Člověk se nemusí pohybovat jen mezi mobilními telefony, aby se s logem společnosti Huawei potkal. Mezi jejich produkty najdeme elektroniku pro velké síťové projekty i pro domácí využití.  V našem případě však zůstaneme u mobilních telefonů. Konkrétně u jednoho z vyšší třídy označeného Huawei Ascend P7.

Recenze HUAWEI Ascend P7

Začneme však od začátku. Už dlouho zvažuji koupi nového telefonu z provenience čínských výrobců. Zvažuji to už tak dlouho, až mě kolega předběhnul a objednal si zmiňovaný Huawei Ascend P7 z čínského eshopu http://www.etotalk.com/ . Když se mi poprvé dostal do ruky, věděl jsem, že se budu muset na něj podívat důkladněji.

 

 

To první, čím jsem byl překvapen, nebyl telefon, nýbrž rychlost, se kterou se ke svému novému majiteli dostal. Od objednání po dodání ke dveřím domu to trvalo bratru pouhé tři dny. Když uvážím časový posun a vzdálenost, se kterou se musel balíček popasovat, je to famózní výkon. Možná by se některé české eshopy mohly na východ od nás něco přiučit. Telefon samotný byl úhledně i pečlivě zabalený v bublinkovém igelitu v přepravním sáčku DHL. Samotná originální krabička, ve které byl telefon, je z tvrdého nerecyklovaného papíru s vyraženým logem Huawei a typem telefonu. Nový majitel však nebyl první, kdo krabičku otevřel. První ji otevřel zaměstnanec eshopu a nainstaloval do telfonu Etotalk Mod ROM. Což je upravený původní Android. Proto byla krabička zajištěná proti otevření modrou přelepkou s logem a jménem eshopu.

Balení - P7

Obsah krabičky asi nikoho z míry nevyvede. Neobsahuje nic, na co bychom nebyli zvyklí.  Vedle telefonu přidal výrobce adaptér do zásuvky s evropskou redukcí, sluchátka, datový-nabíjecí kabel standardních koncovek USB v bílé barvě.  Černý kabel na fotografii měl být zvlášť přiobjednaný OTG kabel. Leč vloudila se chyba a byl přibalen ještě jeden nabíjecí kabel. Nemůže chybět ani drátěný špendlík zvaný „Sim Card Ejector“ k vysunutí rámečku simkarty.

 

Design

Když jsem vzal telefon poprvé do ruky, měl jsem pocit, že v ruce nic nemám. Pouhých 126 gramů vážící P7 proti 140 gramům Huawei G300, na kterou jsem zvyklý, je víc než znatelný.  Na druhý pocit je znát rozdíl ve velikosti 5-palcového displeje s rozlišením FHD 1920 x 1080 proti 4 palcům G-třístovky. Barevné podání displeje se mi líbí. Černá je černá, bílá je bílá a ostrost barev je pro oko příjemná. Celkový dojem z designu telefonu je jednoznačně  skvělý.  Rozměry 139,8 mm výšky, 68,8 mm šířky a pouhých 6,5 mm tloušťky jsou na dotek velmi příjemné a jakási jistota držení je také velmi dobrá.

 

Huawei Ascend P7 bila

Přední i zadní starana telefonu je skleněná, hranu telefonu dotváří hliníkový, povrchově broušený rámeček, vedený kolem celého telefonu mimo spodní zakulacené hrany. Proč zakulacené ? Výrobce se prý nechal inspirovat kapkou vody. Ta je ve spodní části taky kulatá. Inu, proč ne.  Designu telefonu to nijak neubírá. Zda ho vylepšuje, si musí každý ohodnotit sám. Výrobce se chlubí i zadní stranou telefonu, sestavenou celkem ze sedmi vrstev.  Při bližším pohledu je vidět, jak jedna ze spodních vrstev dělá dojem děrovaného 3D mikrovzoru. Z větší vzdálenosti je vzor neznatelný a v našem případě je tak telefon kompaktně černý. Až na hliníkový rámeček. Musím se přiznat, že počet použitých vrstev mě osobně nijak neohromuje. To, co mě zajímá, je odolnost skla na škrábance.  A ta se zdá být velice dobrá. Po asi dvouměsíčním běžném používání na zadní i přední straně telefonu není sebemenší škrábanec ani jiná vada. Tenhle fakt mě potěší víc než zmíněný počet vrstev.

