Ohodnoťte článek

Musím se přiznat ke své slabosti pro telefony Doogee. Jednak proto, že  Doogee Turbo DG2014 byl úplně první mnou recenzovaný mobil, ale hlavně proto, že Doogee je pro mě synonymem elegance a skvělého designu. Možná je to malicherné, ale mně prostě záleží na tom, jak telefon, který denně používám vypadá. Samozřejmě dalším, a to výrazně plusovým bodem je i poměr cena/výkon, který je u Doogee standardně solidní. Takže radost má byla převeliká, když mi mnshop zaslal k testování a recenzi právě Doogee DG800 Valencia. Radost byla až tak veliká, že jsem se rozhodla si „Valentýna“ (jak jsem mu začala přezdívat) zakoupit.

Recenze Doogee DG800 Valencia – obsah balení

_IGP2991

Trochu jsem se děsila, že krabička se designově poněkud vymkla z kloubů, protože jsem na netu dohledala několik balení DG800 v opravdu šílených barevných kreacích. O to větší bylo moje překvapení, když jsem z „cestovního balení“ vydolovala elegantní krabičku z recyklovaného papíru s velmi vkusným technickým nárysem telefonu na víku. Designová krasojízda pokračuje i po otevření krabičky. Vnitřek je opět z recyklovaného papíru a každá věc má své přesně vymezené místo, svůj chlívek. Po vyjmutí telefonu z lůžka najdeme hned pod ním uložený náhradní zadní kryt bez zadního dotykového panelu, což považuji za výbornou věc. Zjistíte, že vám zadní dotykový panel nevyhovuje? Nu což, použijete náhradní zadní kryt bez „dotykáče“ a hotovo. Dalšími proprietami v balení je náhradní ochranná folie na displej, EU síťová nabíječka, sluchátka, jednoduchý návod v angličtině a češtině a synchronizační a nabíjecí kabel, u kterého bych chtěla na chvíli pozastavit.

_IGP2995

 

Opravdu se mi ještě nestalo, že bych o kusu kabelu řekla, že vypadá hezky a že se mi líbí. Zjevně Doogee designeři dbali na každý detail a i ten kabel „vystajlovali“. Je celý bílý, placatý, na jednom konci elegantně přechází v koncovku pro zastrčení do mobilu a na druhém konci…zírala jsem na to jako tele na nová vrata… Naprosto atypicky designově pojatý USB konektor. Jediné, co mi u kabelu malinko vadilo, byla jeho délka. Je fakt krátký, takže jsem chvíli musela hledat zástrčku, kde bych mohla telefon bez problémů nabíjet. Designově se velice zdařila i sluchátka, která dobře drží v uších.

Recenze Doogee DG800 Valencia – design

„Valentýn“ je prostě fešák. Při pohledu na něj jistě zaplesá srdce každé ženy. Ale vzhledem k tomu, že jsem DG800 ukazovala i mužům, musím potvrdit, že také pánové velmi kladně hodnotili jeho vzhled. Protože je Doogee DG800 Valencia prodáván v několika barevných provedeních, pevně jsem věřila, že mi doma nepřistane model v sladce růžové barvě. A v této chvíli míří pochvala do mnshopu, protože mi k testování zaslali bílou verzi. Co se vzhledu týče, DG800 má štíhlé tělo s mírně zaoblenými rohy a nepatrné zaoblení najdeme i na zadní straně telefonu. Velmi dobře se drží a ovládá jednou rukou. A to dost možná i proto, že DG800 není žádný obr. Jeho rozměry jsou 135 x 67 x 8 mm a váží jen 136 g.

Při pohledu na čelní stranu telefonu opět a zase musím říct slovo elegance. Displej je obkroužen jemným stříbrným rámečkem, což působí efektně. Na dolní části čelního panelu najdeme klasická kapacitní tlačítka, která jsou nepodsvícená, ale jsou vyvedena ve stříbrné barvě, takže za denního světla není problém je vidět. Za tmy je to pravda poněkud horší, ale vzhledem k tomu, že jsou umístěna v pořadí na jaké jsme zvyklí snad u všech typů mobilů, není problém se orientovat po paměti. Převážnou část přední strany zabírá, pochopitelně,  4,5 palcový IPS LCD displej. Nad ním, tedy v horní části čelní strany, je umístěn reproduktor a přední 8 MPix kamera. Chybí notifikační dioda, což ale osobně nepovažuji za něco až tak katastrofického.

