Náš čtenář Dalibor Pěnčík nám zaslal svou recenzi zajímavého telefonu ZTE Red Bull. Tak pojďme na ni.

Uživatelská recenze ZTE Red Bull V5 V9180

Rád bych začal tuto uživatelskou recenzí trochu obšírněji, takže pro ty co lační po praktických informacích, prosím o přeskočení následujícího odstavce.

Můj první android telefon byl Google Nexus S, který jsem si pořídil na sklonku roku 2011. Asi po dvou měsících seznamování se s (pro mne) novou platformou jsem přišel k pojmům jako custom rom, root, recovery. A od té doby se to se mnou vezlo. Zhruba od roku 2012 jsem se začal zajímat o telefony a tablety z Asie, objevil jsem server gizchina a ostatní. Koupil jsme si první tablet (Cube U30GT-H) četl stále více článků o výhodách a nevýhodách nákupu telefonů v Asii. Líbil se mi hlavně poměr cena-výkon těchto produktů a tak jsem se registroval na nespočet serverů, kde se probíraly věci pohledně procesorů, kvality provedení, displejů atd. Docela jsem i začal uvažovat o tom, že nástupce mého dosluhujícího telefonu bych mohl nakoupit, stejně jako tablet, přímo v Číně.

Po dvou letech jsem naznal, že je potřeba poohlédnout se po nástupci. Stanovil jsem si docela jasná kritéria pro výběr nástupce. Šlo hlavně o rozlišení displeje, které jsem si stanovil na max. 5“ a 1280×720 ,ano čtete max, jelikož více je dle mého názoru při použité úhlopříčce zbytečné a jen to ubírá energii. Dále ideálně 2 GB RAM, baterii více jak 2000 mAh (odnímatelnou) a hlavně procesor Qualcomm (jelikož hodně jezdím na kole a potřebuji spolehlivou navigaci). Když pominu telefony z druhé ruky, a vezmu telefony co mne zaujali vzhledem, tak mi zůstaly na výběr tři. Motorola Moto G 4G spolu s Xiaomi Redmi 1s (sice jen 1GB ram, ale zase obrovská komunita a IPS displej) no a právě ZTE V5 Red Bull. O telefonu se toho moc nenamluvilo a bylo to dlouhé rozhodování, ale nakonec jsem se rozhodl, že do toho prostě půjdu a uvidím.

Telefon jsem objednal z Aliexpressu od prověřeného prodejce (Eternal team). Po cca 15ti dnech telefon dorazil domů. Balení bylo, jak je v dnešní době u telefonů z číny do 200 dolarů zvykem, vcelku minimalistické. Krabička obsahující telefon s instalovanou baterií, káblík usb-micro usb, us nabíječka a vně krabičky přiložená redukce na euro zásuvku.

Konstrukce a displej:

Vlastní konstrukce telefonu není špatná, vše lícuje a dosedá na sebe jak má. Nevím jestli je to vada jen mého kusu, nebo to bylo způsobeno častým odnímáním zadního krytu, ale když telefon „pomačkáte“ tak sem tam vrzne. Pro mne nic co by vadilo, ale někomu může, tak to radši zmiňuji.

Na horní straně telefonu najdeme pouze 3.5mm zdířku pro zapojení sluchátek. Na pravé straně se potom nachází tlačítko pro zapnutí a vypnutí telefonu. Na spodní straně nehledejme nic jiného než microusb zdířku (otočenou o 180% oproti obvyklému standardu) pro připojení nabíječky nebo pro propojení s počítačem. Na levé straně nečekejte nic jiného než ovládání hlasitosti. Zadní stranu zdobí potom vystouplá konstrukce čočky fotoaparátu , led led a druhý mikrofon pro odstranění šumu při hovorech. Najdeme zde také dva výřezy pro reproduktor, zde však pozor, reproduktor je jen pod levým výřezem, pravý výřez je jen pro zachování symetrie zadního krytu. Trochu problém vidím v přístupu k baterii. Kryt nemá nikde žádný „výkus“ pro zaklesnutí nehtu při páčení, a otvírání přes výřez u microusb zdířky zavání poškozením krytu v těchto místech. Přední strana telefonu je potom standardní. Přední kamera, proximity senzor, reproduktor, displej (kdo by to byl čekal) a spodní tři senzorová tlačítka, která jsou vyznačena pouze modrými tečkami a v případě tlačítka „domů“ kroužkem. Pouze středové tlačítko „domů“ je podsvícené. Podsvícení zároveň slouží k notifikacím.

Displej je pětipalcový, TFT, s rozlišením 1280×720 bodů. Pozorovací úhly jsou na můj vkus dobré, podání barev také.

