Před několika týdny Čínská vláda zakázala ve všech státních institucích používání jakýchkoliv produktů společnosti Apple. Vláda má obavy ze zneužití hardwaru, který Apple používá (TouchID?) pro špehování různých státních tajemství pro účely západních zemí. Apple samozřejmě již několikrát jakékoliv špehování popřel. Jeden z důvodů obav je chycení NSA při špehování produktů firmy Huawei, jednoho z největších výrobců mobilních telefonů v Číně.

Huawei, jeden z největších dodavatelů síťového hardwaru, mnoho let čelilo tvrzení, že tajně špehuje Spojené státy pro Čínskou vládu. Avšak minulý rok se celý případ otočil o 180°, zjistilo se, že Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA), se potají nabourala do Čínských telekomunikačních společností a dokonce tajně odposlouchávali celé vedení firmy Huawei. Prozradil to bývalý zaměstnanec NSA, whistleblower Edward Snowden.

Teď můžeme na na seznam zakázaných výrobců zařadit i Samsung. Přístroje byly zapovězeny používat u čínských státních úředníků, velmi podobně jako výrobky Applu, u kterých mají také obavy o bezpečnost. Nezapomeňme také na to, že Čínská vláda zarazila instalaci Windows 8 na své počítače, poohlíží se po Linuxovém řešení správy státního aparátu.
Znamená to tedy, že Huawei je teď nový oficiální dodavatel telefonů pro státní sekci.

Podle redaktorů serveru www.androidauthority.com mají tyto kroky poskytnou více prostoru pro lokální výrobce mobilní techniky, s čímž se nedá jinak, než souhlasit.

Když je řeč o čínských výrobcích, Xiaomi jako jedna z nejrychleji se rozvíjejících společností mobilního trhu, je právě vyšetřována Taiwanskou vládou, zdali není kybernetickou hrozbou. Vyšetřování začalo po několika měsících opakujících se zpráv, že některé modely Xiaomi automaticky odesílají uživatelská data se servery zpět do Číny.

A bohužel to není poprvé, kdy Xiaomi čelilo tvrzení o nedostatečném zabezpečení. V srpnu finská bezpečnostní firma našla důkaz, že Xiaomi data skutečně odesílá, navíc bez jakéhokoliv zabezpečení. Tato kauza ale byla vyřešena hned další aktualizací jejich systému MIUI.

Toto je také důvod, proč nechtějí velké firmy v čele s Googlem zřizovat své servery v Číně. Na druhou stranu Apple začal uživatelská data shromažďovat v Číně před měsícem.

mapa_kyberzlocinu

Podle Taiwanské Národní komunikační komise budou výsledky produktů Xiaomi již brzy veřejné. Do té doby bude Taiwan nahlížet na čínské výrobce skepticky. Taiwanská policie nabádá zaměstnance,aby nepoužívali aplikaci WeChat, která byla vyvinuta právě v Číně firmou Tencent Holdings.

 

[ www.androidauthority.com ] [ reuters ]