v podobě low-endového Mini 3G se slabým MTK8382 a následně konečně čas pro pořádný evoluční skok. Mini 4 je jedním z prvních tabletů, který pohání Rockchip 3288 a tento nový čipset má potenciál zatřást čínským tabletovým trhem. No hned na úvod si neodpustím spoiler a řeknu, že očekávání byla do velké míry naplněna a tablet je horkým favoritem na prodejní trhák.

IMGP3176_result

Balení

Oba tablety byly doručeny v zajímavě barevných krabicích, vždy s výrazně viditelnou pětkou iFive a překvapivě chybějícím názvem tabletu co je v balení 🙂 Obsah krabice je pak poměrně spartánský, tablet samotný v ochranné fólii, USB kabel, nabíječka s čínským/US konektorem a jedna až dvě redukce pro naše EU zásuvky. Samozřejmě nechybí balast v podobě zbytečných VIP čínských karet a dokumentace v rozsypaném čaji, prostě něco pro nás sinology 🙂

IMGP3192_result

Kompletní obsah krabice Mini 4

Vzhled a konstrukce

Oba tablety se drží nepsaného pravidla osmipalcových 4:3 tabletů a rozměry i designem kopírují Ipad mini do té míry, že se vejdou bez problémů do většiny pouzder a obalů pro produkt Applu, tedy těch neznačkových. Konstrukce je parádní, v podstatě nepoznáte rozdíl, že držíte v ruce tablet s třetinovou cenou Ipadu, vše lícuje přesně, ani náznak vrzání (snad jen u 3GS mírně vrzající plastové části při zatlačení), ohýbání nebo jakýchkoli nedodělků. Šasi je u obou modelů hliníkové, v případě modelu 3GS jsou pak záda narušeny dvěma plastovými pruhy pro lepší citlivost signálu Wi-Fi a zejména 3G a v horní hraně pak plastovou krytkou ukrývající slot na SIM kartu a microSD. Mini 4 je pak naprosto bez narušení hliníkové skořepiny do které je zasazen displej. Co se týče barev tak Mini 4 je vyveden kompletně v černé barvě, jen s malým stříbrným ramečkem kolem displeje, Mini 3G pak má stříbrno/bílá záda, vše dokumentováno na fotkách níže.

IMGP3184_result

Nalevo Mini 3GS, napravo Mini 4

 

Jak již bylo řečeno rozměry obou modelů jsou v podstatě shodné, odlišnost je pouhým okem nerozeznatelná ale pro přesnost 199 x 136 x 7 mm (Mini 3GS) a 199 x 134 x 7.5 mm (Mini 4), váha pak 308g (Mini 3GS) a 330g (Mini 4). Zadní strana je krom plastových pruhů u 3GS shodná, ve spodní části uprostřed je jediný reproduktor, v levém horním rohu pak čočka fotoaparátu. Oba modely mají veškeré ovládací prvky, konektory a sloty situované na horní hraně, ale právě tady najdeme největší odlišnosti. Mini 3GS má kromě zmíněné krytky také fyzické tlačítka na ovládání hlasitosti (kolébku) narozdíl od Mini 4, kde je hlasitost regulována výhradně softwarovými tlačítky, což není nejšťastnější řešení. Tlačítko zapnutí, 3.5mm jack a microUSB konektor sloužící jak k napájení tak OTG jsou u obou tabletů shodné a v případě microUSB se jedná o drobnou pihu na kráse konstrukce, má tendenci se po zapojení konektoru mírně viklat. Mini 4 má na horní hraně dále nekrytý microSD slot a mikrofon, Mini 3GS kvůli hlasovým hovorům preferuje mikrofon na hraně dolní.

IMGP3201_result

 

Přední strana je pak vyhrazena 7.85″ displeji s uzoučkými 5mm rámečky, nad nímž je u modelu 3GS reproduktor pro hlasové hovory, čočka předního fotoaparátu s čidly senzorů a stavová notifikační LED dioda s třemi barvami (RGB) pro upozornění na hovory, sms, maily apod. Mini 4 pak má na displejem pouze čočku předního fotoaparátu a tím veškeré vymoženosti končí.