Hardware a konektivita:

 • velikost 71 x 139 x 8.9 mm
 • váha 165 g
 • displej 5,0“, TFT, 1280×720
 • procesor Quallcom snapdragon MSM 8926, 4 x 1.2 GHz
 • gpu Adreno 305
 • ram 2GB
 • rom 8 GB
 • přední fotoaparát 5.0 Mpix
 • zadní fotoaparát 13.0 Mpix BSI sensor
 • baterie 2400 mAh
 • dual SIM Ano,ale zatím nefunkční
 • Operační systém Nubia OS v2.0 na OS Andorid 4.3_r2

Hardware dostačující na veškeré mé činnost. Samosebou pro hráče her bude limitující GPU Adreno 305, ale ruku na srdce, který hráč by si koupil telefon s Adreno 305? Čtyřjádrový procesor na taktu 1,2 GHz se ani po týdnu testování ani jednou nezadýchal, vše zvládá bravurně i díky sekundující 2 GB paměti. Vestavěná paměť má kapacitu 8 GB z čehož je pro systém vyčleněno 1,0 GB, pro instalaci aplikací a her 1,2 GB a pro data zůstává 3,9 GB. Díky možnosti vložení microsd karty až s kapacitou 32 GB není problém uložiště rozšířit. Telefon umožňuje aplikace na SD kartu přesouvat.

Po připojení telefonu k počítači máte možnost zvolit 4 druhy propojení

1- USB mass storage
2- MTP media
3- PTP camera
4- Modem, pro sdílené internetové připojení

Telefonování – 3G ve formě WCDMA 2100, dále 2G pásma GSM 900/1800/1900. Zde je potřeba zmínit, že telefon sice má slot na dvě micro sim karty, bohužel software v současné době podporuje jen jeden slot (a to ten s 3G). Wi-fi – podporuje standardy b/g/n, oproti mému nexusu s je kvalita a síla signálu o mnoho lepší, chytám teď wi-fi v místech, kde si můj nexus s ani neškrtnul.

Bluetooth – spárování s jinými telefony a s bluetooth sluchátky proběhlo bez problémů.
GPS – GPS navigace chytá bez a-gps fix do 10ti sekund. Spojení je stabilní a nevypadává.
WLAN display bezdrátová projekce – funkce umožňuje „promítat“ obrazovku vašeho telefonu na monitory a displeje vybavené funkcí WLAN (nezkoušeno).
Dále DLNA, Wi-fi tethering, bluetooth tethering.

Operační systém:

Operační systém běží na Androdu ve verzi 4.3_r2 s nástavbou NUBIA UI 2.0.

Jedná se o docela modifikovanou verzi systému. Prostředí nemá na rozdíl od čistého Androidu, na který jsem zvyklý, složku s aplikacemi ale všechny programy a widgety jsou umístěny na ploše (stejně jako v případě MIUI). OS je možné přizpůsobit pomocí témat, které si můžete stáhnout z Nubia theme parku. Dále určitě přijde vhod předinstalovaná aplikace s manuálem (v angličtině).
Překlad do češtiny není 100 procentní a mnohdy narazíte na menu, které je v angličtině.

Další neduh je nepodpora druhého SIM slotu (zatím) a spadnutí aplikace v případě že chcete manuálně zvolit operátora, takže jste odkázání na automatickou volbu operátora, což je pro mne mnohdy otravné, jelikož žiji v příhraničí.

Všechny tyto neduhy by mělo ZTE vyřešit nejpozději v červenci, kdy je plánovaný další velký update, podle informací již na OS Android ve verzi KitKat (ale víte jak je to s Asijci, ti toho navykládají).
ZTE přidalo řadu vylepšení. Vzhledem k rozsáhlosti a počtu různých vylepšení zmíním jen ty (pro mne) nejzásadnější:

Profily:

1- Pocket (neboli kapsa) je režim kdy telefon po vložení do kapsy zvýší automaticky zvonění na maximum a zapne funkci pro nechtěné zmáčknutí tlačítek/displeje v kapse.
2- Noční režim. Režim kdy si můžete nastavit noční hodiny (čas kdy se tento režim aktivuje). V tomto režimu si můžete nastavit, že telefon se ztlumí a nebude vás rušit (ani rozsvícením displeje) žádnými notifikacemi ani příchozími hovory, je možné vypnout i datové přenosy v tomto čase. Zde je možné přidat vyjímky pro určitá telefoní čísla pro která to platit nebude, nebo že pokud vám určité číslo zavolá během 10ti minut min. 3x tak poté již tento telefonát normálně oznámí včetně vyzvánění.
3- Úspora baterie. Zde telefon po aktivaci vpyne data, vibrace, ztlumí podsvícení displeje, krátí čas vypnutí displeje a sníží takty procesoru.
Gesta:

Zde lze nastavit akce pro pořízení snímku obrazovky, ztlumení vyzvánění překlopením telefonu displejem dolů, automatické vytočení kontaktu/přijmutí hovoru přiložením telefonu k uchu, zatřesením telefonu umí přeskočit song při přehrávání, vypnout všechny běžící aplikace, aktualizovat seznam sítí wi-fi nebo dostupných bluetooth zařízení.

