Po delší době od recenze staršího modelu Nubia Z5S Mini, máme v redakci novější kousek se shodným přídomkem Mini, Nubia Z7 Mini. Povede si Z7 Mini stejně dobře Z5S Mini?První v České republice vám přinášíme exkluzivní recenzi Nubia Z7 mini!

Balení

Krabička, která je totožná se staršími modely rozhodně neurazí. Je na ní vidět dobré zpracování a také, že nad balením někdo přemýšlel. Krabička je opravdu malá, přesně na rozměry telefonu, pěkný červený pruh uprostřed a zajímavé popisky i v krabičce dělají i z balení záležitost příjemnou na pohled. Na rozdíl od takového OnePlus, kde byla krabička naprosto nesmyslná, byť pěkná.

IMG_20140920_121845
Po sundání vrchního krytu najdeme červený vnitřek s něco málem příslušenství v podobě nějakého psaní v čínštině, redukci pro českou a pro čínskou zásuvku a USB kabel. Po vyndání papírového mezikusu, lze vyndat celý vnitřek, který po otevření krabičky sloužil jako dvířka, na kterých leží telefon. Jsou na něm vyobrazeny obě strany telefonu s popisky všech jeho částí a nějaké adicionální informace kam se zasouvají simkarty, kabel atd. Dokonce je tam vytištěná i tabulka s obsahem různých chemických prvků v některých součástkách, zajímavé.

IMG_20140920_121947

 

 

Popis telefonu

Jako bych držel v ruce Nubii Z5S Mini, jediný rozdíl je v rozložení tlačítek hlasitosti a zapínání, kdy druhé jmenované se přemístilo seshora na pravou stanu pod kolébku hlasitosti. Ovšem začněme hezky popořadě, nejprve zadní kryt.

IMG_20140920_122355
Nubia nám opět naservírovala ten samý materiál, jako v případě Z5S Mini, tedy na dotek příjemnou povrchovou úpravu, ani lesklou, ani hrubou, lehce připomínající SoftTouch povrch. I tentokráte je zadní kryt jako „vanička“ a zbytek telefonu se do ní položí, u Z7 Mini jsou hardwarová tlačítka vsazena přímo do boku krytu. Do horního levého rohu se vešel LED blesk, objektiv fotoaparátu a sekundární mikrofon, uprostřed krytu je pěkně vyvedené logo Nubia a v levé spodní části je průduch hlasitého reproduktoru.

IMG_20140920_122341
Na horní hraně najdeme pouze zdířku 3,5mm jacku, na straně spodní pak primární mikrofon a MicroUSB konektor otočený o 180°. Levá strana neposkytuje vůbec nic, kdežto pravá strana má na starosti kolébku hlasitosti a on/off/wake/sleep tlačítko. Obě dvě tlačítka jsou velmi dobře rozeznatelná od okolního povrchu a mají příjemný a jistý stisk. Přední straně samozřejmě dominuje display o úhlopříčce 5″ a FHD rozlišení, o něm ale až v další kapitole. Nad displayem je mřížka sluchátka, senzor přiblížení a senzor světla. Ve spodní části se nachází poměrně výrazný designový prvek, červené kolečko neboli Home tlačítko. Vypadá to, jako by výrobce zapomněl na ostatní dvě tlačítka, ale naštěstí jen nemají potištěně znaky jako Home, které je vidět i při vypnutém stavu. Pravé tlačítko Nastavení a levé tlačítko Zpět mají jako piktogramy pouze červené tečky, přesně ve stylu Nubia. Opravdu velmi pěkný detail!

IMG_20140920_122511
Pokud bych měl hodnotit dílenské zpracování, je na dobré úrovni, přístroj se jeví jako velmi pevný, ale zadní kryt nesedí úplně přesně například kolem čočky fotoaparátu, na spodní hraně a v pravém dolním rohu, odkud se sundavá díky výřezu pro nehet, lehce vrže.
Dostáváme se k rozměrům a zde je vidět jeden z kompromisů. Postarší Nubia Z5S, která má také 5″ FHD display a 2300mAh baterii, je celkově ve všech třech rozměrech menší. Rozměry Nubia Z7 Mini jsou 140.9 x 69.3 x 8.2 mm a vahou 143 g, kdežto Nubia Z5S 137.7 x 68.8 x 7.6 mm a 126 g, nabízí se otázka, co zapříčinilo nárůst velikosti, když oba nabízejí téměř stejný hardware, s tím rozdílem že Z5S má OIS, NFC a tlačítko foťáku, Z7 Mini vše postrádá postrádá, ale přidává slot na paměťové karty a ještě jeden slot pro MicroSIM.

