Díky čínskému eshopu PandaWill se k nám dostal na recenzi, přímo z Číny, aktualizovaný model od Jiayu – Jiayu G5S Basic. Je to jeden z čínských telefonů, který na sebe minimálně upozorní. Jestli pozitivně nebo negativně, to se dozvíme níže. Pojďme se tedy na Jáju, jak jsem Jiayu G5S Basic pojmenoval, podívat detailněji.

dhl1

Jak už jsem podotknul, Jája není novým telefonem, původně byl Jája ve verzi G5 vydán v loňském roce se čtyřjádrovým MTK6589 procesorem a letos se k nám dostává jako aktualizace v podobě G5S s osmijádrovým MT6592. Ten náš je, jak již všichni dobře víte, slabší verzí Basic s 1GB RAM a 4GB ROM.

Jiayu G5S Basic – Obsah balení

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tak copak nám Jája skrývá v obsahu hezké bílé krabičky? USB kabel, čínskou nabíječku (bohužel bez EU redukce), čínské povídání s QA, obecný uživatelský manuál od PandaWill a fólii na displej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sluchátka, další baterie nebo zadní kryt, nic takového se zde nekoná.

Jiayu G5S Basic – Design

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jiayu G5S rozhodně upoutá. Hlavním důvodem, proč vás tento telefon zaujme, je jeho tělo, které je téměř kompletně z nerezové oceli. Jája je skoro bez plastu a to se také podepisuje na jeho váze. Hned při prvním úchopu do ruky si toho všimnete. Není to však nic strašného, že by vám třeba padaly kalhoty při umístění Jáji do kapsy, či snad byste rovnou kulhali. Je však těžší, než je zvykem u obvyklých plasťáků. Abychom byli přesní tak 161g při rozměrech 130 x 64 x 8 mm.

Na přední straně je nahoře reproduktor společně s notifikační LED diodou, světelným senzorem, proximity senzorem a přední 3MP kamerou. 4,5-palcový displej je pod těmito všemi bebechy. Dole jsou pak tři podsvícená dotyková tlačítka.

Na levé straně máme ovládání hlasitosti. USB port s podporou OTG, mikrofon a reproduktor je dole. Na pravé straně dzindzik na odemknutí zadního krytu a tlačítko napájení. Na vrchu je 3,5 mm jack pro sluchátka. Na zadní straně je 13 megapixelový fotoaparát s LED bleskem. Pod ním je odemykatelný, vyjímatelný nerezový ocelový plech a na něm grafické a textové logo JiaYu.

Jiayu G5S Basic – Displej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Displej o velikosti 4,5 palce s rozlišením 1280×720 je IPS panel s hustotou pixelů 326 ppi. Je chráněn Corning Gorilla Glass 2 a je přítomna i technologie OGS. Displej jako takový nabídl výborné podání barev a především bílá byla jedním z těch lepších podání co jsem za poslední dobu u telefonů viděl. Taktéž odezvy displeje byly skvělé, po „dotecích duchů“ ani památky. Pozorovací úhly jsou také bez výtky. Tento HD panel obstál a tady to Jája uměl již napoprvé jako Pája.

Jiayu G5S Basic – Software a Uživatelské prostředí

Jiayu G5S opět přichází s Android 4.2.2 Jelly Bean. Systém je povětšinou povětšinou beze změny, jen je zde možnost výběru vzhledu, podobně jako lze najít u Zopo nebo iOcean. Žádný čínský balast mezi aplikacemi se nekoná, taktéž nebyl detekován virus ni trojan.

Mezi aplikacemi na sebe upozornila ta pro Fotoaparát, která dokázala během 10 minut focení 4x restartovat telefon a vyžrat 20% baterie. Když jsem nainstaloval aplikaci třetí strany na focení, nic podobného jsem nepozoroval ni nenasimuloval.

Co ještě ze systému na sebe upozornilo je klávesnice, která když telefon vrátíte do továrního nastavení, tak…není. Já mám na SD kartě naštěstí zapomenutou apk klávesnice, takže jsem si ji mohl vcelku rychle doinstalovat, ale přeci jen. Tady to Jája ještě neumí napoprvé jako Pája. Snad zítra.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Další věc je s rootem. Kvůli nefunkční GPS, mimo jiné tedy, jsem se snažil telefon rootnout. I když jsem našel pár popisů na webu, kde tvrdili, že se jim Jáju rootnout povedlo, popisovanými nástroji mi nikoli. Nevzdal jsem se, v úterý začal své skromné pokusy a ve čtvrtek odpoledne jsem slavil vítězství.

Z toho co jsem zde popsal mi vychází poohlédnutí se po jiné ROM, vyčkat na update od JiaYu nebo s tím počítat a mít jinou apk na Focení a apk Klávesnice pro všechny případy na SD kartě.

Jiayu G5S Basic – Výkon a hry

V mém druhém videu s Jájou jsem pouštěl Antutu, Quadrant a Nenamark 2, později jsem k nim přidal ještě 3D Mark a Velamo. Na video se můžete podívat níže, souhrn všech výsledků ještě o kousek nížeji.

  • Antutu 27.107
  • Quadrant 14.116
  • Nenamark 2 63,4 fps
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited 6056
  • Vellamo Browser 2439
  • Vellamo Multicore 1526
  • Vellamo Metal 867

Z her jsem testoval již obvyklé Dead Trigger 2, Real Racing 3, Into the Dead a děti všechny Angry Birds, Bad Piggies a Lego hry. Všechny uvedené jely na plynule a bez pozorovatelných záškubů či zádrhů (teď jsem možná stvořil nové slovo, ne? Zádrh!)