 

iFive Mini 3GS – Hardware

Srdcem staršího modelu je osmijádrový MTK6592 s architekturou Cortex A7 taktovaný na 1.7 GHz, kterému sekundují 2 GB DDR3 RAM a grafické jádro Mali450, úložištěm je pak 16 GB eMMC z produkce Samsungu. IPS displej s technologií OGS má úhlopříčku 7.85″ a Retina rozlišení 2048 x 1536 pixelů (4:3) s hodnotou 327 ppi a 10-point multitouch. Barevné podání je velmi dobré a pozorovací úhly jak je již u kvalitních IPS zvykem skvělé. Konektivita pak je zajištěna dvoupásmovou (2.4 GHz/5 GHz) Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetoothem 4.0 a podporou GSM frekvencí 900/1800 Mhz a WCDMA 2100 Mhz tedy ideální frekvence pro český trh. Přítomna je i GPS, A-GPS, Miracast, podpora OTG, micro SD karet (údajně max. 32 GB ale bez problému schlamstnul i moji 64 GB) a FM rádio. Tablet má dvě kamerky 5 Mpix/2 Mpix a baterii s kapacitou 4050 mAh/3.7V. Toť suchopárný výčet vnitřností, na jednotlivé podrobnosti a zkušenosti se dostaneme v dalších kapitolách.

IMGP3222_result

iFive Mini 4 – Hardware

Nový model  je poháněn novotou vonícím Rockchipem 3288, čtyřjádro s architekturou Cortex A17 a taktem 1.8 GHz, 2 GB LPDDR2 RAM a výkonné grafické jádro Mali-T764, úložištěm pak 16/32 GB eMMC také z produkce Samsungu. Displej je nominálně stejný jako u staršího sourozence, tedy 7.85″ IPS OGS s Retinou 2048×1536 pixelů (4:3), 327 ppl a 10-point multitouch, ale obraz je ještě ostřejší barvy zářivější, inženýři iFive určitě neusnuli po minulé verzi na vavřínech, displej je jedním slovem fantastický. Konektivita je také v zásadě shodná, dualband Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, microSD, OTG. Zcela však schází telefonní funkce, GPS, Miracast a FM rádio, naopak přibyl G-senzor a hromada jiných senzorů jak můžete vidět na screenshotu níže. Kamerky mírně povýšily na 8 Mpix/2 Mpix a baterie také příjemně narostla na 5600 mAh/4.35V.

IMGP3179_result

Software

Oba tablety v sobě mají Android ve verzi 4.4 a od výrobce předinstalovaný iFive launcher skin, který zlehka připomíná Windowsové dlaždice. Launcher není příliš povedený a jsem přesvědčen, že většina uživatelů se ho rychle zbaví ve prospěch např. osvědčeného Nova Launcheru. Předinstalován je i balast v podobě hromady čínských aplikací a doplňků zpomalujících systém a dá se jen doporučit použití některé z dostupných custom ROM, které se tohoto balastu zbavují a přidávají i mnoho funkcí navrch. Podotýkám, že v průběhu testování jsem na svém Mini 3GS měl už jeden ze stabilních odladěných firmwarů, kdežto Mini 4 byl s továrním firmwarem, takže rozhodně má potenciál a prostor ještě k lepším výsledkům.

IMGP3195_result

Dlaždicovitý IFive skin launcher

Výkon a testy

Ze systémových testů vyplynul technologický náskok Rockchipu 3288 nad starším MTK bratříkem a skóre Mini 4 v Antutu 5.1 se tak pohybuje kolem velmi slušných 34.000 bodů. Mini 3GS však příliš nezaostává se skoro dosaženou hranicí 30.000 bodů (s custom ROM, s továrním firmwarem se skóre pohybuje kolem 28.000), těží však z bonusů za více jader, které se v reálů až tak často nevyužijí. Graficky pak nová Mali-T764 v Mini 4 nechává starší 450ku daleko za sebou v prachu a výsledky grafických testů jsou působivé.