20140920_123035

Hardware

Ač je Nubia Z7 Mini poměrně levný telefon, hardware rozhodně mezi střední třídu neřadí. O výkon se stará Snapdragon S801 se čtyřmi jádry Krait 400 taktovanými na nezvykle nízké 2.0Ghz, grafický čip Adreno 330 taktovaný na 450mhz, 2Gb RAM, 16Gb rom + Paměťové karty až do 64Gb. Fotoaparát také nezahálí, čip Sony IMX214 s maximálním rozlišením 13 megapixelů patří stále ke špičce a spolu se světelností objektivu f2.0 se jedná o potencionálně velmi zajímavou kombinaci. Přední kamera má 5 megapixelů, takže na videohovory bohatě postačí.
IPS display o velikosti 5″ s FullHD rozlišením od firmy Sharp, odvádí dobrou práci také díky technologii OGS. Display by mělo chránit Gorilla Glass 3, bohužel panel není supercitlivý. OTG je samozřejmě přítomno, fleška o velikosti 32Gb (FAT32) fungovala bez problémů. Co bohužel trochu zamrzí, je NFC, které bohužel malá Nubie nemá. Bluetooth v4 uspoří nějakou energii při jeho používání.
Poslední dobou velmi diskutované téma je podpora Evropských LTE sítí, zde se zatím ani ZTE potažmo Nubia nepoučila a pásmo 800mHz není podporováno.

Display

Display je nejpoužívanější komponenta na celém telefonu a jeho kvality ovlivňují i komfort při používání. Na štěstí pro nás Sharp nezklamal a připravil pro Nubii Z7 Mini opravdu podařený kousek, letos ani nejlepší display, který jsem testoval. Barvy jsou syté, nepřesaturované, bílá barva lehce sklouzává k modré, ale černá je opravdu příjemným překvapením, nejedná se o nafialovělou, ale v rámci IPS panelu velmi pěknou černou. 5″ palců je pro práci a zábavu tak akorát, stejně jako FullHD rozlišení, které se stará o velmi jemné vykreslování obsahu. Viditelnost bych označil jako nadprůměrnou, display totiž na nejvyšší nastavení jasu svítí opravdu hodně a čtení informací i při silném venkovním světle nečiní problémy. Jas displaye lze korigovat z notifikační lišty posuvníkem, který ale není příliš lineární a rozdíl mezi polovičním a maximálním jasem je velmi malý, kdežto nejnižší nastavení je opravdu na noční brouzdání internetem jako dělané, jas je velmi nízký.

20140921_165155

Co bych ale vytkl, je menší responzivnost na doteky, občas se mi zdálo, že na dotek display reagoval až při větším zatlačení a ne na letmý dotek. Možná za to může integrovaná folie i když tomu příliš nevěřím a sundavat se mi ji nechtělo.

Výkon

Snapdragon S801 a Adreno 330 patří v současné době k nejvýkonnější dvojici komponent, bohužel z neznámého důvodu Nubia nataktovala procesor na nižší frekvenci, než by měl být. Místo 2.3GHz má pouze 2.0GHz, grafický čip je na nejnižší frekvenci dostupnou pro Adreno 330 a to 450MHz. Tudíž na papíře se tváří výkonově na úrovni OnePlus One, ale ve skutečnosti je na tom s výkonem mnohem hůře. Přesto má výkonu dost, ale v některých hrách je nižší nataktování komponent trochu znát.
Klasická skvadra testovacích aplikací, syntetických i reálných otestovala Nubii Z7 Mini, pojďte se podívat na výsledky.