Pokud se podíváme na pravou hranu „Valentýnovu“, najdeme tu tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu. Na levé hraně je bílé kolíbkové tlačítko ovládání hlasitosti, které je opět velmi elegantně ozdobeno stříbrným páskem. Na horní hraně mobilu se nachází vstup pro 3,5 mm konektor sluchátek a také vstup pro nabíječku/synchronizační kabel.  Na dolní hraně pak najdeme pouze otvor mikrofonu.

 

Pojďme se podívat na zadní stranu DG800. Vlevo nahoře je umístěna zadní 13 MPix kamera a těsně pod ní je LED blesk. Ve středu horní části najdeme tajemný šedě ohraničený obdélník s malým šedým čtvercem uprostřed. Ano, jedná se o zadní dotykový panel, jehož pomocí můžeme ovládat pohyb po displeji, mačkat spoušť jak přední, tak i zadní kamery a mnoho dalšího, ale o tom až v samostatné kapitole o zadním „dotykáči“. V dolní části zad „Valentýna“ najdeme logo Doogee a obdélníkový reproduktor.

Recenze Doogee DG800 Valencia – displej

4,5 palcový IPS LCD HQD displej má rozlišení 960 x 540 pixelů. Využívá až 16 milionů barev, což nabízí poměrně slušný komfort jak v barevnosti, tak zobrazení a v neposlední řadě i čitelnosti. Displej na dotyk reaguje svižně a přesně, stejně tak svižně reaguje při ovládání via zadní dotykový panel, a to bylo pro mě opravdu příjemné překvapení. Stejně tak přesně funguje i při hraní 3D her, nebo při použití náročnějších aplikací.

Recenze Doogee DG800 Valencia – zadní dotykový panel

Musím říct, že zadní dotykový panel byl pro mě velká neznámá. Sice jsem se dočetla oč kráčí a jak by asi mohl fungovat. Jenže znáte to, teorie je šedá, strom života se věčně zelená. Takže vyzkoušet zadní „dotykáč“ v praxi, to bylo přesně to, co jsem potřebovala. Zpočátku mé pokusy o použití zadního dotykového panelu byly značně rozpačité. Ale za pár minut jsem získala jistý cvik a šlo to docela dobře. Pomocí zadního panelu můžete velmi pohodlně ovládat pohyb displeje zleva doprava a naopak. A nejen to. Využijete jej i při focení přední i zadní kamerou, ale přiznám se, že mně osobně asi víc vyhovuje použít při focení zadní kamerou ikonku spouště přímo na displeji.Pomocí zadního dotykového panelu také zavěsíte hovor. A dokonce (ale to se mi povedlo tak ve dvou z pěti případů), probudíte mobil ze spánku dvojitým poklepem na zadní „dotykáč“. Celkově se dá říct, že zadní dotykový panel je docela příjemná a užitečná věcička. Kdyby už nic, tak si rozhodně moc neumatláte displej. Pokud vám používání zadního „dotykáče“ z nějakého důvodu nevyhovuje, můžete jej jednoduše deaktivovat, a to v nastavení telefonu a nebo můžete použít náhradní zadní kryt bez dotykového panelu.

Recenze Doogee DG800 Valencia – výkon a OS

V hrudi „Valentýna“ tepe čtyř jádrový procesor MTK65882 s taktem 1.3 GHz, GPU je Mali 400 MP. Je vybaven 1GB RAM a 8GB vnitřní paměti s možností rozšíření pomocí micro SD až na 64GB. Já využila SD kartu s kapacitou 4GB, což je pro mě naprosto dostačující.

Mobil je samozřejmě dual SIM. Podle specifikací by jeden slot měl být na standardní velikost simky a druhý na micro SIM. Ale stejně jako v minulém případě recenzovaného Doogee Turbo DG2014, jsem i zde měla drobný problém s umístěním simky. Standard SIM jsem prostě nebyla schopna ani do jednoho ze slotů narvat, takže jsem šla cestou nejmenšího odporu. Svoji nano simku jsem vyloupla z adaptéru na standardní SIM a nacpala do adaptéru pro velikost micro a prostě strčila do jednoho ze slotů, do kterého se v klidu vlezla. Tato skutečnost mě nijak zvlášť netrápí, protože používám pouze jednu SIM kartu.

