Náš čtenář Petr Vrchota nám zaslal svou recenzi Huawei Ascend P7. Tak pojďme na to.

Dobrý den,
zdravím všechny čtenáře serveru GizChina.cz. Dovolte mi, abych volně navázal na recenzi Pavla Holuba, týkající se výše uvedeného mobilního telefonu.

Jak to všechno začalo …..

Začnu malou oklikou. Zhruba před dvěmi měsíci jsem odevzdal na reklamaci můj předchozí mobilní telefon, který je také původem z Číny (mimochodem, ještě se nevrátil…). Značku a model nezveřejňuji, abych zde neprováděl nějakou zápornou reklamu (i když bych to velmi rád udělal…). Telefon totiž nebyl levný a já jsem si od něj sliboval mnohem víc, než co mi nakonec poskytl. Nepatřím mezi uživatele, které baví přehrávat romky a telefon všelijak ladit, aby vůbec fungoval. U předchozího modelu bohužel nic jiného nezbylo a ze mně se stal poměrně zkušený uživatel s „nadstandartními znalostmi“. Technické parametry byly sice fascinující….. bohužel pouze na webových stranách prodejců. Teprve když jsem navštívil diskuzní fóra, plná nespokojených nebo nešťastných zákazníků, přešel mi mráz po zádech… Byla to poměrně draze zaplacená zkušenost. Mimo jiné jsem si musel zvyknout na to, že GPS nefunovala tak, jak jsem očekával. Telefon nedokázal spolehlivě přepínat mezi 2g a 3g sítěmi. Nebylo možné používat ho při sportu, protože GPS si nerozumělo se sportovními aplikacemi…. Byl jsem skoro rád, když začal odcházet displej a já se rozhodl zaslat stroj na reklamaci.

Vyzbrojen výše uvedenými zkušenostmi jsem si poctivě seřadil priority a začal hledat nový model. Byl jsem téměř přesvědčen, že Nubia Z7 mini bude pro mně to pravé ořechové, ale jakýmsi řízením osudu a náhody došlo k rozhodnutí, kterého ani po dvou měsících používání nelituji a jsem skutečně šťastným majitelem. Díky dobrým vztahům se známým prodejcem mobilních telefonů jsem mohl na týden soukromě otestovat českou verzi modelu Huawei Ascend P7. Přiznám se, že od začátku jsem byl nadšený. Ať jde o design, technické parametry nebo plnou funkčnost celého telefonu. Právě to, že zapůjčený telefon splňoval moje požadavky a fungoval bez výhrad, mně přesvědčilo.

Výběr telefonu

Každý z uživatelů má jiné priority, podle kterých si vybírá telefon. Já jsem uvažovat následovně:

Cena:

Pro nákup telefonu jsem si stanovil limit zhruba 10 000,- Kč. Nakonec jsem telefon kupoval za 390 USD ( etotalk.com ). Určitou roli hrálo i to, že původní cena byla 699 USD. Měl jsem pocit, že výsledná cena je OK.

DSFA neboli Dual Sim Fullactive

Důvodem, proč jsem nakupoval v Číně, je mimo jiné výše uvedená funkce. Používám jak firemní, tak soukromou sim kartu. Vlastnost fullactive telefonu nejlépe oceníte, když přes SIM2 rozebíráte s kámošem nějakou důležitou soukromou záležitost právě ve chvíli, kdy vám na SIM 1 zvoní šéf (nebo manželka ) s neodkladným hovorem. Na obyčejném dvousimkáči obvykle nepostřehnete, že někdo volá a mnohdy telefon neohlásí ani zmeškaný hovor. Poté se člověk jen těžko vymlouvá na nedokonalé parametry telefonu. Z toho důvodu má DSFA funkce pro mně své opodstatnění. Bohužel, česká verze P7čky podporuje pouze jednu SIM a proto tedy došlo k nákupu z Číny, kde problém s Dualsim Fullactive neznají.

GPS / Autonavigace a podpora sportovních aplikací

Velmi často cestuji a telefon mi v autě slouží i jako navigace. GPSka musí fungovat perfektně. Huawei P7 slouží přesně podle výše uvedených představ. GPS společně s Glonass systémem jsou zafixováni mrknutím oka (cca 1-4 vteřiny) a přesný fix drží celou dobu bez jakéhokoliv problému. V autě používám k plné spokojenosti Waze, Google mapy i Navigátor. Předpokládám, že i ostatní GPS navigace pojedou korektně. (Kolegovi běží ke spokojenosti například iGo).
Na kolo s sebou beru Sports Tracker a Locus. Opět bez kompromisů co se týká přesnosti, rychlosti fixace a podobně. Aplikace vždy běží současně, vždy na telefonu se zapnutými mobilními daty a mnohdy i společně s Bluetooth, přes kterou telefon komunikuje s řídící jednotkou elektrokola.