AnTuTu v5: 36314 bodů

Screenshot_2014-09-18-17-27-44

3Dbenchmark: 13547 bodů v IceStorm Unlimited

Screenshot_2014-09-18-17-13-43

Herní testy i přes nižší takty probíhaly ve většině případech hladce

Real Racing 3: při nejvyšším nastavení se seká menu (jak nečekané…), ale závody i s dvaceti auty na trati jdou bez zádrhelů
GTA III: na nejvyšší možné nastavení s maximálním dohledem jde dobře, občas se projeví lehčí FPS drop, ale hratelnosti to nevadí
Deus Ex: The Fall: bez možnosti nastvení, ale hra běží čistě a plynule
Dead Trigger 2: nejvyšší nastavení nedělá Nubii problémy a herní zážitek je plynulý

Nubia UI 2.5

Nová grafická nadstavba Nubia UI 2.5 není tolik odlišná od verze Nubia UI 2.0, přibylo něco málo nastavení, změnily se animace a zlepšil se celkový chod uživatelského prostředí. Grafická nadstavba zasahuje do všech součástí systému a nativních aplikací, takže všechny vypadají jinak, než jsme zvyklí z čistého androidu a ve většině případů to není na škodu. Nubia UI 2.5 se očividně inspiruje u MUIU, chybí menu aplikací, všechny zástupci jsou na několika plochách. Launcher jako takový je velmi podobný s MIUI, přemisťování ikon probíhá stejně, widgety se přidávají ze samostatného okna. Chod launcheru je většinou plynulý, ale někdy se obrazovka překreslí poněkud trhaně, ale není to časté.

Screenshot_2014-09-19-22-33-01
Aplikace nastavení je lehce pozměněná a na první pohled jí něco chybí – chybí jí zástupci některých funkcí, kteří se schovávají pod jinými položkami. Například pod Future jsou profily, nastavení SplitScreen, nastavení slideshow na zamykací obrazovce, nastavení dotykových tlačítek a dále nastavení dotykových a pohybových gest.
Z dotykových gest se mi líbil DT2W, neboli dvojité poklepání na display pro jeho rozsvícení a zakrytí dlaní pro jeho uzamčení. Musím říci, že obě gesta fungují velmi dobře, telefon se sám nerozsvěcí ani při nošení v kapse a v naprosté většině případech reaguje přesně a rychle.
Pohybová gesta jsou také poměrně zajímavá, i když ty již známe od dalších výrobců a jejich vlastních UI. Například pokud při příchozím hovoru zvedneme telefon rovnou k uchu, hovor se přijme, pokud jej při příchozím hovoru otočíme displayem dolů, hovor se ztiší. Při přehrávání hudby se otočením hudba pauzne.
Zajímavou funkcí je pak Split Screen, kdy se display rozdělí na dvě poloviny, na dvě oddělená okna a v každém okně je jedna z aplikací. Dokonce nejsou nijak omezeny funkce, takže v jednom okně můžete brouzdat po netu a v druhém upravovat plochu, koukat na video nebo chatovat. Split Mode funguje na šířku stejně,jako na výšku a velikost okna se dá upravovat tažením za okraj okna uprostřed displaye.

Screenshot_2014-09-21-14-36-32

Další funkcí integrovanou do Nubia UI, je tzv. Snadný mód. Launcher se přehodí do zobrazení 2×3 ikony na výšku, písmo však zůstane malé jak na ploše, tak v ostatních aplikacích. Možná dobré do auta do držáku, kdy se velké ikony hodí.

Screenshot_2014-09-20-01-24-50

Vzhled multitaskingu se nese v moderním stylu, jednotlivá náhledová okna mají efekt „stack“, tedy srovnávají se pod sebe. Nabízí se možnost uzamknout aplikaci do paměti, aby se neukončovala. Tlačítkem ve spodní části se vymažou všechny běžící aplikace, kromě těch uzamčených, tedy stejné jako v MIUI.

Screenshot_2014-09-22-21-22-08

Další věcí, která bude zajímat české zákazníky je dozajista překlad. Ano, Český jazyk je přítomen, ale jeho přítomnost je jako podobná, jako vysokoškolákova prezence na nepovinných přednáškách…mnoho nabídek, nastavení a názvů není přeloženo z angličtin, můžete se přesvědčit z přeložených screenshotů. Odhadoval bych, že přeloženo je stěží 60% a to není příliš dobrý výsledek.
Oficiální podpora pro MIUI ROM ještě bohužel nebyla oznámena, ale protože starší modely Z5S a Z5S Mini mají (měly) oficiální podporu, očekává se i u novější řady Z7.