Na testy operační paměti jsem se hodně těšil, protože po vydání Mini 4 bylo mezi čínskými fanoušky hodně zlé krve kvůli použití „jen“ LPDDR2 paměti narozdíl od DDR3 minulé generace. Celá kauza dokonce donutila iFive vydat oficiální stanovisko, kde se všemožně hájí a zaklínají, že jejich řešení JE výkonnější než předchůdce. Výsledky mých testů jím dávají částečně za pravdu, ale jsem přesvědčen, že použití LPDDR3 by bylo mnohem lepším tahem.

První překvapení nastalo při testech paměťových úložišť, které jsem nevěřícně několikrát opakoval, protože čísla mého starouše Mini 3GS se mi zdála příliš vysoká. Jediným vysvětlením může být unifikace celé paměti úložiště v mojí custom ROM, přičemž mini 4 je pak standardně rozdělen na 2 GB partition na aplikace a zbytek na data. Reálné testy kopírovaní a načítaní souborů žádnému takovému velkému rozdílu nenasvědčovaly takže se dá jen pokrčit rameny nad syntetickými testy nedávajícími celý obraz. Nicméně použitá eMMC paměť u staršího Mini 3GS je evidentně o něco rychlejší.

Původní verze Mini 3 měla díky celokovovým zádům problémy s citlivostí Wi-Fi signálu, takže jsem byl zvědav na výkon Mini 4 s podobnou konstrukcí. Musím se iFive poklonit, citlivost je na vynikající úrovni, jen nepatrně zaostávající za citlivostí Wi-Fi Mini 3GS, který má ovšem výhodu v již zmíněných plastových pruzích nad anténami. Pro představu zmíním, že oba tablety chytily signál mojí domácí sítě bez problémů za trojicí tlustých zdí a vzdálenosti 10m, můj Iphone 4S už se v tomto bodě v podstatě nechytal. U Mini 3GS pak je velmi slušná i citlivost a přesnost GPS, první fix byl zhruba do minuty, kvalita příjmu 3G a GSM signálu je pak opět vysoká a naprosto bezproblémová.Bluetooth konektivita pak u obou modelů byla ukázková, jak BT sluchátka tak BT externí reproduktor se bleskově našli a skamarádili 🙂

Fotoaparát

Čínské tablety nebývají známy kvalitou svých fotoaparátů a oba modely bohužel nejsou výjimkou.  Starší Mini 3GS se svoji zadní 5 Mpix kamerkou předvedl bídný výkon ( i když samozřejmě moje ruce tomu moc nepřidaly :P). Mini 4 pak s 8 Mpix pracoval o něco lépe a za rozumných světelných podmínek na momentky v klidu poslouží. Paradoxně novější model přišel i několik funkcí, například HDR, ale to asi stejně potenciální kupce moc netrápí.

Zvuk

Samostatnou kapitolku věnuji zvuku, protože tady se oba tablety rozhodně nevyznamenaly co se týče reproduktoru. Ten produkuje v obou případech drobný šum patrný například při přehrávání filmu a vypnutí zvuku, efekt není patrný při použití sluchátek nebo Bluetooth externího reproduktoru, nejedná se tedy o chybu zvukového výstupu samotného. Ale jedná se opět jen o drobnou vadu na kráse, které si spousta lidí ani nevšimne při normálním přehrávání. Hlasitost by u modelu Mini 3GS mohla být klidně i větší, Mini 4 pak je na tom výrazně lépe. V případě hlasových hovorů s Mini 3GS pak je vše v pořádku, mikrofon i přední reproduktor pracují dle dobře.

Herní testy

Malý osmipalcový tablet je i ideálním herním společníkem co padne do ruky, takže hry nemohly zůstat stranou. Za několik měsíců používání jsem Mini 3GS hrami potrápil hodně a ačkoliv 3D výkon není úplně špičkový tak jsem neměl problém s graficky náročnějšími tituly jako Real Racing 3, Dead Trigger 2, případně adventura The Walking Dead. Sice bylo nutno někdy mírně stáhnout detaily apod., přece jen MTK s Mali 450 není primárně znám jako herní platforma. To Mini 4 si s náročnými 3D hrami popasoval dočista jinak a bez ztráty kytičky a detailů si poradil se vším co jsem ho donutil schroustat. Grafická síla nového Rockchipu 3288 s Mali-T764 se sice nemůže rovnat s trhačem asfaltu jako je například Tegra K1, ale to už jsme taky v rozdílné cenové kategorii. Takže s herní zkušeností na Mini 4 jsem naprosto spokojen a nebojím se ho doporučit ani na tuto bohulibou činnost.

