Konečně! Konečně se mi do ruky dostává legenda mezi Čínskými telefony, samotné Xiaomi. A ač nejlevnější z nabídky, očekávání, alespoň z mé strany, byla poměrně vysoká. Xiaomi Redmi 1S se povedlo skloubení skvělého hardwaru a solidního softwaru za velmi zajímavou cenu. Nějaké chyby se ale stále najdou, ovšem cena mě donutila přivřít očko. Pojďme si ale vše popořadě popsat a zjistit, zda se Xiaomi Redmi 1S vyplatí koupit. Za zapůjčení Xiaomi Redmi 1S děkujeme www.xiaomimobile.cz, která naší redakci gizchina.cz zapůjčila telefon na recenzi jako první redakci v ČR. Začíná exkluzivní česká recenze Xiaomi Redmi 1S.

Balení

Balení je vyrobeno, jak již známe z dalších výrobků Xiaomi, z hnědého recyklovaného papíru, krabička není ničím moc zajímavá. Ce ale překvapilo, je místo, které je kolem telefonu, jsem zvyklý na minimalistické balení, co se rozměrů týče. Opravdu velký pruh balení, na druhou strnu, telefon je tím velmi dobře chráněn proti nárazům z boku a to se také počítá. Po vyndání přístroje na nás čeká standardní USB kabel a nabíječka, která postrádá redukci pro české zásuvky. Tedy alespoň v mém případě, je možné že prodejce bude pro český trh redukci přikládat, to by bylo velmi příjemné. V balení nejsou přítomna jakákoliv sluchátka nebo handsfree sada, takže volba spočívá na uživateli. V balení také nejdeme malou obálku, která ukrývá „mapu“ telefonu a pravděpodobně záruční listy.

IMG_20140527_184427

Popis  a konstrukce

Konstrukce by měla být víceméně stejná, jako měl Xiaomi Redmi před půl rokem, (naše recenze zde) a i když konstrukce samotná není příliš chválena, osobně jsem kromě rozměrů nenašel výrazně slabší místo. Ale hezky popořadě, začneme popisem zadního krytu.

Ten je vyroben z hrubšího plastu šedé barvy a musím říct, že tahle kombinace se mi vyloženě líbí a zároveň je i praktická, telefon neklouže z rukou, nemusím jej leštit každé dvě minuty a když se poškrábe, není to taková tragédie. Zadní kryt je jako vanička, do které telefon zapadne do půli své tloušťky, obsahuje spousty otvorů, které si popíšeme níže a všechna fyzická tlačítka.

IMG_20140528_180801
Na vrchní straně je pouze vstup pro sluchátka 3,5mm jack, na spodní straně USB a primární mikrofon a na straně levé není vůbec, ale vůbec nic. Pravá strana se zdá být nejzajímavější, od shora jsou to tlačítka hlasitosti a pod nimi tlačítko zapínání. Ty bych popsal jako velmi povedená, svým umístěním přesně sednou na prsty, mají skvělou odezvu a dobrý materiál, velmi pravděpodobně kov. Dole pod tlačítky je v krytu výřez pro jeho sundání. Zadní plocha skýtá pohled na celkem standardní rozložení prvků, odshora to jsou hranatá čočka 8-megapixelového fotoaparátu, pod ním jedna přisvětlovací dioda. Po pravé straně vedle čočky fotoaparátu je hlasitý výstup reproduktoru. Naspodu je plasticky vyvedené logo MI v barvě lesklého chromu, pěkný detail.

IMG_20140528_172646

Po sundání krytu, který tedy moc jistě na svém místě nedrží a jde sundat velmi lehce, na nás vykoukne oranžová baterie a velikosti 2050mAh, což není příliš oslnivá hodnota vzhledem k rozměrům telefonu. Nad baterií jsou tři sloty, jeden pro paměťovou kartu do velikosti 64Gb a dva zbylé sloty jsou pro simkarty standardní velikosti, jeden slot je pro WCDMA a druhý pro GSM.

Celkem hezký detail je i samolepka na pravém horním šroubku, kde se na nás usmívá oranžové logo MI.

