Tak tu máme další Zopo, které se bude ucházet o virtuální body v recenzi. Tentokráte se jedná o Zopo ZP780, low-endový přístroj, který dokáže překvapit. První myšlenka, která mi vytanula na mysli byla „tady je něco….dobře!“. Od první chvíle, co jsem měl Zp780 v ruce, jsem z něj měl dobrý pocit, nejen vizuálně, ale také zpracováním a použitými materiály. Opravdu velmi příjemné setkání! Za půjčení děkujeme oficiálnímu zastoupení www.zopomobile.cz, které nám Zopo ZP780 zapůjčilo k recenzi.
Jak bude vidět na fotkách, dostal jsem k testování modrou verzi a i když nemám trend, který nastolili Lumie s jejich barvičkami, modrá Zopu opravdu sluší. Pojďme si jej prohlédnou detailněji.

Prosím omluvte autorovu (mojí) idiocii, smazal si totiž většinu fotek a všechny screenshoty prostředí a výsledky benchmarků, tudíž dnešní recenze bude více o čtení, než o obrázcích a fotkách.

Balení

Krabička je standardních tvarů s pěknou barevnou kombinací modré vnitřní a černé vnější krabičky. Po sundání vrchní části zazáří modrá barva telefonu zasazeného v semišové vaničce, pod kterou se skrývá prostor pro nabíječku, kabel a sluchátka.

IMG_20140520_174919

Nabíječka má nabíjecí proud 1A, což je dostatečné, kabel se zdá být také poměrně dobře vyrobený. Sluchátka mne překvapil, jsou to totiž pecky, v dnešní době špuntů celkem neobvyklé. Očekával jsem podobnou „kvalitu“ jako u nedávno testovaného THL T11, ovšem překvapení se konalo i co se zvuku týče. Nejedná se o příšernou kakofonii, ale zvuk, který netahá za uši a je poměrně slušný. Nenáročným posluchačům může vyhovovat. Osobně mi ale vůbec neseděly v uších díky absenci jakékoliv profilace.

IMG_20140520_175029

Hardware

Komponenty, které se schovávají „pod kapotou“ jsou celkem standardní kombinací, kterou využívá spousty čínských výrobců. Jedná se procesor z produkce MediaTek se čtyřmi jádry Cortex-A7 o taktu 1,3GHz, ti co tipovali MT6582, tipovali správně. Sekunduje mu 1Gb RAM a 4Gb interní paměti, která je rozdělena na dvě části, jedna pro aplikace s velikostí 1Gb a druhá uživatelsky přístupná s velikostí 2Gb. O grafický výkon se stará Mali-400MP, která odvádí dobrou práci. Display o velikosti 5″ má rozlišení 960×540 s hodnotou hustoty pixelů 240dpi. Zadnímu fotoaparátu o rozlišení 8 megapixelů dělá společnost jedna přisvětlovací dioda, vepředu jej nahrazuje jednotka s 5-ti megapixely, velmi pravděpodobně interpolovanými z nižšího rozlišení. Jako většina čínské produkce je i Zopo ZP780 dual sim a našlo se i místo pro paměťovou kartu do velikost 64Gb. Podporováno je také USB OTG, které fungovalo bez problémů s 32Gb fleškou.

Popis přístroje a konstrukce

Jak jsem psal v úvodu, modrá barva na přenosné elektronice rozhodně není moje favorizovaná, přesto musím uznat, že vybraný odstín je dobrý a k telefonu ladí. Dobrému pocitu nahrává také kovová linka po bocích telefonu, která vypadá pevně a „bytelně“. Ale pěkně popořadě, začněme zadním krytem.

IMG_20140520_175337

Zadní kryt je jednoduchý, bez prolisků, zaoblený ke krajům. Nahoře uprostřed se nachází vystouplá čočka čtvercovitého tvaru a pod ním čtvereček menších rozměrů pro přisvětlovací diodu. Musím dodat, že fotoaparát je poměrně vystouplý nad povrch. Asi dva centimetry pod touto dvojicí je logo Zopo, vyvedené ve stříbrné barvě a nakonec vlevo dole je výstup hlasitého reproduktoru. Hned vedle reproduktoru je sice malý výstupek, který by měl zabraňovat utlumení zvuků, pokud je telefon položen třeba na stole nebo na jiném rovném povrchu, bohužel by měl být mnohem vyšší, zvuk totiž není při položení vůbec slyšet.
Boky jsou asi nejzajímavější částí telefonu, kde vévodí kov a stříbrná kovová barva. Na levé straně jsou tlačítka hlasitosti a každé ze dvou tlačítek je samostatné, sice malé, ale  dobrou odezvou. Pro mě jsou oddělaná tlačítka zajímavých detailem, který oceňuji.

