Rockchip si loni opět uzmul své místo v tabletech, kde se začal rozmáhat Allwinner, který dominoval na poli tabletů předminulý rok. Když Rockchip vyšel se svým RK3288 tento rok a Allwinner s A80T jen o pár týdnů později, vypadalo to, že se Allwinner opět dostane na první příčku.

Překvapením však bylo, že se tak nestalo. Allwinner A80T trpí nedostatky ovladačů, nestálým výkonem a velkými problémy s kompatibilitou, jak jsme viděli například u přístroje Onda V989. Výsledkem byl nezájem o čip a díky tomu můžeme vidět mnohem více jeho konkurenci v podání Rockchip RK3288.

To opět pomohlo Rockchipu zůstat na příslovečném trůnu. Což ale není vše, protože Rockchip má v plánu ještě další tři čipy, které by mohly být opět velmi zajímavé. Prvním je high-endový Rockchip Maybach, který disponuje 64-bit architekturou s jádry Cortex A53, který se má rovnat dokonce s čipsety Mediateku nebo Qualcommu! Měl by mít osm jader, podporu OpenGL ES 3.0 a 4K videa.

Další dva nadcházející čipy jsou zaměřeny na levný segment a střední třídu, čtyřjádrový SoC s jádry Cortex A7. Jmenuje se RK3128 a je plánovaný na listopad/november.

Vypadá to, že se na prosinec/december můžeme opravdu těšit. Na trh se dostane spousty nových tabletů, dostupných již od ledna/januára. Konkurence jistě vytvoří mnoho zajímavých přístrojů, na kterých doufáme spočinou naše ruce.

[ gizchina.com ]