OnePlus One a jeho další problémy.

Nechci firmě OnePlus škodit a odrazovat zákazníky od koupi jejich One, ale jakožto majitel tohoto telefonu se chci vyjádřit k jednomu velmi nepříjemnému problému. Vemu to od začátku a seznámím vás s One a jeho problémy.

Začlo to na jaře, roku 2014, kdy se na trhu objevila firma Oneplus s jejich novým One. Telefon byl představen jako „zabiják vlajkových lodí“ a tím se chlubí OnePlus dodnes. Posoudit, jestli je to pravý zabiják nemohu, jelikož jsem ještě nevyzkoušel jeho konkurenci jako Galaxy S5, G3 nebo Z2. Co se ví, je jeho bezkonkurenční poměr cena/výkon – v číně tento telefon vyjde na 7000,-KČ (mezinárodně vyjde na 9 800,-KČ)  a za tu cenu dostanete prostě to nejlepší, co jde – Snapdragon 801, 3GB RAM, Full HD displej, skvělou konstrukci, velkokapacitní baterii a Cyanogenmod, který si buď zamilujete nebo ho budete nenávidět a řeknu vám proč. Čtěte dále.

This slideshow requires JavaScript.

 

Cyanogenmod pro OnePlus nese krycí jméno „bacon“ (slanina) a pracuje na něm celý team jak profesionálů, tak fanoušků. Zdálo by se, že ROM by měla být perfektní a bezchybná, bohužel, není tomu tak. Cyanogenmod pro One se potýká již od začátku s častými problémy a nedostatky. První verze ROM se jmenovala XNHP22 a následně upgradovala na XNPH25R. Na těchto dvou verzích ROM byl největší problém s displejem a to s „yellow strip“, čili žlutým pruhem v dolní části obrazovky. Celkově displej měl nádech do žluta a to se majitelům One moc nelíbilo. Zanedlouho přišla další aktualizace na XNPH3O0, kde byl problém s žlutou obrazovkou vyřešen (minimalizován), ale objevila se ještě větší chyba a to nadměrné vybíjení baterie, toto u mnoho fanoušků, včetně mne, bylo neakceptovatelné a do deseti dní vyšla dosud poslední verze ROM XNPH33R. Problém s baterií byl částečně vyřešen, výdrž není tak excelentní, jak na XNPH25R, ale je rozhodně lepší, než na XNPH3O0.

Delší dobu (cca 20 dní) byl klid a já byl opravdu šťastný, že jsem koupil telefon, který vyhovuje všem mým požadavkům – rychlost, baterie, systém. Moje předešlé telefony byly Galaxy S2, iPhone 4S a 5, takže na rychlost jsem byl opravdu zvyklý.

Jednoho dne jsem se pustil do ROOTu a instalace alternativní ROM. To se mi podařilo a já fičel na CrDroid.

Když jsem měnil po pár dnech na jinou ROM, tak v TWRP mi přestal fungovat dotyk, prostě One nereagoval na žádné doteky. Musel jsem telefon nechat v klid asi 15 minut na stole, než se zase obrazovka vzpamatovala. Nedával jsem tomu nijak větší pozornost a já si užíval další ROM. Po pár hodinách mi One strašně zlenivěl. Obrazovka se stala neovladatelná, klávesnice si dělala co chtěla, nešlo po ní absolutně psát, přechod mezi obrazovkama byl jak na low cost androidu za 1500KČ.  Gesto pinch-to-zoom nefungovalo a obrazovka začala blikat. Okamžitě jsem zabrouzdal na oficiální forum OnePlus.net a začal číst. Zjistil jsem, že tento problém má další houfy lidí. Myslel jsem, že je to chyba ROOTu, že jsem něco špatně udělal, ale větší část uživatelů byla ta s originální stock rom bez žádného zásahu. Pár dní se to řešilo na foru, až do doby, než si toho všimlo samotné OnePlus, které se k problému vyjádřilo tak, že je to chyba posledních driverů od společností Synaptics, která se OnePlus stará o dotykovou vrstvu a problém bude brzy vyřešen.

 

 

 

Je to pár dní, co Cyanogenmod impletoval do své nightlies CM11 ROM fix v podobě nových Synaptics driverů. Všichni byli plní očekávání a tak si nainstalovali nejnovější nightlies CM11. Problém se zdál být vyřešen, telefon šlapal jak švýcarské hodinky. Po deseti minutách mého testování byl problém zpět a já byl zase tam, kde jsem skončil – Internet – Oneplus – Forum a reakce dalších majitelů. Problém přetrvával i u nich a OnePlus se vyjádřilo, že toto není ještě poslední verze Synaptics driverů, že si máme počkat do další oficiální OTA aktualizace, která bude podle všeho již tento, nebo příští týden. Nezbývá nám nic jiného, než čekat.

Mnoho fanoušků se bojí, že toto je HW chyba (chyba přístroje) a že OnePlus jen mlží. Nicméně trochu optimistickou zprávou je to, že tento problém byl i u Xiaomi Mi2, Mi2S a problém vyřešila aktualizace systému. Doufejme, že takto to bude i u One.

Takže dámy a pánové, toto je další díl problémů s One a já apeluji na všechny majitele OnePlus One, aby komentovali tento příspěvěk a sdělili svoje zkušenosti s tímto problémem. Jak se k tomu stavíte vy?

David K. Redaktor GizCZ.