IMG_20140525_114804

Konečně se dostáváme k displayové straně, která je pro používání nejdůležitější. Display o rozměru 4,7″ je poměrně utopený v okolních rámečcích a rozhodně by telefonu prospělo jejich zmenšení. Telefon se díky tomu jeví jako nemotorný a velký. Display si zaslouží jako vždy samostatnou kapitolu, kde se displayem budu zabývat. Tři červená tlačítka pod displayem jsou opět nepodsvícená, takže viditelnost za šera je opravdu špatná. Na rozdíl například od LG L9 II, které má také nepodsvícená tlačítka, ale jsou stříbrná a velká a jejich viditelnost je mnohonásobně lepší. Dalším mínusem tlačítek je jejich umístění blíže na střed a také jejich velikost, piktogramy jsou malé.

IMG_20140524_155921

Nad displayem se tentokráte krčí pouze sekundární 1-megapixelová kamerka a proximity senzor. Senzor podsvícení displaye by měl být také přítomen podle možnosti nastavení na automatické podsvětlení a také AnTuTu píše, že je přítomen, mně se jej však nepodařilo ani fyzicky objevit, ani aktivovat, protože při přepnutí na automatické nastavování jasu je display stále stejně podsvícen, bez ohledu na míru okolního osvětlení.

Hardware

Hardware se od první verze Redmi změnil celkem radikálně a místo staršího procesoru MTK6589T uvnitř nového Xiaomi Redmi 1S trůní Snapdragon 400 MSM8228 nataktovaný na 1.6GHz s grafickým čipem Adreno 305, 1Gb RAM a 8Gb vnitřní pamětí, která se taktéž změnila z původních 4Gb. Tedy ve všech směrech příjemnější a hlavně výkonnější hardware. Display zůstal velmi pravděpodobně stejný a přestože výrobce uvádí použití Gorilla Glass II, již po dvou dnech se na display objevilo několik vlásečnicových škrábanců, což se mi za 5 měsíců s Nubií nepodařilo…

Fotoaparát je, jak jsem psal v sekci popisu zevnějšku, 8-megapixelový a musím říci, že mě velmi mile překvapil svou kvalitou a odladěnou aplikací pro focení a nemlich to samé musím říci i o přední kameře, ale o nich až v jedné z nadcházejících kapitol. Display má příjemnou velikost 4,7″ s HD rozlišením 1280×720 a IPS technologií, výrobce pravděpodobně nepoužil OGS technologii a na display je to vidět, je trochu zapuštěný pod sklem a jeho čitelnost je o chloupek horší, přesto si vede dobře!

Screenshot_2014-05-25-14-51-41

Celkem potěšující, na rozdíl od nepodsvětlených kláves, je sedmibarevná dioda sloužící pro notifikaci událostí, ukrytá pod tlačítkem Home.

Xiaomi také podporuje USB OTG, které nativně funguje s FAT32 a FAT (a možná eXfat, ale to jsem nezkoušel). 32Gb fleška se po připojení objevila jako normální disk, ze kterého šlo jak číst, tak na něj zapisovat, tudíž vše funguje jak má.

Display

Rozměry 4,7″ s poměrem stran 16:9 a HD rozlišením 1280×720 jsou dnes již standardem. Zamrzí technologie OGS, která není přítomna a display má nižší čitelnost a nižší svítivost. Naštěstí je to poznat pouze při přímém srovnání. Jinak podání barev je velmi dobré a poměrně syté.

IMG_20140528_175205

Při příležitosti prvního letního dne jsem otestoval také viditelnost na přímém slunci, které díky odleskům a nepřítomnosti OGS nebyla nejlepší, ale rozhodně nebyla špatná. Jak jsem psal v odstavci s popisem hardwaru, nepodařilo se mi zprovoznit čidlo pro automatickou regulaci podsvětlení, ale je možné s dalšími verzemi MIUI se čidlo dá do pořádku.

Výkon

Výkon Snapdragonu 400 byl pro mne trošku záhadou a nakonec mě příjemně překvapil. Obzvláště podpora Glonass, bluetooth 4.0 a slušný herní výkon z něj dělá výborný kousek hardwaru do nižší až střední třídy.
Xiaomi Redmi 1S jsem potrápil standardním duem syntetických testů AnTuTu a NenaMark2. Z herních titulů jsem vybral Deus Ex: The Fall, Dead Trigger 2, Real Racing 3 a Riptide GP2

AnTuTu:

Screenshot_2014-05-25-14-51-25

 

NenaMark2:

Screenshot_2014-05-29-18-49-08

Herní testy:

