Po delší odmlce způsobené nejdříve pracovní vytížeností a posléze nádherně dlouhou dovolenou v jihovýchodní Asii se vracím do služeb „čajny“, protože někdo zájmy nás tabletů a tabletářů hájit musí 🙂 Po přečtení recenze od kolegů na Xiaomi MiPad jsem s hrůzou zjistil, že naší telefonní experti nevidí důvod k existenci 8“ tabletů, což rozhodně nesdílím a tudíž jsem hladově skočil po nabídce zrecenzovat jeden z nových phabletů, konkrétně sedmipalcový Ainol AX7 Flame. Paradoxně v této kategorii 7“ širokoúhlých 3G tabletů jsem osobně také na vážkách, protože na telefon je to moc velké a na použitelný tablet moc malé, ale podívejme se soutěžícímu na zoubek zblízka.

Něco málo teorie

Ainol je ve světě tabletů poměrně zavedená značka se slušnou pověstí a některé její starší kusy si zaslouženě vydobyly místo na slunci a v paměti uživatelů. Jako jedna z mála je také poměrně aktivní i na českém trhu a produkty můžeme nalézt v nabídce i konzervativnějších obchodů s technikou. Většinou boduje dobrým poměrem cena/výkon a slušnou konstrukcí samotného tabletu. Recenzovaný Ainol AX7 Flame je mírně vylepšenou verzí Numy Note 7, liší se v podstatě pouze dvojnásobnou kapacitou RAM (2GB), což je možno rozhodně doporučit.

vruce_result

Balení

Jak je poslední dobou moderní tak tablet přišel v ekologické krabici z recyklovaného papíru, takže designem na první pohled neoslní, ale zase máte dobrý pocit ze záchrany bobrů a podobné havěti. Balení samotné pak obsahuje nezbytnosti jako nabíječku (čínská zástrčka s přibaleným EU adaptérem), USB kabel, stručný návod v češtině a překvapivě i tablet samotný 🙂 Příjemným bonusem pak je přítomnost OTG kabelu a flipového pouzdra, naopak jsem nepochopil „dárek“ v podobě hnusné a lacině působící oranžové flashky, kterou se mi navíc nepodařilo rozchodit ani na jednom z mých četných PC, takže netuším, jakou kapacitu nám vlastně hodlali darovat.

baleni_result

Luxusní oranžová flashka opravdu nejde přehlédnout

 

Vzhled a konstrukce

Jak již bylo řečeno AX7 Flame je sedmipalcový tablet a jak je již v dané kategorii zvykem jedná se o širokoúhlý kousek (poměr stran je 16:10). První seznámení bylo příjemné, kvalita konstrukce je na velmi slušné úrovni, vše přesně lícuje, žádné vrzání nebo prohýbání se nekoná. K dobrému dojmu z tabletu v ruce a pevnosti konstrukce rozhodně napomáhají hliníková záda, narušená ve spodní části jen plastovou krytkou zakrývající SIM/SD sloty. Můj kousek byl vyveden v bílo-zlaté barevné kombinaci, a ačkoliv nejsem fanda podobné „champagne“ barvy tak musím uznat, že jde o velmi hezkou a decentní variantu. Na trhu pak existuje pro puristy i čistě černá verze.

zada_result

Rozměry tabletu jsou 188 x 105 x 8.1mm a váha 268g vám do batohu rozhodně díru neudělá, jedná se o průměrnou váhu v této kategorii a kvůli výborné konstrukci a hliníkovým zádům to určitě odpustíte. Na zadní straně tabletu pod zmíněnou plastovou krytkou najdeme dva SIM sloty (jeden micro a jeden standartní) a slot na microSD kartu, dle výrobce max. 32 GB, ale bez problému fungovala i moje 64 GB. Dále se na zadní straně nachází objektiv 5 Mpix fotoaparátu s přisvětlovací diodou a v pravém horním rohu pak osamělý reproduktor. Pravá hrana tabletu pak má obvyklé tlačítko vypínání a kolébku regulující hlasitost, všechna tlačítka jsou bytelná a s dobrým stiskem. Horní hrana je vyhrazeno pro 3.5mm audio jack a micro USB konektor sloužící zároveň jako napájecí, na HDMI nebo notifikační diodu se nedostalo.

tlacitka_result

Přední strana je pak vyhrazena 7“ IPS displeji, v horní části pak objektivu přední 2 Mpix kamery s doprovodnými senzory a malému reproduktoru pro hlasové hovory. Pod displejem se nenachází žádná hardwarová tlačítka, veškeré ovládání probíhá tlačítky softwarovými na displeji samotném. Na spodní hraně je pak ukryt nezbytný mikrofon, aby se vymoženostem phabletu učinilo zadost.

sim_result

Hardware

Ve vnitřnostech phabletu tepe velmi povedený a úsporný procesor od Mediateku, konkrétně osmijádrový MTK6592 taktovaný na 1.7 GHz a podpořený 2 GB DDR3 RAM. Kapacita vnitřní paměti je pak 32 GB, ale nemohu se vyhnout kritice otřesného rozdělení, kde na aplikace máte vyhrazeno JEN asi 1.5 GB, zbytek pak je plánovaný prostor na data… Instalace nějaké custom ROM a přerozdělení partitionu se tak stává naprostou nezbytností. Paměť se pak dá rozšířit výše zmíněnou micro SD kartou. Grafickou část pak poskytuje grafika Mali-450 a celkově se dá říct, že výkon tabletu jako celku je velmi dobrý a v testech se to jen potvrdí.

