Když se o něm mluví jako o „vrahounovi vlajkových lodí“, musí počítat s tím, že bude srovnáván. A to nejen podle specifikací. Musí počítat i s tím, že ho jeho rivalové vyzvou na foto souboj. A kdo je ten „někdo“? Jiste správně tušíte, že jde o OnePlus One. Nabídli jsme vám už dva články, kde byly foto výstupy z OnePlus One porovnávány. Nejdříve se utkal v jednom mači s Oppo Find 5 a zrcadlovkou Nikon D3100 a druhý duel rozehrál se Sony Xperia Z1. Do třetího klání vstupuje OnePlus One s vyzyvatelem, kterým není nikdo menší než Vivo Xshot, a to je podle nás věru těžký soupeř.

Není sporu o tom, že jak Vivo Xshot, tak i OnePlus One jsou telefony, které by si chtěl aspoň jen tak zlehka otestovat každný z nás, mobilních foto nadšenců. Už jen třeba proto, že jejich specifikace jsou podobné a stejně tak jsou oba telefony vybaveny zadními kamerami společnosti
Sony. Pojďme se tedy mrknout na konkrétní parametry kamer a porovnat je. Ještě je dlužno dodat, že ono potěšení ve srovnávání zadních foťáků Vivo Xshot a OnePlus One měl náš čínský kolega Andi a já mu jen tiše závidím.

OnePlus One – specifikace fotoaparátu

Začneme parametry OnePlus One. Pro test foťáku použil Andi mezinárodní verzi tohoto telefonu. Specifikace kamery jsou velmi zajímavé a docela podobné specifikacím Oppo Find 7. Kamera je 13 MPix Sony Exmor IMX214 se světelností f/2.0. Navíc v ní bylo použito 6 čoček, aby nedocházelo k přílišnému zkreslení.

Vivo Xshot – specifikace fotoaparátu

Vivo Xshot byl navržen se speciálním zaměřením přímo na zadní kameru a vysoce kvalitní fotky. I v tomto případě je kamera 13 MPix. Je také vybavena objektivem Sony IMX 214 s výbornou světelností f/1.8 a i zde najdeme šest čoček. I u této kamery lze očekávat, že výstupy nebudou zkreslené a navíc díky velmi solidní cloně, by měl foťák dobře fungovat i za špatných světelných podmínek a reakce závěrky by měla být poměrně svižná. Navíc má kamera Xshot  duální LED blesk, který však Andi v rámci objektivity pro tento test nepoužil.

Jak byly obě kamery testovány

Pro zachování aspoň jakés takés objektivity byly oba fotoapráty testovány současně na stejných místech. U Vivo Xshot byl použit režim „Normal“ a u OnePlus One režim „Auto“. Dále pak Andi otestoval u obou telefonů režim „HDR“ a také režim „Panorama“. Kamery obou přístrojů nechal Andi automaticky zaostřit. Všechny fotky byly pořizovány s vypnutým bleskem, a to i ve špatných světelných podmínkách, takže si můžeme udělat poměrně dobrou představu, jak který foťák reaguje a „šumí“. Kromě nastavení režimů „HDR“ a „Panorama“ nebyly nastavovány žádné další parametry, který by mohly ovlivnit kvalitu foto výstupů.

Vivo Xshot a OnePlus One – denní světlo

Jak Vivo Xshot, tak i OnePlus One si za příznivých světelných podmínek vedli dobře. Což se dalo očekávat. Podle Andiho si však Xshot s fotkami poradil poněkud lépe. Jednak věrnější reprodukcí barev, tak i lepším doostřením. Já bych k tomu snad jen dodala, že pokud můžu dle následujících snímků posoudit, tak OnePlus One táhne ve všech případech do žluta, chybí mu sytost barev i kontrast. Výstupy z OnePlus One na mě působí poněkud fádně.