IMG_20140520_175216

Na opačné straně, je pouze zapínací tlačítko, které má stejné parametry, jako tlačítka na druhé straně a klidně by mohlo být větší.
Na straně spodní se nachází pouze malinký otvor mikrofonu, více zde nenalezneme.Horní strana je zajímavější, zde je totiž důležitá dvojice otvorů. Jeden pro sluchátka s rozměrem 3,5mm jack a druhý otvor pro USB kabel nebo nabíječku.

IMG_20140520_175239

Nyní se přesuneme na hlavní a nejvíce používanou část, část kde sídlí display, jeho přidružená tlačítka a senzory. Modrá barva se objevuje i na přední straně v podobě orámování displaye, kdy boční rámečky jsou poměrně malé ale na výšku jsou již větší. Přestože telefon měří na výšku 145mm, pocitově se mi nezdál tak velký ani nemotorný. Ve spodní části není nic jiného, než tři ovládací tlačítka, zleva tlačítko Menu, uprostřed Home a vpravo šipka zpět. Piktogramy jsou podsvícené bílou barvou s modrým podtónem. Reagují sice dobře, ale stejně jako u nedávno testovaného THL T11, nereagují přímo na piktogramech, ale kousek od nich směrem dovnitř. Přesto se mi používají dobře a nemám s nimi problémy.
Nad samotnými tlačítky se nachází jak jinak, než display s rozměrem 5″, který rozeberu v samostatné kapitole věnované právě zobrazovadlu. Nad displayem je klasická výzbroj v podobě kamerky, senzoru přiblížení a samozřejmě senzor jasu.

IMG_20140520_175058

Bohužel Zopo ZP780 nedisponuje notifikační diodou a zmeškané události lze zjistit, až po rozsvícení displaye.
Na chvilku se vraťme ještě pod zadní kryt, který drží na svém místě, jako by byl přilepený lepidlem na slepování mostních konstrukcí. Uvítá nás baterie s logem Zopo, která nabízí 1800mAh, což je na 5″ přístroj velmi malá hodnota, ale na hodnocení výdrže si ještě počkáme. Kromě baterie, jsou k dispozici také sloty, jeden na paměťovou kartu do 64Gb a další dva na SIM. SIM se vkládají nad sebe do slotů, nenapadá mě lepší označení, než palanda. Ale obrázek prozradí víc.

IMG_20140520_175524

Konstrukci jako takovou musím hodnotit velmi kladně, vše je naprosto příkladně zpracováno, šasi je opravdu pevné, zadní kryt drží jak příslovečná židovská víra. Zde nemám opravdu co vytknout, bravo!

Display

Display o rozměrech 5″ a rozlišení 960×540 a pixelovou hustotou 240dpi sice nemá nejvyšší rozlišení, ale stejně jako jsem chválil konstrukci, musím pochválit i display. Má syté barvy, slušnou černou a velmi intenzivní bílou, která má lehký nádech do fialovo-modré. Intenzita podsvětlení je možná až přehnaná a i na nejnižší hodnotu svítí jasně a například při nočním brouzdání po internetu bolí do očí.

IMG_20140520_175128

Display se také  může pochlubit technologií OGS s tvrzeným sklem Grilla Glass II a za přispění intenzivního podsvětlení je na display vidět i na přímém venkovním světle.
Na radosti při používání se také podepsala výborná odezva, bez jakýchkoli náznaků „ghost touch“ nebo neochoty reagovat na povely.
Pozorovací úhly jsou zcela dostatečné a pouze při pohledu z extrémních úhlů napříč je vidět lehké zbarvení do modra.

IMG_20140520_175253

Display opravdu musím pochválit, výborné zobrazovadlo i přes skutečnost, že se nejedná o HD panel.

