Čínskému výrobci Teclast se v poslední době daří sypat na trh výborné produkty a s posledním modelem řady 98 trefil do černého, aspoň tomu nasvědčuje popularita na domácím trhu a výborné prodeje v prvních týdnech. Model Teclast X98 Air 3G doslova uhranul několik známých čínských recenzentů a oslavné výkřiky v článcích nebyly ničím výjimečným, čím je tedy tento tablet tak výjimečný ?

Pro začátek něco málo technických specifikací :

– čtyřjádrový CPU Intel Bay Trail-T Z3736F taktovaný na 2.16GHz

– 2 GB DRR3L RAM, 32 GB eMMC úložného prostoru

– 9.7″ IGZO displej s rozlišením 2048×1536 pixelů, poměr stran 4:3

– podpora 3G sítí, GPS, BT 4.0, Wi-FI, microHDMI, microSD, Wi-Fi, OTG, 5 Mpix/2 Mpix kamery

– rozměry 240 ×169 ×7.4mm, váha 498g, baterie s kapacitou 8500 mAh

– systém Android 4.4 nebo Windows 8.1

SKU1597684

Jak vidno tak nedostatkem výkonu tablet rozhodně netrpí, první testy v Antutu dosáhly zhruba na hranici 31.000 a hodnoty testů RAM a eMMC byly jedny z nejvyšších dosažených mezi čínskými tablety. Kovová konstrukce s  úzkými rámečky (9.5mm) a tloušťka pouhých 7.4mm dodává tabletu reprezentativní vzhled, koneckonců vzhledem k názvu je jasné jakého konkurenta vyzývá na souboj. Výdrž baterie by měla podle prvních testů stačit na 7 hodin přehrávání 720p videa nebo zhruba 8 hodin práce, což nejsou vůbec špatné výsledky. Tablet je dodáván primárně s předinstalovaným Androidem 4.4, ale výrobce slibuje brzké uvolnění oficiálního Windows 8.1 firmwaru, který je v současnosti ve fázi beta testu.

K popularitě nepochybně přispívá i cena, na stránkách mezinárodních prodejců je k sehnání zhruba za 225 dolarů, tedy za zhruba 4900 korun. To je myslím za desetipalcový tablet s podporou 3G a masivním výkonem fantastické a nelze se tak divit nadšení zákazníků. Teclast je navíc velmi aktivní v napravování nedostatků a za prvních pár týdnu na trhu již vyšlo několik opravných firmwarů.

Pro opravdové fajnšmekry tu pak ještě máme video zachycující speciální dvousystémovou verzi modelu vydanou pro 100 fanoušků při příležitosti státního svátku založení ČLR. Nejedná se o dual boot protože přechod mezi systémy je realizován pouze stiskem hardwarové klávesy (!!!), Windows v tomto módu jsou limitována absencí pokročilých 3D renderovacích funkcí, podpory přehrávání HD videa a funkcí kamer, ale přesto se jedná o velice zajímavý pokus a troufnu si říct revoluční.

Zdroj