Tlačítko pro probuzení i uspání telefonu je na pravé straně v horní polovině hrany telefonu společně s  tlačítkem pro zvýšení a snížení hlasitosti. Z telefonu zbytečně nevystupují,  na dotek je hrana příjmně hladká. Při pevnějším stisku palce pravé ruky je cítit lehké probroušení okolo zapínacího tlačítka. Polohu tlačítka tak lze identifikovat jednoduše hmatem a není potřeba si vypomáhat očima.

 

Simkarta nebo paměťová karta ?

Na pravé straně telefonu jsou i dva kryty, pod prvním lze najít jednu nano simkartu, případně paměťovou kartu. Pod druhým najdeme klasickou mikro simkartu.  Že bychom narazili na telefon s dvěma simkartami  a podporou paměťových karet ? Není to tak veselé, jak to na první pohled vypadá. První slot podporující 2G sítě lze použít pro nano simkartu nebo paměťovou kartu. Druhý slot podporuje 3G a LTE sítě. Zvolna jsme se dostali i k důvodu, proč byl telefon koupen zrovna na čínském etotalku.  Pé sedmičky oficiálně prodávané u nás jsou prodávány jako jednosimkové s podporou paměťových karet. Tím, že v etotalku nahrají svoji ROM, udělají z telefonu dvojsimkový bez možnosti karty a nebo jednosimkový s paměťovou kartou. Obě možnosti platí současně. Záleží pak na každém, co zrovna potřebuje. Jen si musí rozmyslet, co do kterého slotu vloží. Tahle variabilita mi připadá výhodná, a to tak, že by se to mohlo ujmout jako nová možnost, jak nabídnot potenciálnímu zákazníkovi něco, co mu umožní lepší využití telefonu.

Použití simkarty a micro SD karty.

 

Když jsem u dualsim, musím zmínit i jeden zcela ne běžný parametr. V případě použití dvou simek pracují v režimu „Fullactive“. To znamená, že pracují obě současně a nepřetržitě. Na jedné simce může probíhat hovor a současný pokus o volání na druhou simkartu se projeví jako nepřijatý hovor. Neuteče tak žádný pokus o spojení s oběma telefonními čísly současně.

Použití dvou simkaret v telefonu.

 

Druhou ne běžnou výbavou je zdvojená anténa telefonu. Jedna je ukryta ve spodní části telefonu mezi displejem a spodní hranou telefonu a druhá v horní části telefonu mezi displejem a horní hranou telefonu. Cílem zdvojení antény byla snaha o vyšší citlivost na signál v místech, kde se operátor silou signálu nechlubí. Nedisponuji vybavením, kterým bych snahu výrobce objekvivně potvrdil či vyvrátil. Subjektivně jsem problém se ztrátou signálu nijak nepociťoval.

 

Fotoaparát

panorama P7

Panorana s Huawei Ascend P7

V neposlední řadě se musím zmínit o fotoaparátu, kterým je Huawei Ascend P7 vybaven.  Použitých osm megapixelů na předním a třináct megapixelů na zadním fotoaparátu s clonou f 2,0 jsou dostačující parametry k focení telefonem. Použité prvky a filtry v optice obou fotoaparátů plní svoji funkci na výbornou.  Spolehlivě pracuje i funkce panorama, kterou je telefon vybavený.  Panorama lze vytvořit i z předního fotoaparátu. Huawei téhle funkci říká „Panorama Selfie“.  Lze tak uděla autoportrét ne jenom vlastní maličkosti, ale i případných dalších spoluportrétujících včetně širšího okolí. Při focení v nepříznivých světelných podmínkách se může fotograf spolehnout  na vestavěný blesk.  Ať už se bude telefonem fotit příležitostně nebo cíleně, fotky budou vypadat dobře a jajich kvalitu spíš ovlivní šikovnost fotografa než fotoaparát samotný. Fotografie bych si troufnul přirovnak k fotografiím z kompaktních fotoaparátů. Pořízené fotografie tak nekazí dobrý dojem z celého telefonu.