Uživatelské prostředí

Zopo ZP780, stejně jako ostatní telefony Zopo, nabízí téměř standardní a neupravený Android, tentokráte ještě ve verzi 4.2.2.. Popisovat neupravenou ROM je jako nosit písek na poušť, tudíž se zaměřím pouze na něco málo změn a hlavně na odladěnost.
Jednou z mála změn, na které můžeme narazit, je možnost témat, kdy jedno ze čtyř témat vypadá dobře (vzhled Vanila Androidu) a ostatní vypadají jako krásná ukázka kýče nebo okopírované MIUI ROM. Změnit lze odděleně tapetu zamykací obrazovky a tapetu plochy.
Další změnou je v Nastavení položka Advanced settings, kde je možnost Zapnout display stisknutím tlačítka hlasitosti a zapnutí „průhledného statusbaru“. Poslední změna, na kterou jsem přišel je možnost Naplánované zapnutí a vypnutí přístroje, což je docela praktické.
Multitasking probíhá přes dlouhé podržení Home tlačítka a spuštěné aplikace jsou na výšku, zavírají se tahem nahoru nebo dolů. Stahovací roletka má dvě obrazovky, kdy první je vyhrazena notifikacím a druhá rychlým přepínačům, které se bohužel nedají nijak upravit.
Potěší také přítomnost ROOTu a s ním spojených výhod. Také přítomnost aplikace Mobileuncle Tools ve které se dá nastavit spousty parametrů jak HW, tak SW charakteru.
Teď bych rád v krátkosti věnoval pár slov odladěnosti a svižnosti ROM. Přechody obrazovek v launcheru, spouštění aplikací jak interních, tak třetích stran, animace, přepínání již spuštěných aplikací, načítání…vše je naprosto neuvěřitelně rychlé, dalo by se říct téměř instantní. Moje Nubia Z5S Mini s poslední verzí MIUI jen smutně přihlíží. Odladěnost a rychlost ROM v Zopo ZP780 je jedním slovem fantastická! Opravdu snese srovnání s těmi nejlepšími jako jsou Nexusy nebo HTC One. Za tohle si ode mne Zopo odnáší nejvyšší hodnocení!

Výkon a hry

Jak jsem psal v odstavci s hardwarem, Zopo ZP780 je vybaveno mid-endovým čtyřjádrovým procesorem MT6582 o frekvenci 1,3GHz, 1Gb ram a grafickým čipem Mali-400MP.
Jako vždy jsem zmíněný hardware potrápil sadou testů syntetických i praktických. Syntetické testy zastupují aplikace AnTuTu a NenaMark 2, herní testy probíhaly na hrách Dead Trigger 2, Cut The Rope 2, RiptideGP 2.

Výsledky benchmarků:
AnTuTu: 16500 bodů
NenaMark 2: 36,9 fps

Výsledky her:

Dead Trigger 2: na nejvyšší nastavení se sem tam snížil framerate, ovšem na hratelnosti to poznat nebylo a hra je plynule hratelná bez potíží

Cut the Rope 2: zde jsem neočekával žádný problém a také žádný nenastal.
RiptideGP 2: na nejvyšší nastavení je výsledek stejný, jako u Dead Triggeru 2, tudíž s lehkými FPS dropy, ale k nijak malým číslům a hratelnost nijak netrpí.

Spolu se špičkově vyladěnou ROM se jedná o velmi dobrý výsledek, který mě potěšil, i když je to také zásluhou nižšího rozlišení displaye.

Fotoaparát

Odstavec o fotoaparátech bude velmi krátký a to z důvodu vady na mém kusu, špatný objektiv se krutě podepsal na kvalitě fotek. A také fakt, že jsem si smazal všechny fotky, jak jsem psal v úvodu.
Alespoň tedy doufám, že to je vada mého kusu a že ostatní ZP780 budou použitelnější výsledky.

Aplikace fotoaparátu je poměrně standardní, má mnoho nastavení od korekce, jasu, kontrastu, ISO, rozlišení, geolokace nebo vyvážení bílé.
Vada samozřejmě ovlivnila i kvalitu videa, které bylo opravdu zajímavé…

Bohužel ani přední kamerka nepodává příliš přesvědčivé výkony, fotky jsou neostré a rozmazané.