Baterii o kapacitě 2000 mAh jsem nabíjela poprvé ihned po vybalení telefonu z krabičky. Hlásila totiž, že je nabitá pouze na 20%. Pak jsem provedla první testování, kdy jsem baterii nijak zvlášť nezatěžovala. Prostě běžný provoz. Pár hovorů, pár sms, připojení k Wifi, stažení několika aplikací, trocha toho internetu a cvaknutí deseti fotek. Znovu jsem dobíjela asi po 48 hodinách, což mi připadalo docela v pohodě. Takže znovu nabito na 100% a baterie byla podrobena podstatně většímu záhulu. Testování 3D hry, Wifi zapnutá poměrně dlouho, test GPS, hodně focení, brouzdání po netu, test GPS via Endomondo, k tomu běžné telefonování a sms. A asi ani ne po 30 hodinách od nabití baterka totálně klekla uprostřed hovoru, přestože se tvářila, že je nabitá na 35%. A to trochu zamrzí. Když jsem začala zjišťovat proč se baterie vybila tak rychle, seznala jsem, že na pozadí běží snad všechny používané aplikace. Takže jsem nainstalovala Task manager a appky zbytečně běžící na pozadí vypnula. Dost možná k rychlejšímu vybití baterky přispělo i to příšerné vedro, které teď panuje.Nicméně nejsem příznivcem hraní her v mobilu, ani aktivně nepoužívám GPS, na Wifi bývám připojena jen pár hodin denně, takže pro mě sice poslabší, ale dostačující výkon.

Doogee DG800 Valencia pracuje s operačním systémem Android 4.4.2 Kitkat a je to opravdu znát. Vše funguje svižně, přesně a korektně. A když už jsem u toho svižného, přesného a korektního fungování, testování se ani v případě DG800 nevyhnuly hry, tedy spíš hra. Jako vždy jsem testovat nechala manžela a testovanou hrou byla opět Dead Trigger 2. Hra běžela bez problémů, nesekala se, zvuk zvučel, zombíci padali jak pod údery hasákem, tak pod palbou zbraní s kadencí – ta ta ta ta ta. Manžel jen poznamenal, že v případě her je opravdu větší displej lepší.

Recenze Doogee DG800 Valencia – připojení a konektivita

Přestože se o procesorech Mediatek tvrdí, že občas mívají problémy se spolupráci s Wifi nebo GPS, tak já asi měla to štěstí, že jsem se zatím s tímto problémem nesetkala. „Valentýn“ se k domácí Wifi připojil rychle a plný signál si držel nejen v místnosti s routerem, ale fungoval i v nejzazší místnosti velmi solidně. Asi minutu se Wifi držela i poté, co jsem vyběhla na zahradu otestovat GPS. Venku se GPS chytla velmi rychle. Dokonce jsem GPS vyzkoušela i ve spolupráci s aplikací Endomondo a opět musím říct, že vše probíhalo bez problémů. V Endomondu se GPS fixovala asi po 8 sekundách a pracovala spolehlivě po celou dobu, co jsem pochodovala krajinou.

Kromě Wifi a GPS nabízí DG800 také připojení k Bluetooth, 2G, 3G a OTG. Kromě OTG, které jsem neměla možnost prověřit (nemám kabel) vše fungovalo na výbornou. Dokonce i v zapadlé slezské pohraniční vísce, kde je signál opravdu hodně špatný, se „Valentýn“ držel skvěle.

