Další výrobek progresivní čínské firmy Xiaomi v dnešní recenzi neumí volat, není to totiž telefon, nýbrž tablet. Xiaomi MiPad, jedno z nejvýkonnějších mobilních zařízení na trhu s nejnovějším čipsetem nVidia Tegra K1! Pojďme se na „placku“ podívat blíže.

Balení

Balení je standardní „Xiaomi krabička“, tedy krabice z hnědého recyklovaného papíru s logem v horním pravém rohu a něco málo popisky na straně zadní. Po sundání velmi pevné vrchní části se naskytne pohled na 7,9″ MiPad, který zabírá v balení celou plochu až do krajů. Pod přístrojem je je výřez na redukci do zásuvky, nad výřezem je obálka s poutkem, ve které najdeme průvodce systémem MIUI, záruční list a pin pro vyndavání slotu na paměťovou kartu. USB kabel se ukrývá pod onou obálkou. Celé balení je velmi kompaktní, rozměry jsou sražené na opravdové minimum a pevnost konstrukce a tím i odolnost proti poškození při přepravě jsou na vysoké úrovni.

20140807_123308

Popis tabletu

I při rozměru displaye, kterým je 7,9″ IPS panel, si MiPad zachovává poměrně malé rozměry s malými rámečky. 202 x 135,5 x 8.5 mm a váha 360 gramů jsou celkem příjemné hodnoty. Dostal jsem na testování variantu s bílými zády, která na pohled vypadá z celé plejády dostupných barev asi nejlépe. Začněme tedy popisem zadní strany, která je celá rovná, bez výstupků. V levém rohu se krčí objektiv fotoaparátu s jedním ze dvou mikrofonů, uprostřed nahoře je ten druhý. Ve střední části není vůbec nic a až vespodu na nás koukne logo Mi, nějaké čínské znaky, pár čísel a úplně vespodu, téměř na kraji, jsou dva reproduktory. Opravdu dva fyzické reproduktory, potěšující.

20140807_123501
Spodní hrana je vyhrazena USB konektoru a na horní zase trůní osamocený 3,5mm jack. Levá hrana má opět pouze jeden prvek v podobě šuplíku na MicroSD kartu, na hraně pravé najdeme důležité ovládací prvky v podobě kolébky hlasitosti a pod ní tlačítko on/off/wake up/sleep, oboje vyvedené ve stříbrné barvě. Tlačítka jsou dobře umístěná, akorát na prsty. Snadno se mačkají, mají jistý stisk a jsou dobře odděleny od zbytku povrchu. Přední strana je samozřejmě okupována obřím displayem o rozměru 7,9″ a poměrem stran 4:3, který chrání Gorilla Glass třetí generace. Nad ním jsou standardní prvky výbavy v podání sekundární kamery, senzoru okolního světla a několika barevnou LED pro notifikaci zmeškaných událostí. Pod displayem je rozložení tlačítek zleva Multitasking, uprostřed Domů a vpravo Zpět, jsou rovnoměrně, bíle a jasně podsvícena.

IMG_20140807_180455
Celková konstrukce je rozhodně na velmi vysoké úrovni, slícování kolem jednotlivých prvků je příkladné.

 

Teď bych se ještě rád vrátil k popisu zadního krytu, který se ukázal v nedobrém světle a to z pohledu kvality použitého plastu. Bílá barva je lehce do žluta, nazval bych jí mdlou. Dalším mínusem je jeho tvrdost, resp. měkkost. Podařilo se mi jej poškrábat pouze tím, že jsem MiPad položil 3x na čistý a uklizený stůl asi po třech hodinách, co jsem jej vybalil. Prostě někde se muselo šetřit a byl to mimo jiné plast zadního krytu. Nechci záda MiPadu vidět po půl roce používání…