Fotoaparát

Fotoaparát, respektive jeho výstup v podobě fotek, mě samozřejmě velmi zajímal a protože se Nubia Z5S Mini poměrně osvědčila a navíc přidala naprosto skvělou nativní aplikaci fotoaparátu, čekal jsem od Z7 Mini obdobné výsledky. Tentokráte máme k dispozici čip Sony IMX214 a objektiv složený z pěti členů a vylepšenou grafickou nadstavbu Nubia UI 2.5, kde je vylepšená i aplikace pro focení. Doufal jsem také ve zlepšení rychlosti snímání jednotlivých snímků, což se záhy potvrdilo a Nubia Z7 Mini fotí opravdu bleskurychle! Občas má problémy zaostřit, částečně to řeší poslední update ROM verze 1.42, ovšem stále se najdou chvíle, kdy aplikace nechce ostřit.

Screenshot_2014-09-19-22-37-04
Fotky samotné jsou velmi podobné, jako jsme viděli u nedávno testovaného OnePlus One a Xiaomi Mi4, se kterými sdílí totožný čip. To znamená slušný dynamický rozsah, občas nepěkné slévání detailů, redukce šumu v normě při rychlé závěrce, minimální zrnění, při špatně osvětlené scéně dochází k lehkému vyblednutí barev. Přestože to nevypadá na chválu, fotoaparát si určitě zaslouží dobrou známku, byť jeho výkony nejsou konzistentní.
Interní aplikace pro focení má tři módy:
Pro – kde si lze nastavit ISO, expozici, rozlišení, odšumění a lze se přepnout do dalších speciálních módů pro focení, hledáček má pro místo zaostřování zelený čtvereček a pro hodnotu vyvažování expozice červený kroužek, které se dají nezávisle na sobě posouvat po focené scéně. Tuto možnost považuji za naprosto excelentní řešení a málokdy se povede přesvícená nebo příliš tmavá fotka, barvo!
Fun – kde si lze vybrat z různých filtrů, masek a dedikovaných módů
Auto – kde si toho moc nelze nastavit a spoléhá se na inteligenci aplikace

Těmi speciálními módy jsou Pomalá závěrka a Elektronická závěrka, určené pro focení na stativu/tripodu a nejlépe v noci.

Pomalou závěrku jsem zkoušel již u OnePlus One a u Nubie jsem ji zkusil samozřejmě taktéž.Výsledky předčili mé očekávání a velmi tomu dopomohla opravdu skvělá aplikace, kde je možné nastavovat hodnotu ISO, vyvážení bílé, hodnotu expozice i délku závěrky od ultrarychlé 1/90000 až po neskutečných 21 minut. Je mi však záhadou, kdy využít více, než 120 sekund, protože i po 120 sekundách jsou fotky v noci bílé a přesvícené…

V módu elektronické závěrky si lze nastavit hodnotu závěrky od 2,8 až do hodnoty 22, aplikace si pak sama nastaví podle světla délku expozičního času. tento mód je vhodný pro focení statických objektů a scén v noci, které jsou nasvíceny.

Balík nedotčených fotografií jako vždy na uloz.to

Další kapitolou je video a předesílám, že mě velmi, ale opravdu velmi zklamalo. Xiaomi Mi4, které jsem testoval nedávno mělo příšerný zvuk, Nubie jde však ještě dále! Navíc ihned po začátku natáčení se ozve jakási rána, jako kdyby někdo vystřelil… Nemohu jinak, než označit nahraný zvuk jako naprostý výsměch, sedm let stará Nokia N82 dokázala natočit video z první řady na metalovém koncertě tak, že se zvuk dal celkem bez problémů poslouchat, byl slyšet zpěv i všechny nástroje. Za tohle si Nubie rozhodně odnese velké černé nesmazatelnou fixou napsané mínus!

Zvuk

Zvuk z hlasitého reproduktoru není příliš dobrý, je vysoký, uřvaný, nepřesný ale na vyzvánění jakž takž stačí.