Screenshot_2014-10-09-22-56-03_result

Baterie a výdrž

V testech baterie jsem oba výtečníky potrápil nejdříve přehráváním 720p videa, kde model 3GS dosáhl s vypnutým 3G a Wi-FI  času 5:58h, Mini 4 pak dokonce 7:02h. Při nenáročném brouzdání po internetu, případně čtení knih není problémem se dostat samozřejmě nad tuto hranici. Při soustavném hraní Real Racingu 3 mi 3GS umřel zhruba za 5 hodin a Mini 4 asi za 5 hodin 20 minut. Výdrž baterie obou modelů je tedy v dané kategorii nadprůměrná a nelze si jakkoli stěžovat.

Používání a zkušenosti

Oba tablety jsou při používání velmi svižné, reakce bleskové a dotyková odezva výborná, ale subjektivně je komfort u Mini 4 přece jen vyšší, plynulost přechodů je lepší. Někteří čínští uživatelé si stěžovali na přílišnou citlivost dotykové vrstvy u Mini 4, ale přiznám se bez mučení, že něco podobného jsem nezaznamenal. Každopádně však iFive tento problém adresuje v nejnovějším firmwaru, který je momentálně dostupný v beta verzi. Znovu pak musím pochválit kvalitu displeje, zejména u Mini 4 se jedná o špičkový kus, který jen o chlup zaostává za iPadem Mini 2, byla radost dívat se hodiny a hodiny na oblíbené seriály a filmy. Formát a velikost tabletu pak předurčuje k častému použití i jako čtečky e-knih, PDF či komiksů a této roli také rozhodně nezklame. Malou nepříjemností a daní za výkon je u Mini 4 zahřívání zad při náročnějším provozu (hry, benchmarky), tablet celkem topí a při těžké zátěži jsem se dokázal dostat až na 37 stupňů dle interního čidla. Naproti tomu Mini 3GS si za všech okolností zachová chladnou hlavu a je problém ho dostat z jeho obvyklých 25 stupňů.

IMGP3219_result

 Verdikt

iFive Mini 3GS je velmi dobrou volbou v případě, že toužíte po 8″ tabletu s 3G konektivitou, Retina displej je dostatečně jemný na konzumaci obsahu, tablet se nezadýchá ani při složitějších  činnostech a zvládne při mírném snížení detailů i náročné 3D hry, výdrží na baterii pak příjemně překvapí. Designem a zpracováním je potěchou pro oko a ruku, ačkoliv v porovnání s mladším bratříkem není až tak vizuálně brilantní. Kompromisem pak je zejména nic moc fotoaparát, lehký šum reproduktoru a mírně vrzající plastové krytky. Tablet v současnosti seženete za zhruba 195$. tedy asi 4200 korun.

iFive Mini 4 je jasnou volbou mezi levnější kategorií 8″ tabletů a pokud se obejdete bez 3G a GPS není moc co řešit. Fantastický Retina displej, dostatek výkonu na 3D hry, nadprůměrná výdrž baterie a reprezentativní design s kvalitním dílenským zpracováním. Samozřejmě nic není dokonalé a Mini 4 má tendenci se zahřívat, reproduktor lehce šumí a fotoaparát není žádné terno, ale to jsou jen malé mouchy na velmi povedeném tabletu, který mohu s čistým svědomím zcela doporučit.

iFive Mini 4 je k sehnání u našeho partnera www.coolicool.com za 184$, tedy asi 3980 korun, ale protože jsme taky cool tak jsme pro naše věrné čtenáře vyjednali 5$ kupón na slevu, stačí při objednávce zadat kód gizchinatablet-5

Na závěr pak poděkování, kolega Aleš Baláš byl tak laskav a poskytl mi vlastní iFive Mini 4 k otestování.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.