Hardware

Pod „kapotou“ skví se opravdové výkonnostní monstrum, nVidia Tegra K1, čtyřjádrový procesor o taktu 2,2Ghz s jádry Cortex-A15. Velmi zdárně mu sekunduje grafický čip taktéž z dílem nVidie, 192 CUDA jader architektury Kepler. Tento komplexní blok zakončují 2Gb operační paměti RAM a 16Gb integrované paměti ROM. K dispozici je taktéž slot na paměťovou kartu MicroSD a to až do velikosti velmi příjemných 128Gb. Z další hardwarové výbavy jmenujme podporu OTG, 8 megapixelový zadní a 5 megapixelový přední fotoaparát. Display se honosí úhlopříčkou 7,9″, technologie IPS i OGS jej předurčují k velmi příjemné podívané, stejně jako rozlišení, které je netradiční kvůli poměru stran a to 2048 x 1536 s hodnotou PPI 326. Co ale nepotěší, je nepřítomnost GPS čipu, takže poloha se dá určovat maximálně ze sítě WiFi. MiPad také nepodporuje standardní GSM sítě, tudíž z něj nelze volat a ani jej používat se simkartou s tarifem na internet. Také technologie NFC chybí. Baterii o kapacitě 6700mAh vyrobilo LG.
Co mě trochu zarazilo, je nepřítomnost USB portů pro připojení vícero zařízení najednou (klávesnice, myš, fleška, nabíjení/kabel…). Asi před rokem jsem měl doma Asus Transformer, který byl v pohledu HW skvělý. Jak dock s klávesnicí a druhou bateríí, tak možnosti připojení přes USB. To samé jsem čekal od MiPadu, ale nic z toho se bohužel nekoná.

Display

Bohužel se mi nepodařilo zjistit výrobce panelu, ale vsázel bych opět na JDI. Display je opravdu chloubou, má výbornou čitelnost, syté barvy a pěknou bílou. Černá barva ovšem za ostatním spektrem zaostává, mohla by být tmavější. Nepotěší prosvity z horní strany, jde ale o velmi drobnou vadu. Poměrně zajímavý je poměr stran 4:3, který z MiPadu dělá dobrého společníka pro brouzdání internetem. Bohužel další aspekty jako je hraní her nebo sledování filmů již takový zážitek pochopitelně neposkytují, protože obě média spoléhají spíše na 16:9 nebo 16:10. Prsty po display „jezdí“ lehce, nezadrhávají se a nenechávají mnoho otisků. Pozorovací úhly jsou díky OGS a IPS špičkové, degradace obrazu nenastává ani u naprosto extrémních náklonech. Display chrání gorilí sklo třetí generace.

IMG_20140807_214052

 

 

Výkon

Výkonem v syntetických testech je MiPad opravdu na špici, reálné herní testy jsou na tom neméně impozantně. A nyní již řeč čísel:

AnTuTu: 40 572 bodů (Wow! Monster!)

Screenshot_2014-07-31-20-14-05

 

NenaMark 2: 59.7 fps

Screenshot_2014-08-05-20-34-15

Quadrant: 22020

Screenshot_2014-08-05-20-35-13

3D mark – unlimited: 25781 bodů

Screenshot_2014-08-02-16-23-52

Herní testy probíhaly na nejnáročnějších titulech, běžné hry cenu testovat nemá valný smysl.

Grand Theft Auto 3: na nejvyšší nastavení vykreslování, rozlišení, se zapnutými stíny a světly. Vše plynulé a velmi dobře hratelné

DungeonHunter 4: nastavení grafiky na „High“. I při soubojích, kde jeden efekt střídá druhý, jde vše naprosto plynule.

The Dark Knight Rises: lze pozorovat lehké FPS dropy, ale nikterak neškodí hratelnosti

Real Racing 3: z nepochopitelného důvodu hra nastavila nízké nastavení grafiky a nepodařilo se mi jí zvednout ani přes aplikaci „RR3 graphics“. Předpokládám ale, že hra bude bez problémů hratelná i na nejvyšší možné nastavení.

