Na úvod dlužno poznamenat, že smůla nechodí po horách, ale po lidech. Smůla byla ta, že Cubot S222 mi doma přistál ve chvíli, kdy se moje těleso potkalo s nějakou letní virózou a horečkami a moje šedá kůra mozková, byla tak trochu mimo provoz. Štěstím v neštěstí bylo pak to, že manžel velmi zálibně nahlížel na telefon a pronesl památnou větu: „Klidně lež, odpočívej, já to otestuju a napíšu recenzi.“ Takže ano, podle názvu jednoho filmu s Hugh Grantem se mi chce říct: „Hudbu složil, slova napsal….“ …Marek Kučera. Pojďte a přečtěte si Markovu recenzi telefonu Cubot S222, za jehož zapůjčení děkujeme Hi-def. cz
Česká recenze CUBOT S222 – aneb nenápadný půvab asijské buržoazie
Kdysi jsem viděl krásný film „Nenápadný půvab buržoazie“, který byl jakýmsi vzdorem proti autoritám.
Na tento film jsem si mimochodem vzpomněl, když jsem dostal do rukou „nenápadný“ telefon CUBOT S222. Procházel jsem chvíli na internetu PR články vyzdvihující tu či onu „standardní“ značku, jejíž telefon si můžete běžně pořídit v ČR a říkal jsem si, jak je to tedy s tím CUBOTem S222.
Místo hledání chyb za každou cenu, se mi zdálo lepším popsat to, co můžete využít a co dostáváte za minimální investici do mobilního telefonu při koupi tohoto modelu.
Balení
Cubot S222 je standardně uložen v krabici z recyklované lepenky, která je rozdělena na tři části – spodek, vrch a střední vnitřní část. Zde si, prosím, dávejte pozor při vyjímání telefonu, protože střední část krabičky vám zůstane v rukou a spodní část se vám bude válet po zemi, ani se nenadějete.
V horní části středního dílu uvidíte telefon a samozřejmě, když tuto část vyjmete, naleznete u dna další příslušenství (manuál, USB nabíjecí kabel, EU nabíječku, flip pouzdro a baterii). Sluchátka nejsou součástí balení. Tímto jsme se dostali k momentu, kdy je asi dobré odložit lepenkový obal do tříděného odpadu a můžeme se směle věnovat telefonu samotnému.
Design telefonu
CUBOT S222 je elegantní, ledově klidný silák, který se nenechá vyvést z míry trapnými snaživci předražených značek. Lehce zaoblený s decentním kovovým pruhem na bocích, 5,5 palcovým displejem a váhou 171 g (včetně baterie) se výborně drží v ruce a je stabilní při focení. V mohutných dlaních statného ošetřovatele nebo dřevorubce se lehce ztratí i se svými rozměry 150 x 76 x 7,9 mm. Nicméně ani já, se svými malými tlapkami, jsem neměl problém s držením nebo manipulací s tímto telefonem.
Pohled na čelní stranu odhalí na spodní části telefonu klasická kapacitní tlačítka, která nejsou podsvícená a kde na místo standardního domečku uprostřed je kruh a ještě níže, téměř na hraně, je nenápadný mikrofon. Kapacitní tlačítka jsou ve stříbrném provedení a na bílém podkladu jsou vidět z jakéhokoliv úhlu. Pořadí je stejné jako u drtivé většiny smart telefonů. Horní část přední strany je obsazena přední 8 MPix kamerou a reproduktorem (sluchátkem). Hlavní částí je samozřejmě 5,5 palců veliký IPS displej s rozlišením 1280 x 720 pixelů (24 bit).
Horní hrana je místem pro micro USB konektor (USB 2.0 synchronizační/datový kabel) kompatibilní s USB 1.0/3.0 a 3,5mm sluchátkový jack. Levá hrana (z čelního pohledu) je čistá, kdežto pravá je osazena elegantním stříbrným kolíbkovým tlačítkem pro ovládání hlasitosti a hned pod ním najdete menší, rovněž stříbrné tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Tlačítka jsou solidního provedení, jsou pevně usazena a oproti jiným, mě známým telefonům, stisk tlačítek vyžaduje jistou sílu. Toto je mi sympatické, protože si můžete být jisti, že telefon nepřepnete do jiného stavu náhodným dotykem na tlačítko. Dolní stranu designeři telefonu obdařili nenápadným úzkým otvorem (dalo by se říci šterbinou), který slouží k jednoduchému a pohodlnému odejmutí zadního krytu, aniž by jste si museli lámat nehty nebo páčit zadní kryt šroubovákem.
Co objevíme na zadním krytu? Především tam najdeme výřez pro 13 MPix kameru s bleskem, logo firmy CUBOT a otvor pro kvalitní reproduktor. Zadní kryt je jednoduše odejímatelný bez jakýchkoli problémů. Kryt se k okrajům zaobluje, je hladký bez jakékoliv textury nebo jiné úpravy. Dílenské provedení i lícování jednotlivých komponent telefonu je na vysoké úrovni. Nezbývá říct, že celkový dojem je víc než dobrý.