Recenze Doogee DG800 Valencia – fotoaparát

Tak z toho, jak bude fungovat fotoaparát jsem vskutku obavy neměla. Foťák jsem dost prověřila už při testování Doogee Turbo DG2014 a byla jsem spokojená. Nepředpokládala jsem, že by vývojáři Doogee foťák ve svém novém modýlku odflákli a šli o třídu níž. Takže, co se zadní kamery Doogee DG800 Valencia týče, opět naprostá spokojenost. I když. Protože jsem se rozhodla, že si „Valentýna“ koupím a solidní foťák je pro mě jedno z nejhlavnějších kritérií, možná jsem až příliš zbytečně hledala kdejakou chybku. Fotila jsem za velmi ostrého slunce, fotila jsem za horších světelných podmínek, fotila jsem v šeru i za tmy. A výsledek? DG800 obstál. Ale jako správný hnidopich musím říct, že se mi u některých fotek, focených při ne příliš ideálním světle zdálo, že foťák táhne tak trochu do purpurové barvy a mírně vinětuje. Ale nijak extrémně a nebylo to nic, co by se nedalo korigovat v PC. Za horších nebo špatných světelných podmínek je samozřejmě zřetelný šum, ale s tím je nutno u „pidičipů“ počítat. Něco jako makro je schopen „Valentýn“ spolehlivě doostřit odhadem tak do 8 cm. Při kratší vzdálenosti ostří na pozadí. Ale makro si cvaknu tak jednou za půl roku, a to rozhodně zrcadlovkou. Se zadní 13 MPix kamerou jsem tedy na výsost spokojena. Přední 8 MPix kamera funguje obstojně. K tomu, abych na selfie vypadala jako člověk a ne jako mimozemšťan, moc nepomohl ani 88 stupňový úhel záběru, kterým je přední kamerka vybavena. Prostě jsem se už smířila s tím, že nejsem fotogenická a bude to jen a jen horší.

Co ovšem ještě stojí za zmínku je to, že samotná aplikace fotoaparátu obsahuje nejdůležitější nastavení, jako jsou jas, kontrast, saturace, ostrost, vyvážení bílé, ISO, režimy. Najdeme zde i „nezbytné“ zachycení úsměvu a krásu tváře, ale toť asi tak vše. Ostatní možnosti editace fotek objevíme po otevření galerie a rozkliknutí ikonky tužky (vlevo dole). Tam se nám naskytne opravdu obrovská paleta možností úprav fotografií od různých barevných filtrů, přes ořez, doostření, zesílení/zeslabení barevného efektu, až po velké množství rámečků. Stačí si jen vybrat. Navíc námi vybrané editace se neaplikují přímo do původní fotky, ale ukládají se jako samostatný soubor, a to potěší. Takže za mě pro fotoaparát rozhodně „palec hore“.

Recenze Doogee DG800 Valencia – specifikace

DOOGEE DG800 Valencia

HLAVNÍ
Výrobce DOOGEE
Model DG800 Valencia
Datum zahájení činnosti v prodeji
DISPLAY
Rozměry 4,5 palce
Rozlišení QHD 960×540
Ochrana Neznámé
Další IPS
HARDWARE
Operační systém Android 4.4.2 Kitkat
Chipset Mediatek
CPU MT6582 Quad-core 1,3 Ghz
GPU  Mali 400 MP
RAM 1GB
Baterie 2000 mAh
Další Zadní dotykový panel
KAMERY
Zadní 13 MPix
Přední 8 MPix 88 stupňů úhlu záběru
Specifikace LED blesk
Video  3GP, MP4, RMVB
PAMĚTI
Vnitřní 8GB
SD karty Ano, až 64 GB
PŘENOS DAT
Dual Sim Ano
3G Ano
TĚLO TELEFONU
Rozměry 135,2 x 66,9 x 8,2 mm
Hmotnost 136 gr
Barvy Modrá, bílá. žlutá, růžová, tmavě modrá
INFORMACE O NÁKUPU
Cena 4 113,-Kč s DPH / prodává mnshop.cz 

Recenze Doogee DG800 Valencia – závěr

Za sebe můžu říct, že Doogee DG800 Valencia bych doporučila každému, kdo hledá jednoznačně výborný poměr cena/výkon. Tady rozhodně platí ona známá věta „za málo peněz, hodně muziky“. A to beze zbytku. Úžasný design, velmi slušný výkon, velmi svižný a spolehlivý operační systém posledního ražení, výtečný foťák, bezproblémová konektivita. Možná namítnete, že 4,5 palcový displej je málo. Ano, může být. Ale ti z nás, kteří chtějí mobil strčit pohodlně do kapsy, nebo nemají potřebu na něm hrát hry nebo sledovat filmy, jistě tuto velikost displeje dokáží ocenit. Jediné, k čemu bych asi měla výtku, je kratší výdrž baterie. Což však nemusí být tragedie, pokud vám nevadí dobít telefon jednou za dva až tři dny, podle toho, jak jej používáte.

Úplným závěrem patří můj dík mnshopu, který mi k testování mobil zapůjčil a následně pak i prodal.

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.