vrsek_result

Displej je 7“ IPS s technologií OGS, pozorovací úhly jsou velmi dobré a i rovnoměrnost podsvícení je na slušné úrovni. Rozlišení pak je FullHD 1920×1200 s poměrem stran 16:10, 320 PPI, barevné podání vcelku věrné a je radost se dívat na nějaký film v dobré kvalitě, výkon na přehrání je k dispozici a displej rozhodně ostudu neudělá. Jen škoda, že se jedná pouze o 5-point multitouch. Na mém tabletu se objevil v pravém dolním rohu vadný pixel, ale to je samozřejmě pouze smůla. Výrobce neuvádí, zda je displej chráněn některou např. z „gorilích“ technologií a testovat se to moc nedoporučuje 🙂

porovnani_result

Porovnání 7″ Ainolu se 7.85″ iFive 3GS

Co se týče konektivity tak tablet podporuje Wi-fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, z GSM frekvencí pak 850/900/1800/1900 MHz a WCDMA 2100 Mhz, kvalita hovoru i citlivost signálu byla na dobré úrovni. GPS a A-GPS jsou také přítomny a podle testů se zdá, že špatná pověst Mediateku ohledně GPS se začíná napravovat, fix byl rychlý a určení polohy přesné. OTG fungovalo bezproblémově, samozřejmě tablet nemá dostatek šťávy k roztočení větších externích disků, ale normální flashky a periferie v klidu. Hardwarovou výbavu pak doplňuje FM rádio, podpora Miracast, či gyroskop.

Výkon a testy

Tablet v průběhu testování podával dobré výsledky, základní činnosti jsou svižné a čekání minimální, osmijádrový procesor a dostatek RAM se projeví pozitivně. Příjemným překvapením byl velmi dobrý výkon Wi-Fi anténky a rychlý fix GPS. V tabletu je Android ve verzi 4.4.2 v čisté verzi bez jakýchkoliv nástaveb a prodejce předinstaloval základní sadu aplikací (např. MX player atd.) pro pohodlí nového uživatele.

Antutu_result

Z herních testů jsem vyzkoušel pouze Dead Trigger a Real Racing 3, obě hry jsou poměrně náročné a tablet si s nimi poradil výborně, RR3 sice neběželo na ultra vysoké detaily nastavení, ale nebyl problém najít zlatou střední cestu na pohodové vychutnání herního zážitku.

Fotoaparát

Jako drtivá většina tabletových fotoaparátů se nejedná o žádného trhače asfaltu, dvojice kamerek je k dispozici se střízlivými 5 Mpix/2 Mpix hodnotami a jak můžete posoudit z několika testovacích snímků níže tak kvalita není závratná, ale na momentky, připadně selfie či Skype hovory v případě přední kamerky v klidu stačí.

Baterie a výdrž

Kapacita baterie v tabletu je 3300 mAh a sám jsem byl zvědav, jak se popasuje s výdrží, věčnou Achillovou patou čínských tabletů. 7“ FullHD displej je poměrně žravý takže nepřekvapí velké rozdíly v testech při automatické/maximální hodnotě jasu. Při úsporném režimu, tedy nízký jas, vypnutá Wi-Fi a letový mód jsem se při přehrávání 720p videa dostal na hranici 7-8 hodin, což bylo pro mou maličkost velkým překvapením. V případě maximálního jasu a zapnutých Wi-Fi a 3G se pak výdrž smrskla na očekávaných 4-5 hodin přehrávání 720 videa. S trochou spořivosti a nenáročného používání se dá v pohodě z tabletu dostat 6-7 hodin surfování a zhruba 3-4 hodiny hraní náročných 3D her. Takže si dovolím konstatovat, že baterie nezklamala a v dané kategorii je nadprůměrná.

Česká recenze Ainol AX7 Flame – Závěr, hodnocení a cena

Ainol AX7 Flame byl pro mě příjemným překvapením z hlediska kvality zpracování a celkového výkonu, ale přece jen nejsem zcela přesvědčen o vhodnosti 7“ tabletu, ke konzumaci obsahu na cestách se mnohem lépe hodí některý z 7.85“ či 8.9“ palcových kolegů a upřímně volat se sedmipalcovou plackou na uchu se v našich končinách taky moc nenosí (i když po měsíci v Asii mi to přijde už méně divné :P). Ale pokud přiznáme 7“ tabletům právo na existenci, tak Ainol AX7 Flame jim ve světě ostudu určitě neudělá a můžu ho s klidným svědomím doporučit.

Za kvalitu se ovšem také platí a cena AX7 je nastavena na můj vkus velmi vysoko, zhruba 6.500 korun v české distribuci je už slušný obnos, ale za své peníze získáte gadget s pěkným designem i zpracováním a dostatkem výkonu k tomu.

Za zapůjčení tabletu děkujeme www.mnshop.cz.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.