Hardware
Po jednoduchém odejmutí zadního krytu uvidíme standardní rozložení míst pro kameru, blesk, SIM karty, baterii a reproduktor. Lehce vyjímatelná Li-Ion (Lithium-Iontová) baterie má kapacitu 2350 mAh. Jakmile vyjmeme baterii, dostáváme se k místům pro SIM karty. Telefon je možno osadit 1x Stadnard SIM kartou a 1x Micro SIM kartou, které samozřejmě můžeme provozovat ve společném nebo samostatném módu. Vedle místa pro micro SIM kartu je slot určený pro datové karty typu SD/TF/Micro SD/SDHC/SDXC s kapacitou až do 32GB.
Motorem tohoto elegána je čtyř jádrový procesor MTK6582 (Cortex A7 quad core), běžící při taktu 1.3GHz na jádro. K tomu připočtěte 1GB RAM operační paměti a 16GB ROM vnitřní paměti s možností přidat až 32GB s externí SD kartou.
Herní maniaci mohou využívat na 100% grafický čip ARM Mali-400 MP2 taktovaný na 500 MHz. Jen pro zajímavost uvádím, že ARM rozjel vlastní výrobu grafických čipů (GPU) a výsledkem jsou Mali GPU, které našli své místo v procesorech Cortex. Mali 400 MP patří v tomto seznamu do pomyslné špičky, a to zejména proto, že podporuje FullHD rozlišení 1080p a přitom dokáže využít až čtyř grafických jader a obsahuje vlastní cache paměť typu L2.
Co se sítí týče, s CUBOTem S222 můžete komunikovat všude, kde jsou v dosahu sítě typu 2G: GSM 850/900/1800/1900MHz a 3G: WCDMA 850/2100MHz. Náš nový ďábel podporuje samozřejmě UMTS (384 kbit), EDGE, GPRS i HSPA+. Jste-li jste v dosahu LTE, tak máte smůlu, protože LTE sítě CUBOT v tomto provedení nepodporuje.
Seznam senzorů je určitě dostatečný, jejich výčet nezabere mnoho místa, ale je to klasika, která nesmí chybět: Proximity, Light, Accelerometr, Compass, Gyroscope, Gravity.
Displej
Co říci k dipleji? IPS displej má 5,5 palců, je kapacitní multidotykový (až 5 prstů) OGS HD. Rozlišení, jak jsem zmiňoval výše, je 1280×720 pixelů (barevná hloubka – 24 bit) se zobrazovací schopností 16 milionů barev. Barvy jsou jasné, nezkreslené a věrné. Samozřejmostí je možnost nastavení automatické změny jasu displeje podle světelných podmínek.
CUBOT S222 standardně podporuje video formáty 3GPP, AVI, MKV, QuickTime, MOV, FLV a MPEG-4 (MP4), což bohatě stačí pro přehrání drtivé většiny video souborů. Mnou zkoušená videa měla korektní barevné podání, přehrávání bylo plynulé a zvuk naprosto v normě (nejsem žádný audiofil, takže kvalitu zvuku berte čistě jako můj osobní pocit).
Když už jsme u těch formátů, co se audio souborů týče, máte k dispozici velkou škálu, kterou není problém přehrát: MP3/WAV/WMA/AMR/AWB/MIDI/OGG.
Výkon
Jak jsem již psal výše, CUBOT S222 běží na čtyř jádrovém MTK6582 (Cortex A7 quad core) v kombinaci s grafickým čipem ARM Mali-400 MP2. Výsledky testů jsou tudíž odrazem této výbavy. V klasickém Antutu testu dosáhl telefon hodnoty 15138 (jsou ovšem uváděny hodnoty i kolem 17000). Co se testu Quadrant týče, zde dosáhl CUBOT na hodnotu 5168 a v posledním NenaMark testu posbíral 54,4 bodů. Myslím si, že z pohledu cena/výkon, je tento stroj velmi kvalitním telefonem.
Zkoušel jsem cca 2 hodiny hrát „autíčkovou“ hru Real Racing 3. Po stažení a instalaci jsem se pustil do stíhání jezdců přede mnou, rychlostních jízd, duelů a upgradování svého vozidla za nabité penízky z vítězných jízd. Musím zde napsat, že hra byla naprosto plynulá, zvuky aut mi rvaly uši a ovládání bylo bezproblémové. Grafika během závodů nezadrhávala, nerozpadala se, takže celkový dojem jsem měl výborný.
Musím dodat, že coby uživatel telefonu, který nehraje hry, ale pouze přes data nebo Wifi vyřizuje korespondenci a čte zpravodajské weby a sem tam něco nafotí, jsem byl s výdrží baterie spokojen. Ani po dvou dnech jsem nemusel přístroj nabíjet. Každopádně však věřím, že v tomto ohledu jsem spíše výjimka a ostatní budou mít podstatně vyšší nároky na baterii, než jsem měl já.