Vivo Xshot a OnePlus One  – při západu slunce (HDR)

Režim „HDR“ Andi otestoval při západu slunce. Podle něj (a vlastně i podle mého názoru) jsou HDR výstupy z mobilů poměrně tristní. Některé foťáky a operační systémy je zvládají líp, některé hůř. Andi tvrdí, že třeba HDR fotky z ColorOS jsou opravdu hrozné. Mezinárodní verze OnePlus One, která běží na CyanogenMod prý zvládla HDR celkem obstojně. Ovšem ve srovnání s Vivo Xshot  je to pořád slabota. Xshot nafotil HDR opět v přirozenější barevnosti a bez nějakého výraznějšího šumu. Já bych snad jen dodala, že ač nejsem fanda HDR fotek, tak i na mě snímky z Xshot působí dobře, barevně věrohodně a mírné „šumění“ vnímám jen ve spodních částech fotek s absencí světla. Dost možná to bude i clonou f/1.8 a rychlejší reakcí závěrky. OnePlus One opět táhne do žluta až žlutozelena a šumí i ve více prosvětlených partiích fotek.

Vivo Xshot a OnePlus One – noční fotky (bez blesku)

Při testování za špatných světelných podmínek bylo Andimu jasné, že výstupy z obou kamer budou docela „šumět“. Jak se však dalo předpokládat, i zde Xshot zabodoval lépe, což je dáno jeho světelností f/1.8, což by se dalo jednoduše říct, že prostě fotí na „plnou díru“a pohltí mnohem víc světla než OnePlus One s clonou f/2.0. K OnePlus One Andi dodává, že přímo na displeji telefonu noční fotky vypadaly nepoužitelně a zdály se být plné šumu. Překvapením pro něj však bylo, když výstupy z OnePlus One stáhl do počítače, tam prý vypadaly podstatně lépe.
I pro mě jsou opět fotky z Viva lepší. Šum je sice zřetelný, ale ne tak jako u snímků z OnePlus One. Xshot opět působí barveně věrohodněji a zřetelněji. Fotky z OnePlus One se mi zdají „zašedlé“.

Vivo Xshot a OnePlus One – panorama

V této disciplíně je pro Andiho jasným vítězem Vivo Xshot. „Pano“ má lepší barvu a je mnohem zřetelnější a čitelnější. A já se pod tato jeho slova mohu jen podepsat. Navíc mám takový pocit, že Vivo Xshot je schopen v režimu „Panorama“ poskládat více snímků než OnePlus One, což působí dojmem daleko širšího záběru.

Závěr

Závěrem Andi říká, že toto základní testovnání ukázalo, jak mohou oba telefony fungovat v tom nejzákladnějším nastavení. Všechny snímky jsou vlastně takové momentky, kdy jen přijdete, příliš neuvažujete, nic nenastavujete a prostě a jednoduše cvaknete. Samozřejmě z obou foťáků se dají „vytlačit“ fotky podstatně lepší, ale to už nebylo účelem jeho testu, protože nastavení si každý z uživatelů upraví sám, podle daných podmínek a svých představ. Dá se říct, že ani jeden z telefonů nefotí špatně, ale pro Andiho je jasným vítězem Vivo Xshot.

Přestože jsou výstupy z Vivo Xshot datově podstatně větší než z OnePlus One, Xshot je zvládl zpracovat výrazně rychleji a přesněji. Také co se týče automatického ostření je Xshot rychlejší a přesnější. Dokonce i aplikace fotoaparátu u Xshot je rychlejší a lépe se ovládá.

Focení s OnePlus One není podle Andiho špatné, ale proti Xshot je pomalý a z nějakého Andimu nejasného důvodu se fotky na displeji jeví jako nezřetelné a „zašuměné“. Tento nepříjemný efekt však naštěstí po stažení do počítače zmizí.

Andi je prostě rád, že si mohl oba telefony takto otestovat, už jen proto, že si pro své každodenní používání po tomto testu vybral právě Vivo Xshot. Ale přiznává, že kdyby si vybral OnePlus One, tak by zvolil ten druhý nejlepší telefon.

Pokud bych měla oba telefony v rámci focení posuzovat já, tak bych nebyla tak eufemistická jako Andi. Prostě natvrdo bych přiznala, že po tomto porovnání bych jednoznačně brala Vivo Xshot a vůbec nepřemýšlela nad OnePlus One. Ale mě nesmíte brát moc vážně.

Co na souboj mezi Vivo Xshot a OnePlus One říkáte vy? Kdo je váš favorit na vítězství?

[Gizchina.com]
Disclaimer: Některé společnosti, o jejichž produktech píšeme, nám mohou občas poskytnout kompenzaci, ale naše články a recenze jsou vždy našimi upřímnými názory. Další podrobnosti naleznete v našich redakčních zásadách.