Jiayu G5S Basic – Fotoaparát

13 megapixelový zadní fotoaparát má f2.2 a fotografie, které produkuje mi nepřišly zas až tak děsivé. Fotky vypadají docela dobře, na to že se jedná o levnější kousek. Avšak! Jak jsem již několikrát upozorňoval, nejsem žádný Franta Drtikol, takže mé hodnocení v této kategorii berte s rezervou a radši se podívejte na samotné fotky.

Zde jsou fotky ke stažení v plné velikosti.

Problémy se samotnou aplikací fotoaparátu jsem již zmiňoval, je tedy lepší se u tohoto modelu podívat na aplikaci třetí strany. Nebo vyčkat na update, zda JiaYu neopraví.

Jiayu G5S Basic – Konektivita, GPS, zvuk

První trocha specifikací: GSM frekvence 850/900/1800/1900MHz a 800/850/900/1900/2000MHz WCDMA frekvence, ale bez podpory LTE sítí. Bluetooth 4.0, Wi-Fi b/g/n, GPS.

Bluetooth mi fungoval zhruba do 6 metrů, což není mnoho. Síla Wi-Fi signálu byla lepší než u iOcean X7, ale řekl bych, že tato herka již není správným měřítkem. I přes kovovou konstrukci Jáji mi Wi-Fi doma držela až za dveře, jediný problém jsem měl při prvotním připojení na firemní Wi-Fi. Celý den se, i přes indikaci připojení, nechytla, druhý a všechny následující dny již byla v pořádku. Domácí Wi-Fi byla bez jediného problému.

GPS před rootem a GPS po rootu a úpravě configu byla jak nebe a dudy. Nebo lépe – předtím Jája a po tom Pája. Jak jsem již zmiňoval epizodu s rootnutím telefonu, tak před tím byla GPS absolutně nepoužitelná, po mém zásahu trval první GPS fix 38 vteřin, následné fixy byly ihned (bez zapnutých dat a Wi-Fi). Následující obrázek berte s rezervou, focen mobil mobilem. Ale aspoň důkaz místo slibů.

IMG_20140703_152839

Zvuk má JiaYu obstojný. Hlasitost výstupu reproduktoru je slušná, při hovorech jsem žádné neduhy neslyšel, taktéž výstup do sluchátek byl ucházející. Zbyněk by mě možná opravil, ale já za svůj život již navštívil spoustu hlasitých punkových a hc koncertů, takže mé sluchové ústrojí již nedokáže vnímat jemné nuance. Ale je jasné, že audiofil si tady moc nepošmákne. Ale u kterého telefonu ano?

Jiayu G5S Basic – Baterie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kombinace MT6592 procesoru a 2000mAh baterie mě zprvu poněkud děsila ale běžný provoz mi ukázal opak. Jája se s přehledem dokáže při snadardním zatížení dostat přes celý den a to je v dnešní době akceptovatelné. Jediný battery drain jsem zažil při focení se stock aplikací fotoaparátu, ale již víme jak se tomu vyvarovat. Žádné nečekané výkyvy nebo problémy při nabíjení se zde nekonaly. Tady se Jája do těch trenek z pece trefil.

Recenze Jiayu G5S Basic – Závěr

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

K osmijádrovému JiaYu G5S Basic jsem z počátku přistupoval poněkud skepticky. Apple design a prvotní neduhy mě v tom utvrdily, výborné zpracování to trochu vylepšilo, avšak Jája nakonec zafinišoval a překvapil mě natolik, že si z něj odnáším výborný dojem. Musíme ovšem vzít v úvahu zabugovanou defaultní aplikaci fotoaparátu, chybějící aplikaci klávesnice po továrním resetu, obtížnost rootu a na něj vázanou funkcionalitu GPS. Když tohle všechno člověk vyřeší, dostane se mu velmi povedený telefon, který za svou cenu nabízí spoustu muziky. Já se ke konci testování dostal ke stavu ne nepodobnému nadšení a musím říct, že jsem vážně začal uvažovat o zakoupení modelu JiaYu G5S Advanced.

Ještě jednou chci poděkoval eshopu PandaWill, kde si JiaYu G5S Basic můžete zakoupit za 219,99 dolarů. A také upozorním na naši plánovanou soutěž o tento kousek, taktéž sponzorovanou PandaWill. Soutěž začne již tuto neděli! Těšíte se? Zúčastníte se? Dejte vědět do komentářů a také vaše dojmy z tohoto telefonu.

Specifikace Jiayu G5S Basic

JiaYu G5S Basic

HLAVNÍ
Výrobce JiaYu G5S Basic
Model G5S Basic
Datum zahájení činnosti v prodeji
DISPLAY
Rozměry 4,5 palce
Rozlišení HD 1280×720
Ochrana Gorilla Glass 2
Další OGS, IPS
HARDWARE
Operační systém Android 4.2 Jelly Bean
Chipset Mediatek
CPU MT6592 Osmijádro 1,7 Ghz
GPU Mali 450 MP4
RAM 1GB
Baterie 2000 mAh
Další
KAMERY
Zadní 13 MPix
Přední 3 MPix
Specifikace LED blesk
Video 1280x 720
PAMĚTI
Vnitřní 4GB
SD karty Ano
PŘENOS DAT
Dual Sim Ano
3G Ano
TĚLO TELEFONU
Rozměry 130 x 64 x 8 mm
Hmotnost 161 gramů
Barvy Černá, bílá
INFORMACE O NÁKUPU
Cena 219,99 dolarů / prodává PandaWill