Verze Androidu
CUBOT S222 je vybaven systémem Android 4.2.2 Jelly Bean (čeština je samozřejmě jedním z mnoha jazyků, které si můžete zvolit). Tento systém je odladěný, stabilní a nabízí některé drobné vychytávky jako např. lepší zabezpečení při přístupu přes ADB (při připojení Androidu k počítači v režimu Ladění USB Debugging), získá váš telefon informaci o RSA klíči připojeného počítače. Na obrazovce se v Androidu 4.2.2 zobrazí upozornění, zda chcete povolit USB ladění a přidat tento počítač do seznamu bezpečných, od kterých už nebude toto povolení nikdy znovu vyžadováno.
Fotoaparát
Telefon je vybaven přední a zadní kamerou a LED bleskem. Zadní 13MP AF kamera umožňuje fotit snímky do maximálního rozlišení 4096 x 3072 (12,6MP) pixelů a natáčet video do rozlišení 1280 x 720 pixelů (0,92MP). Maximální počet snímků za vteřinu je pro video 30 fps. Nikoho nepřekvapí přítomnost autofokusu a geotaggingu snímků. Samozřejmě v nastavení kamery (bez přidaných aplikací) najdeme nastavení expozice, kontrastu, barevných režimů atd.. Jsou k dispozici standardní režimy pro panorama, rozpoznávání obličeje, HDR a režim „krása tváře“ pro ty, co mají beďary. Samozřejmě na telefonu najdete mnoho dalších funkcí. Přední kamera je 8MP.
GPS
Telefon jsem připojoval k naší Wifi síti v místnosti, kde není router. CUBOT se chytil bez problémů během pár vteřin. V místnosti s routerem jsem měl krásný plný signál. Ve vedlejších místnostech signál malinko klesl, ale přesto byl příjem výborný. Poněvadž bydlíme v přízemí a já vyběhl na zahradu něco fotit, zjistil jsem, že minimální signál mám i na naší zahradě, což mě mile překvapilo.
Pro otestování GPS jsem nainstaloval EndoMondo a vyrazil na nákup do blízkého obchodu. GPS se fixnula cca během 25 vteřin a EndoMondo mi zahlasilo svou hlášku „Signál OK“. S telefonem v kapse jsem nakoupil vše potřebné a vrátil se domů. Výsledek trasy zaznamenané pomocí GPS a EndoMondo můžete vidět na screenshotu níže.
Nejsem žádný znalec GPS, navigaci nepoužívám a s trackerovými aplikacemi neběhám, nelyžuji, nejezdím na kole atd., protože představa, že zemřu zpocený je mi nepříjemná. Berte tudíž tento test spíše jako orientační.
Specifikace
Cubot S222 |
|
HLAVNÍ | |
Výrobce | CUBOT |
Model | S222 |
Datum zahájení činnosti | v prodeji |
DISPLAY | |
Rozměry | 5,5 palců |
Rozlišení | HD 1280 x 720 pixelů |
Ochrana | |
Další | IPS / OGS |
HARDWARE | |
Operační systém | Android 4.2.2 Jelly Bean |
Chipset | Mediatek |
CPU | MTK6582 (Cortex A7 quad core) / 1.3GHz |
GPU | ARM Mali-400 MP2 / 500 MHz |
RAM | 1GB |
Baterie | 2350 mAh |
Další | |
KAMERY | |
Zadní | 13 MPix |
Přední | 8 MPix |
Specifikace | LED blesk |
Video | GPP/AVI/MKV/QuickTime/MOV/FLV/MPEG-4 (MP4) |
PAMĚTI | |
Vnitřní | 16 GB |
SD karty | Ano, až 32 GB |
PŘENOS DAT | |
Dual Sim | Ano |
2G/3G | GSM 850/900/1800/1900MHz a WCDMA 850/2100MHz |
TĚLO TELEFONU | |
Rozměry | 150 x 76 x 7,9 mm |
Hmotnost | 171 gr (včetně baterie) |
Barvy | Černá, bílá |
INFORMACE O NÁKUPU | |
Cena | 4 950,00 Kč s DPH / prodáva Hi-def.cz |
Závěr
Musím napsat, že tento telefon mě opravdu nadchnul poměrem cena/výkon. Pokud nepatříte do kategorie uživatelů mobilních telefonů, kteří mají na kontě lehce postradatelné obnosy peněz, a kteří střídají přistroje jako ponožky, doporučuji nákup telefonu CUBOT S222. Budete mít stabilní zařízení, uživatelsky dobře odladěné a příjemný telefon a ještě jako bonus získáváte za velmi solidní cenu poměrně slušný herní stroj a jistotu, že vaše fotografie, ať už odkudkoliv, nebudou nepoužitelné. Za zapůjčení děkujeme Hi-def.cz.