Android MIUI

Jako obvykle bych Vás odkázal na recenzi MIUI…ovšem s větším dodatkem ohledně funkčnosti celé ROM. Protože je MiPad celkově nové zařízení, jeho ROM postavená na Androidu 4.4.4 ještě není zdaleka tak odladěná, jak by měla. Narazil jsem na spousty drobností, které mi otravovaly už tak ne moc dobrý vztah k tabletu. Notifikační lišta je trestuhodně nevyužitá, kolem notifikací je z každé strany 2cm nevyužitého místa, takže vše je uprostřed. Malé hodiny s ještě menším datem, nemožnost vymazat všechny záznamy najednou. To jde pouze u zobrazení se dvěma panely notifikací a přepínačů. Přitom místa tam je přehršel. Další velmi nepříjemnou vlastností je sekání se, galerii bych ještě asi přežil, i když je to celkem nepříjemné čekat na zobrazení fotky klidně několik sekund, ale prohlížeči to již neodpustím. Načítání stránek je celkem v pořádku, ale stránky se necachují a pohyb má do plynulosti velmi daleko. Platí to jak při zobrazení mobilních verzí stránek, tak při přepnutí na verzi pro PC. Trochu pomohlo nainstalování alternativního prohlížeče v podobě Firofoxu, ale ani ten nevykresluje web čistě. Další zvláštností je nemožnost nastavit interní aplikace přímo v nich samotných, člověk se musí dostat do Nastavení > výchozí aplikace a tam je něco málo možností dané aplikace, to mi připadá jako velmi nepraktické a zcela nelogické řešení.
Další výtka míří k defaultní zamykací obrazovce, kde není ani jeden přepínač, zástupce, widget a a nic z uvedených ani nelze nijak přidat. Dokonce se nezobrazí ani ovládání hudby při jejím přehrávání. ROM (resp. kernel) bohužel neobsahuje ani funkce DoubleTap2Wake nebo Sweep2Wake, takže MiPad lze odemknout jedině skrze HW tlačítko.
To a několik dalších drobností mě o kvalitách SW rozhodně nepřesvědčilo.
Naštěstí se Xiaomi stará a vydává update každý pátek, takže většina bugů se dozajista opraví a stabilita a rychlost bude za pár verzí jistě taková, na jakou jsme u výrobků Xiaomi zvyklí. Českou verzi ROM si můžete stáhnout na známém portálu www.miui.cz.

Kratší video s vybalením z krabičky a představení funkčnosti ROM:

Fotoaparát

Přestože se jedná o tablet, 8 megapixelový zadní fotoaparát nepořizuje nijak tragické snímky, naopak jejich kvalita je poměrně slušná. Nepotěší nepřítomnost přisvětlovací diody a jakékoliv možnosti nastavení fotek nebo videa. Tedy kromě různých barevných filtrů. Přední fotoaparát o rozlišení 5 megapixelů pořizuje také poměrně slušné snímky. Obě kamery mají světelnost objektivu f2.0, což je velmi solidní hodnota pro focení za zhoršených světelných podmínek. Ovšem o focení s tabletem si myslím své…

Zvuk

Zvuk, který je MiPad distribuovat je v obou případech, jak sluchátek tak hlasitých reproduktorů, je lehce nad průměrem. Interní zvukový čip nVidie není špatný, ale také není nijak skvělý. Hudbu jsem poslouchal na naposlouchaných skladbách s Audio Technica FC707 na uších a už prvních pár minut se mi zdálo, že mí oblíbenci Hentai Corporation nemají šťávu, ten správný drive. Zpěvák je až příliš v popředí, středy jsou na úkor ostatního spektra vytáhlé a chybí tomu silnější „base“.  Celkově ale zvuk není špatný…pokud by byl přítomen ekvalizer, dalo by se s ním pracovat. Bohužel ekvalizer ani žádné jiné nastavení není přítomno.
Hlasité reproduktory jsou na tom kvalitou rozhodně lépe, díky přítomnosti dvou měničů je zvuk čitý, hlasitý a celkem silný. Dokonce zasahuje i do nižších tónů a nezní kelímkovitě. Nepříliš šťastné je ale jejich umístění na zadní straně a hned vedle sebe, protože stereofonní zvuk se právě díky umístění nekoná. Pokud by byl každý na jednom konci zařízení, výsledek by byl mnohem lepší.

Baterie a závěr

Baterie LG s kapacitou 6700mAh slibuje solidní výdrž na papíře, bohužel realita je taková, že MiPad má výdrž tristní. Výsledek dvou dnů při celkem střídmém používání (jas na maximální úroveň) je podle mého opravdu špatný. Na křivce využití baterie je jasně vidět, že kernel potřebuje ještě hodně odladit, protože i ve stavu „položeno na stole“ konzumuje energii z baterie jako hladový aligátor.

Screenshot_2014-08-02-21-03-30

Závěr bude dnes spíš na uživateli, protože já osobně nevidím jediný důvod, proč si MiPad, resp. jakýkoliv tablet, pořizovat. Ne že by byl MiPad vysloveně špatný, ale spousty věcí mu chybí, jak SW (to se doufejme změní) tak HW rázu a jeho využití je tak specifické, že záleží opravdu pouze na osobních preferencích jedince, zda je skutečně nutné si kupovat za několik tisíc korun něco s tak úzkými možnostmi využití, když to dokáže zastoupit telefon (phablet), který umí více a většinu funkcí i lépe.
Xiaomi MiPad nám na recenzi zapůjčilo www.mixiaomi.cz , kde si můžete zakoupit nejen výrobky Xiaomi.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.