 

denni fotka P7

Fotka v dobrých světelných podmínkách.

nocni fotka P7

Fotka s využitím vestavěného blesku.

 

Baterie

Telefon je vybavený vestavěnou baterií o kapacitě 2500 miliampérhodin. Při dvestědvaceti voltech v zásuvce se baterie nabije z nuly na plnou kapacitu za tři hodiny. Těžko soudit, zada je kapacita baterie dostatečná.  Záleží na situaci, ve které se s telefonem člověk ocitne. V mém případě bych si s kapacitou hlavu nelámal. Často a hodně jezdím autem a případný problém by vyřešil adaptér do zásuvky zapalovače. V případě celodenního rodinného výletu bych do batohu pro jistotu přibalil náhradní zdroj energie, třeba v podobě Xiaomi PowerBank s kapacitou 10400 mAh. Zapnutá GPS,  mobilní data a rozsvícený displej cestou k ukryté keši baterii přeci jen prověří. V případě totální energetické nouze lze využít jednoho ze tří možných nastavení funkce „Smart Power Saving Mode“, která omezí spotřebu energie. V případě nejúspornějšího režimu „Ultra Power Saving“ slibuje výrobce 24 hodin pohotovostního režimu telefonu při posledních 10% kapacity baterie.

 

Závěrem

Článek v samotném nadpisu začíná otázkou, zda je Huawei Ascend P7 dobrou volbou. Na položenou otázku je vhodné odpovědět. A dá se na ni odpovědět jednoznačně. Ano.  Pé sedmička stojí za koupi. Design telefonu určitě majiteli image nesníží, spíš naopak. Možnost variability využití dvou simkaret nebo simkarty s jednou paměťovou kartou je podle mého názoru velká výhoda. Kvalita fotografí je na velmi slušné úrovni.

Přiznám se, že nějaká zjevná negativa jsem nenašel. Design telefonu, jeho zpracování i vybavení jsou hodně vysoko. Telefon se nemá za co stydět a může směle konkurovat i novějším modelům z poslední doby.

Aktuální cena za telefon na etotalk.com je  $389,99.  Při případné objednávce je potřeba dávat pozor, co všechno objednávám. Objednávka je doplněná a hlavně předvyplněná o vybavení a software, který není nutný a podle mého názoru jen uměle navyšuje celkovou cenu objednávky.

Na úplný závěr se sluší poděkovat Petrovi, Martinovi a Janě, každý po svém přiložili ruku k dílu.

Detailnější specifikace pro Huawei Ascend P7 tak, jak je uvádí výrobce:

 Display

5.0 inch INCELL touch-sensitive screen

FHD 1920 x 1080 resolution, 16M colors

 CPU, op. systém

Hisilicon Kirin 910T, Quad-core 1.8GHz, Android™ 4.4 .2 KitKat / Huawei Emotion UI 2.3

 Paměť

RAM : 2 GB, ROM : 16 GB

Sítě

FDD LTE: B1/B3/B7/B8/B20

UMTS: B1/ B2/B5/B8

GSM 850/900/1800/1900MHz

 GPS GPS/A-GPS/Glonass
Kkonktivita  NFC, WiFi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.0 with BLE, Micro USB 2.0
Senzory

G-sensor, Accelerometer, Proximity & light sensor

Ambient light sensor, Compass

Fotoaparát

Zadní: 13MP AF BSI F2.0, with Flash

Přední: 8MP FF

Audio

Audio Codec: MP3, MIDI, AMR-NB, AMR-WB, AAC, AAC+, eAAC+, AAC-LC, FLAC, WMA2-9, RA

Audio File Format: *.mp3, *.mid, *.amr, *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.wav,*.ogg, *.ra

Video

Video Codec: MPEG-4, H.264, H.263, VP8, RV7-10, Xvid, WMV9

Video File Format: *.3gp, *.mp4, *.m4a, *.rm, *.rmvb, *.wmv

Image Codec: PNG, GIF (Static only), JPEG, BMP

Image File Format: *.png, *.gif (Static only), *.jpeg, *.bmp, 3.5mm headset

 Baterie 2500mA, vestavěná

 

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.