Notifikační lišta:

Zde máte přístup k notifikacím, rychlému zapínání a vypínání funkcí (lze volitelně upravit), dále k regulátoru jasu a do nastavení telefonu.

Displej:

Nastavit lze intenzitu jasu na automaticky nebo vlastní, dobu vypnutí obrazovky, automatické otáčení. Dále umožňuje nastavení teploty barev displeje, velikost písma (DPI), co se stane po vložení do doku a hlavně nastavení chování notifikační diody (umístěné v podsvícení středového tlačítka „domů“.

Zamčená obrazovka:

Standardně je nastaveno odemčení tažením odspodu. Bohužel při zvolení odemčení gestem je nutné nejprve tažením odspodu „předodemknout“ telefon a teprve potom můžete zadávat gesto pro odemčení. Je to dost otravné a doufám, že to ZTE v další aktualizaci upraví aby bylo možné odemykat přímo gestem. Na zamčené obrazovce nelze přidávat vlastní widgety jako je tomu u čistého androidu, ale je možné zapnout notifikace na obrazovce, kdy příchozí sms nebo hovor zobrazí notofikaci a je možné tažením rychle odpovědět nebo zavolat zpět.

Hovory, sms, vytáčení:

Kompletně přepracované rozhraní, kdy je vše integrováno do jedné aplikace (pro mne výhoda). Aplikace umožňuje vyfotit fotoaparátem vizitku a pomocí OCR „vytáhnout“ z vizitky údaje a vložit je do nového kontaktu.

Music player:

Pěkně designově provedený přehrávač muziky, který si poradí i s přehráváním adresářů. Reproduktor je opravdu hlasitý a díky možnosti zapnutí funkce DTS je možné si zvukový projev upravit dle libosti.

Fotoaparát:

Toto je kapitola sama o sobě. Telefon disponuje 13,0 MPix senzorem (9,5 MPIX (16:9) nebo 13 MPIX (4:3)), a jelikož řada Nubia (ano ZTE V5 Red Bull patří do řady Nubia) je řada ZTE zaměřená na focení, je tomu přizpůsobena kompletně celá aplikace. V aplikaci je přímo možné vypnout zvuk pořízení snímku, aktivovat mody jako welvet denoise (asi nějaký postprocessing pro odstranění fialového šumu ve fotkách), nebo gyroskop. Fotoaparát disponuje funkcí Burst mode, kdy při držení tlačítka spouště telefon fotí (při rozlišení 1280×720) dokud držíte spoušť. Změnu fotoaparátu zadní/přední. Přední fotoaparát má rozlišení 5,0 MPix (4:3) a 4.5 MPix (16:9).

Aplikace má čtyři mody:

1- AUTO. Zde je vše nastaveno automaticky kromě ostření, i zde můžete ostřit dotykem. Můžete nastavit rozlišení fotografie, HDR, časovač, ovládání blesku
2- PRO. Máte zde kompletní škálu nastavení včetně manuálního výběru ostřícího bodu, bodu měření expozice a bodu měření vyvážení bílé. Zobrazení vodících linek, zlatého řezu, ISO, noční režim, detekce obličeje, rozlišení fotografie a samosebou vše co je v režimu AUTO.
3- FUN. Režim pro zábavu s možností pořizování vícenásobné expozice, panoramat, časosběrných záběrů atd.
4- Režim videa. Kvalitu je možné nastavit na 1080p, 720p, 480p. V posledním zmiňovaném rozlišení je možné pořizovat slowmotion videa, kdy fotoaparát zaznamenává video rychlostí 60sn/s a potom jej přehraje rychlostí 30sn/s. Je možné ostřit při nahrávání videa a také zoomovat při pořizování videa (software zoom).

Galerie je celkem standardní a jedinou věc, kterou bych zde vyzdvihl je možnost s několika fotek vytvořit animovaný gif.

Baterie a výdrž:

Baterie má úctyhodných 2400 mAh a je vyměnitelná. Co se výdrže týče, budete si muset počkat zhruba 14dní, protože teď si s telefonem neustále hraji a tak je výdrž max. 20hodin (telefonování, zapnutá data, facebook, email notifikace, focení, atd.). Myslím si, že po 14ti dnech až bude telefon v běžném provozu, tak nebude problém s dvoudenní výdrží.

Závěr:

Zápory:
-Vrzající kryt
-Nekompletní počeštění
-odemykání jiným způsobem než tažením
-nemožnost manuálně zvolit operátora

Klady:
-Fotoaparát
-Baterie

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.