Fotoaparát

P7čka fotí parádně. Alespoň pro mé osobní potřeby. Nejsem odborník, ale i kolegové, kteří se o focení zajímají mnohem víc, se o fotografiích vyjadřovali velmi pochvalně. Ať jde o automatický režim, selfie, panoramatické snímky nebo makro – téměř vždycky vyjde použitelný snímek. A vůbec nemusí být ideální světelně podmínky. Mluvím samozřejmě o porovnávání v rámci focení mobilními telefony. Zrcadlovka bude určitě fotit lépe. Výborný je také program na úpravu fotek, který byl součástí předinstalovaného software.

Podpora mobilních sítí a LTE

Pokud jde o podporu 2G a 3G sítí, telefon pracuje opět bez problémů, přesně tak, jak běžný uživatel očekává. Slot pro SIM1 podporuje 2G, 3G a LTE. Na SIM2 je třeba počítat s podporou pouze 2G sítí (nebo paměťové karty). Před nákupem je třeba zvážit, co bude pro uživatele přínosnější: plná podpora LTE ale pouze 1simkový model (oficiální dovoz do ČR) ANEBO 2simkový fullactive telefon z Číny, bohužel s omezenou podporou frekvencí LTE na našem území. Proto jsem předem navštívil mobilní operátory, abych se dozvěděl, co od nich vlastně mohu očekávat. Výsledek byl následující: i když se Vodafone pyšní vysokým procentem pokrytí území superrychlým internetem …… v mém bydlišti LTE ještě dlouho nebude (a kdoví jestli někdy vůbec). Pokud jde o LTE firmy O2, v naší vesničce na samotě u lesa je na tom ještě hůř. Limitujícím faktorem mohou pro mnohé být i tarify datových balíčků… Rozhodnutí bylo jednoduché. Na cestách mi bohatě stačí 3G a proto byla moje volba jasná. Přednost dostal Dualsim fullactive.

Využití telefonu v práci a v soukromí

I když je Ascend P7 mým soukromým telefonem, využívám ho i jako pracovní telefon. Telefon si v mém případě musí umět poradit se stahováním i odesíláním elektronické pošty (z 5 schránek), s aplikacemí Office (Word Excel, Powerpoint), se synchronizací kalendáře, cloudovými úložišti a samozřejmě se soubory v .pdf formátu.

Mimo výše uvedených služeb využívám několik aplikací pro zjišťování počasí, mobilní Facebook i Messenger, často se dívám na filmy a používám i vestavěné FM rádio. Ve chvílích volna si pustím nějakou hru a díky funkci OTG se téměř denně dívám na televizi přes DVB-T tuner.

Denně je Huwei Ascend P7 až 18 hodin v plné zátěži. Nevypínám ani GPS, ani WIFI ani mobilní data, přesto telefon běžný pracovní den bez problémů vydrží.
Dostatek energie vyžaduje před použitím pouze výše uvedená mobilní televize (při používání nelze dobíjet) a taky na kolo si pro jistotu beru s sebou externí Battery pack. Rozsvícený displej společně s GPS, BT, 2G/3G a dvěma navigačními aplikacemi už představuje pro baterii značnou zátěž (telefon v takovém režimu vydrží cca 5-6 hodin).

Proč jsem si vybral Huawei Ascend P7 – Závěr

Huawei Ascend P7 je jednoznačně nejlepším telefonem, který jsem dosud používal. Dostal mně nejen svým zpracováním a designem. Po dvou měsících mohu nahlas a spokojeně konstatovat, že víc se v současnosti pravděpodobně od telefonu čekat nedá. Ascend P7 jsem doporučil i dalšímu kolegovi, který si ho koupil týden po mně. Kdyby psal tyto řádky on, asi bychom se v hodnocení příliš nelišili.

Ascend P7 je podle mě jednoznačně dobrá volba.

P.S.

Článek záměrně neobsahuje fotografie ani technické parametry. Pro dokonalý obrázek doporučuji zájemcům navštívit oficiální stránky výrobce a projít si produktová videa. I prezentace telefonu mnohé napoví. Pokud by někdo měl zájem o zaslání fotografií v plné velikosti nebo o další informace, pokusím se dodatečně vyhovět. V nejbližších týdnech ale budu mimo republiku, takže nebudu moci reagovat obratem. Přeji vám šťastnou ruku při výběru.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.