Připojení a volání

Příjem mobilního signálu je na poměrně slušné úrovni, kdy je možno volat i z hůře pokrytých lokalit, signál nekolísá ani nevypadává. Příjem dat byl taktéž stabilní a tam kde byla možnost 3G sítí, se Zopo připojilo a na 3G drželo. Za několik dní jsem neobjevil jediný problém.
Příjem Wi-Fi je také celkem dobrý, tam kde mám se svou Nubií plných 5 čárek, má Zopo 4-5 čárek.
Kvalita hovoru pro obě strany byla na dobré úrovni, druhá strana mě slyšela jasně a poměrně hlasitě a to samé mohu říci i o mé straně jakožto volajícím. Sluchátko má dobrý zvuk a mluvenému slovu je dobře rozumět. Trochu zamrzí absence druhého mikrofonu, který by rušil zvuky z okolí.

Zvuk a GPS

Začnu funkčností GPS, která bude opět velmi krátká bohužel. Pokud jsem se nehýbal a a stál na místě s telefonem v ruce a chytal signál, nakonec jsem ho chytil ale stěží udržel. Pokud jsem se snažil chytit signál za jízdy, Zopo nebylo s to najít jediný satelit.
A to je GPS nastaveno na evropský region a přímo na Českou Republiku. Bohužel pro navigaci je tedy Zopo ZP780 nepoužitelné. Tedy alespoň můj kus.

V další stati se budu zabývat zvukem do sluchátek, který mě poměrně mile překvapil. Nejedná se o tristní výsledek jako v podání THL T11, ale o solidně produkovaný zvuk, kde nechybí žádné z pásem, jen výšky jsou lehce nad ostatními frekvencemi a středy jsou méně čitelné a dynamika by mohla být lepší. Ale celkově jsem byl s reprodukcí opravdu spokojen a jsem překvapen, že minulé Zopo bylo nepoměrně horší, o THL T11 ani nemluvě.

Testoval jsem pouze v rychlosti a to na skladbách:

Hentai Corporation – Equlibristic Brides -> .flac
Area Core – Taken away from you -> mp3 320kbs
Black Sun Empire – All is lost -> mp3 320kbs
Al Di Meola – Egyptian Danza – mp3 320kbs

Všechny skladby se poslouchaly příjemně, rockovým skladbám hentai Corporation a Area Core nechyběla údernost „kopáku“, zpěvákův hlas byl jasný a dobře oddělený od zbytku, kytary byly slyšet, i když by mohly být víc v popředí. Ani DnB v podání Black Sun Empire na tom nebyl špatně, basů  by mohlo být víc a středy by mohly být víc „vytáhlé“.  Opravdu milé překvapení!

Baterie

Kapacita baterie je podprůměrných 1800mAh, telefony s úhlopříčkou 5″ mívají v průměru 2500 a občas i více. Obával jsem se, že se Zopo Zp780 se mnou krok do večera neudrží. Ovšem překvapilo a domů jsem se dostal sice na téměř na konci života baterie, ale dostal. Bohužel se mi nepodařilo zachytit screenshot s průběhem a nechtěně jsem vyndal baterii, takže se graf s výdrží resetoval. Popis snad postačí.
Ráno v 6:30 jsem Zopo sundal z nabíječky, pustil na hodinu  půl hudbu, připojil se na půl hodiny na data, telefonoval 30 minut, napsal 10 zpráv, opět asi půl hodiny dat, 15 minut hraní Riptide GP 2, 15 minut data, hodina hudby a příchod po příchodu domů po práci, zapnout wifi a surfovat, „fejsbůčkovat“ a stahovat aplikace a následně je zkoušet. V 20:00 jsem měl odhadem 15% a šel znovu na nabíječku. To není tak špatný výkon na 1800mAh,ne?

IMG_20140520_175418

Recenze Zopo ZP780 – Závěr

Přes několik vad a chyb, které Zopo ZP780 má, jako byla víceméně nefunkčnost GPS, vady zadního fotoaparátu a slabší baterie, mohu i tak nejlevnější Zopo doporučit lidem, kteří budou trávit hodně času na internetu, případným hraním her, telefonováním, psaním atd. Pochválit musím perfektní zpracování, display a hlavně fantasticky odladěnou ROMku.

Za zapůjčení telefonu děkujeme oficiálnímu zastoupení pro Českou Republiku www.zopomobile.cz

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.