Přestože nemá Nubia Z7 Mini dedikovaný zvukový čip, používá ten, který je obsažený ve Snapdragonu S801, který nemůžu jinak, než chválit. Stejně jako v případě Xiaomi Mi4, zvuk je vlastně totožný.
Jako vždy jsem připojil svá sluchátka Audio-Technika FC707 a jak se poslouchat oblíbené interprety.

Hentai Corporation – Equlibristic Brides -> .flac
Area Core – Taken away from you -> .flac
Black Sun Empire – All is lost -> mp3 320kbs
Al Di Meola – Egyptian Danza -> mp3 320kbs
M83 – Midnight City -> mp3 320kbs
Sam Amidon – I see the sign -> .flac

Výsledek je tedy opravdu stejný jako u Xiaomi Mi4, kdy mě zvuk bavil s dobrými rychlými basy, středy více v popředí a výškami, které nenaléhají.

GPS, konektivita a volání

Díky přítomnosti Snapdragonu S801 jsem očekával bezproblémový chod GPS, který se také v praxi potvrdil. Fixace polohy probíhá v řádu sekund, signál je silný a nevypadává, trasa co jsem šel s telefonem v kapse je přesně tatáž, jako na mapě s odchylkou do  pěti metrů, podpora Glonass je znát na přesnosti . Mapy i Endomodo fungují bez problémů.

Stať o signálech jednotlivých bezdrátových technologiích bude krátká, není totiž moc co popisovat.
Signál mobilního operátora O2 je stejný, jak ou nedávno testovaného Xiaomi Mi4, tedy výtečná. Nenarazil jsem na žádné vypadávání signálu ani dat operátora, kdy nejvyšší podporovaným pásmem je HSPDA+, bohužel Evropské LTE není podporováno. Co se telefonování týče, sluchátko by mohlo být kapku hlasitější, ale nejedná se o nijak velkou vadu. Druhá strana mě slyšela jasně a zřetelně i díky použití sekundárního odrušovacího mikrofonu, stejně jako jsem druhou stranu slyšel já.
WiFi je díky podpoře 5GHz pásma také silná, signál chytá o čtyři patra níže před činžovním domem. WiFi mi za týden aktivního používání nikdy nevypadla, signál nekolísal ani se neodpojovala od zdroje.
Bluetooth v4 pracuje taktéž podle očekávání, standardní dosah kolem deseti metrů bez problémů.
Ve výčtu chybí NFC, jelikož jej Nubia Z7 Mini nepodporuje.

Baterie

Ach ta baterie, kapacita 2300mAh dává tušit, že Nubia Z7 mini nebude žádným přeborníkem ve výdrži, ale Nubia překvapila! A to bohužel negativně. Při aktivnějším používání (1 a 1/2 hodiny internet přes data, 2 hodiny internet přes WiFi, 1/2 hodiny hraní, 20 fotek, 2 hovory, 5 sms, 20 minut zkoušení GPS) mi telefon jen tak tak vydržel deset hodin při jasu nastaveným na 3/4 hodnoty. Display byl zapnutý lehce přes 2 hodiny a 15 minut. Výkon na jedno nabití tedy není kdovíjak dobrý, označil bych jej za podprůměrný a s dvoudenní výdrží bych počítal spíše jako s utopií. Tedy za předpokladu, že telefon budete používat jinak, než jako okrasu na stole.

Závěr

Nubia Z7 Mini by byl vyvážený telefon nebýt několika neduhů v podobě mizerné výdrže baterie, zvuku u videa, občasné záseky v integrovaném launcheru (což se samozřejmě dá vyřešit), odfláknutý překlad, použití nižšího taktu u procesoru i grafického čipu. Najdou se však plusy, které k nákupu Nubie Z7 Mini kupce jistě přilákají, v první řadě jde o vynikající display, odladěnost ROMky, zvuk do sluchátek, funkce a výsledné snímky z fotoaparátu, volitelná témata UI a jistě i vzhled. Po týdnu testování jí dávám opravdu velmi nerad z ruky, nějak mi k ní Nubia přirostla 🙂
Telefon nám pro účely recenze poskytl internetový obchod www.coolicool.com, kde si Nubii Z7 Mini můžete koupit za velmi příjemný peníz a ještě si odečíst jakožto náš věrný čtenář 5$ po zadání kódu ZTENUBIAZ7MINI.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.