Náš čtenář Martin Žák nám zaslal svou uživatelskou recenzi telefonu Bluboo X1. Tak pojďme na to.

Uživatelská recenze Bluboo X1

Před časem, v době, kdy se hrál fotbalový šampionát v Brazílii, jsem se zúčastnil hry, kterou pořádal Čínský server Antelife.com. Úkolem hry bylo tipovat správně výsledky zápasů. Pokud jste dobře tipli výsledek, postoupili jste do dalšího kola, kde vylosovali jednoho šťastlivce, kterým jsem se stal i já. Po 3 týdnech telefon dorazil pozemní poštou a po vyřízení formalit na celní zprávě jsem se mohl seznámit s mou výhrou. Pokud Vás zajímá, jak si vede tento levný, ale přesto díky ceně zajímavý telefon, zvu vás ke čtení recenze.

Balení

Balení je, jak už jsme u čínských telefonů zvyklí, poměrně obyčejné – bílá krabička s názvem telefonu, na zadní straně jednoduchý popis vlastností. Balení obsahuje mobilní telefon, baterii, usb kabel, nabíječku, náhradní fólii na displej (jedna fólie je na displeji z výroby) a plastový kryt, v našem případě průhledný. Dále je v balení návod v anglickém jazyce a přechod na naše zásuvky.

Konstrukce a design

kryty

Tělo telefonu je plastové, ale konstrukce vypadá pevně – po pár dnech nic nevrže, vše drží pevně. Zadní kryt telefonu je bílý (dodává se v barvě černé, bílé, modré, červené a žluté) a v mém případě matný, takže na něm nejsou vidět otisky prstů. Na přední straně telefonu je umístěn 5“ displej s rozlišením 960 x 540, „přední“ kamera s rozlišením 2.0MP, proximity senzor, reproduktor zdobený výrazným chromovým proužkem a tři kapacitní tlačítka. Na zadní straně se nachází fotoaparát s rozlišením 8.0MP, blesk, reproduktor a logo výrobce. Tlačítko power je umístěno na pravé straně, ovládání hlasitosti je umístěno na levé straně. V horní části se nachází USB konektor a 3,5mm konektor pro sluchátka. Na boku telefonu je tenká chromová linka nepravidelného tvaru, která dělá telefon atraktivnějším. Jak už bylo zmíněno, přední část telefonu je v černé barvě a zadní kryty jsou výměnné v několika barevných odstínech. Přes poměrně široký rámeček kolem displeje a rozměry telefonu 145.6 x 73.8 x 8.8mm se telefon dobře drží v ruce a díky celkové váze 145 g vás nebude po chvíli bolet ruka.

Displej telefonu a výkon

5 palcový kapacitní displej s rozlišením 960 x 540 je vzhledem k ceně telefonu ucházející, barevné podání a pozorovací úhly hodnotím jako velmi dobré. Podsvícení je také ucházející, na „max“ telefon opravdu září. Srdcem telefonu je čtyř jádrový MTK6582 procesor od Mediateku s taktem 1,3GHz, osazená grafika Mali 400-MP2, 1GB RAM a 4GB ROM dále rozšiřitelná pomocí SD karet, výrobcem udávaná kapacita 32GB. V telefonu je nainstalován systém Android 4.2.2 v multi-jazykové verzi, a to včetně češtiny. Výkon telefonu je v AnTuTu Benchmark: 17648. Systém je svižný, jedná se o téměř čistý Android s předinsalovanými Google Apps, reakce systému jsou téměř okamžité.

antutu1

Bluboo X1 a fotoaparát

Fotoaparát je odpovídající ceně, rukama mi prošlo dost čínských telefonů a je to takový střed. Nemůže se rovnat s telefony vyšší cenové kategorie, ale pro zachytávání momentek a sdílení přes Facebook nebo Whats app stačí. Snímky přímo v mobilním telefonu vypadají dobře, barevné podání a ostrost je na dobré úrovni při denním světle. V šeru a ve tmě už začíná být fotoaparát ne moc použitelný. Zadní fotoaparát má rozlišení 8Mpx, přední kamera 2Mpx.

Baterie

Bluboo X1 je osazen baterií o kapacitě 1800mAh. Nyní telefon už téměř 3 týdny používá kamarádka, která při běžném používání (občas Wifi, pár hovorů, sms, Facebook, prohlížení stránek, apod.) se dostane na 2 dny používání bez nutnosti dobíjení. Každý ale telefon používá a využívá jinak, věřím, že při celodenně zapnutých datech bude výdrž jednodenní. Pokud pojedete někam na týdenní výlet, kde nebudete potřebovat mít zapnutá data a Wifi, telefon budete mít přepnut jen na síť 2G, bude výdrž telefonu řádově vyšší.

Sítě

Připojení Wifi, signál 2G a 3G vše funguje bez problémů. Síla Wifi připojení nepatří k nejsilnějším, ale přes dvě nosné zdi a vzdálenost 7m je Wifi stále použitelné. S GPS je to zvláštní, nemyslím teď s připojením, ale s GPS jako takovým, které podle některých prodejců není vůbec v telefonu obsažené, proto jsem se s jeho absencí smířil. Jaké bylo překvapení, když po vybalení jsem zjistil, že v telefonu je a dokonce i funkční. Během 3 týdnů proběhly u kamarádky pouze dvě trasy dlouhé kolem 5 km, ale GPS jela bez problémů, signál držela a neuskakovala mimo silnici. Jak je známo u GPS a MTK prosesorů je to mnohdy alchymie. U mémo kusu GPS ale funguje a já jsem spokojený. Při testování mnou první fix proběhl do minuty, vidět bylo 9 satelitů a připojil se k šesti.

Závěr

Jako shrnutí mého testu bych rád poznamenal, že jsem od telefonu za tuto cenu ( cca 100 – 110$) nic velkého neočekával, ale telefon mě mile překvapil. Jako výtku mám pouze slabší fotoaparát a na 5“ telefon trochu větší rozměry, ale po chvíli používání mě to přestalo vadit. Po předání telefonu kamarádce, tak ta s ním do teď neměla sebemenší problém, občas potřebuje poradit s instalací programu a podobně, ale to se ke kvalitě telefonu nevztahuje. Myslím, že za tuto cenu s telefonem bude spokojeno daleko více uživatelů.

antutu2

Kompletní specifikace

 • Barva: bílá/černá/žlutá/červená/modrá
 • CPU: MTK6582 Quad-core 1.3GHz, AnTuTu Benchmark: 17648
 • RAM: 1GB
 • ROM: 4GB + podpora Micro SD do 32GB
 • OS: Android 4.2.9
 • DISPLEJ: 5″ kapacitní s rozlišením 960 x 540
 • SÍŤ: GSM 850/900/1800/1900MHzz,WCDMA 900/2100MHz, WiFi, Bluetooth A2DP, GPS
 • FOTO: Fotoaparát zadní 8.0 MP, LED dioda – blesk, Přední fotoaparát 2.0 MP, video 1080p
 • BATERIE: 1800 mAh
 • ROZMĚRY: 145.6 x 73.8 x 8.8mm
 • SENZORY: Podpora G-Sensoru, Acceleration senzoru, Light senzoru, proximity sensoru
 • Podpora DUAL-SIM