Real Racing 3 – hra jede výborně, bez sekání a plynule, ovšem na úkor kvality zobrazení, kdy jsou zpětná zrcátka pouze na okrasu  neplní svůj primární účel a neodrážejí situaci za hráčem
Dead Trigger 2 – na plné detaily je patrné lehké zpomalení při větším množství zombíků, po snížení detailů běžela hra plynule
Deaus Ex: The Fall – podobně jako u Dead Trigger 2, je patrné zpomalení na odhadem 20fps a hra není příloš dobře hratelná. DeusEx bohužel nenabízí jakékoli nastavení grafického vzezření, takže nelze kvalitu ani vylepšit, ani degradovat ve prospěch hratelnosti.
Riptide GP2 – i na plné detaily naprosto plynulé

Software

Funkčnost a funkcionalitu MIUI jsem popisoval v samostatném článku, kam vás také přesměruji. Testoval jsem s poslední stable verzí české ROM z 23.5.2014 , za kterou děkuji členům českého týmu na www.miui.cz. Telefon nám jako prvním dodalo www.xiaomimobile.cz a měl čínskou ROM, kterou jsem musel přehrát právě tou počeštěnou.

Screenshot_2014-05-24-07-23-21

Proces to je opravdu jednoduchý, ROM si stáhnete z www.miui.cz, uložíte do paměti telefonu, najedete do Nastavení (settings)> aktualizace sytému (system update) > vybrat ZIP s novou verzí ROM (choose ZIP file with new ROM) > restart. V recovery se ROM automaticky flashne a nejlépe je pak udělat wipe paměti, aby byla instalace čistá.

Měl bych ale něco málo připomínek k funkčnosti ROM a to hlavně načítání různých aplikací, které by mohlo být tedy rychlejší. Například aplikace Nastavení nebo Telefon se načítají kolem dvou sekund, přechody obrazovek launcheru také nejsou vždy nejčistější. Celková odladěnost rozhodně není špatná, ale očekával jsem lepší výsledek. Další mírnou nevýhodou, alespoň v mých očích, je nemožnost připojení telefonu jako MassStorage neboli flešky. Je nabízeno pouze „přenosné zařízení“, kdy sice lze pracovat se soubory v PC i v telefonu, ale není to příliš pohodlné, data se občas dlouho načítají atd. Navíc například k firemnímu PC, kde nemám přístup k administrátorským právům, telefon vůbec nepřipojím. Pravděpodobně se to dá obejít díky integrovaným ROOT právům v MIUI, ale očekával bych, že to bude telefon mít již v základu. Co je poměrně neobvyklé, je nabídka instalace softwaru Xiomi a to hned na nejrozšířenější Windows 7 a 8, Windows XP a starší, Linux (Ubuntu) a Mac OS. Telefon má  dokonce i obrazový návod, jak aplikaci nainstalovat. Problém je ale ten, že aplikace je komplet v čínštině a pokud ji neovládáte, aplikace je téměř k ničemu.

Fotoaparát

Další kapitola se zabývá fotoaparátem, který mě opravdu velmi mile překvapil, protože podává výsledky hodné mnohem dražších přístrojů. Specifikace fotoaparátu bohužel Xiaomi neposkytuje, ale clona f2.2 je velmi slušná, rozlišení 8-megapixelů je také dostačující hodnota. Velmi mě překvapila rychlost zaostřování a hlavně samotného vyfocení, které je naprosto bleskurychlé a klidně zvládne srovnání s HTC One. Aplikace fotoaparátu je také velmi dobře optimalizovaná, neseká se a vše jde krásně plynule.

Fotoaparát samozřejmě nabízí spousty nastavení od nastavení ISO, které se mi ale zdálo nastavené nějak hůře, protože jakmile jsem nastavil hodnotu ISO na 100/200/400, obraz je velmi tmavý i při relativním dostatku světla. Dalšími možnosti úprav různých aspektů fotek jsou scény, vyvážení bílé, expozice, režim ostření (Auto nebo dedikované Makro), různé barevné filtry, panorama nebo HDR. HDR mód mě ale trochu zklamal, nepodával moc odlišné výsledky od standardních fotek. Dokonce se mi při porovnávání fotek s mou Nubií zdály natolik podobné, že je možné, že se jedná o ty samé čipy. Xiaomi dobře zaostřuje na krátké vzdálenosti kolem 7 cm a dá se fotit opravdu pěkné makro. Video není špatné, framrate je stálý a neměnný, trochu více šumu, než by bylo záhodno a i zvuk by chtěl vylepšit, není příliš hlasitý, ale celkově je video na slušné úrovni.
Poměrně mě překvapila i přední kamerka, která má sice rozlišení kolem 1-megapixelu, ale její fotky jsou velmi ostré a dobře barevně podané. Nyní ale již výsledky:

Fotky v nezmenšené podobě opět na uloz.to

Zvuk

Další velmi milé překvapení je, jak prozrazuje nadpis, zvuk. Tedy ten do sluchátek, hlasitý reproduktor se sice snaží, ale při vyšších hlasitostech nestíhá a není ani moc hlasitý. Ale zvuk, který Xiaomi Redmi 1S, posílá do 3,5mm jacku je jiná káva. Protože balení neobsahovalo žádné handsfree ani sluchátka, vzal jsem rovnou své Audio-Technica FC707 a jal se poslouchat zástupce různých žánrů a to:

Area Core – The end is near (.flac z CD)
Hentai Corporation – Equlibristic Brides (.flac z CD)
M83 – Midnight City (mp3 320kb/s)
Black Sun Empire – All is Lost (mp3 320kb/s)
Haxan Cloak – Excavation (Part 2) (.flac)
Gangpol & Mit – Chinese Slavery (mp3 320kb/s)

Hned první tóny Hentai Corporation mě překvapily velmi čistým podáním, zpěvákův hlas zněl silně a s dobře podanými výškami. Haxan Cloak se svými dlouhými a temnými basy se poslouchal také dobře, dynamika podání je na solidní úrovni.
Musím přiznat, že Xiaomi Redmi 1S hraje ještě lépe, než má vlastní Nubia Z5S mini, Xiaomi má lepší výšky a větší dynamiku projevu. Výborně Xiaomi!

Data, volání a GPS

Při běžném používání datového připojení a volání jsem slabší signál příliš nepozoroval, většinou jsem byl na dobře pokrytých místech. Pokud jsem se ale dostal do špatně pokryté oblasti, Xiaomi  mě se signálem problém a tam, kde ostatní telefony měly jednu čárku signálu a dalo se i s rezervou volat, Xiaomi mělo kolísavě jednu čárku nebo bylo úplně bez signálu. Tudíž příjem GSM není úplně perfektní, na druhou stranu jej nemohu popsat jako špatným nebo slabým. Redmi 1S podporuje samozřejmě i evropské 3G a pokud bylo dostupné, nijak nekolísalo a jeho příjem byl úměrný síle signálu.

WiFi je na tom obdobně, jako signál GSM sítí. Bohužel není dostupné nastavení frekvence 5GHz, tudíž má slabší dosah, ale většinou jsem se bez problémů připojil a k odpojení  došlo až na můj povel.GPS má na starost Qualcomm Snapdargon 400, který oplývá i podporou Glonass, tudíž jsem čekal výborné výsledky. Překvapením bylo, že fix v modu letadlo byl ještě rychlejší, než jsem čekal. Opravdu v řádce sekund jsem měl zafixovanou polohu s přesností na několik málo metrů, silný signál i při jízdě autem.

Aplikace Endomondo, která je velmi používaná například běžci, „běhala“ bez sebemenšího problému. Oproti procesorům MTK je to obrovský skok v kvalitě signálu GPS.

Screenshot_2014-05-24-07-22-52

Recenze Xiaomi Redmi 1S – Baterie a závěr

Výdrž je i s baterií, která neoplývá nikterak velkou kapacitou 2050mAh, poměrně slušná a pokud se člověk snaží, dva dny výdrže nejsou nereálné. Ovšem při intenzivnějším používání tj: hodina na datech, 3 hodiny wifi, 15 minut volání, 5 zpráv a 20 minut hraní, je na hranici a telefon se bude již možná dožadovat nabíječky.

IMG_20140528_172737

I když by se pár sporných bodů našlo, jako jsou nepodsvícené a špatně viditelné piktogramy tlačítek, velikost telefonu a kapacita baterie, najde se dost bodů, které tyto negují. Za vše vzpomeňme MIUI, velmi slušný fotoaparát, zvukový výstup a také cenu, která je ještě rozumných 5999Kč.

Xiaomi Redmi 1S si můžete zakoupit na www.xiaomimobile.cz, tímto děkujeme za půjčení do redakce k exkluzivní a první recenzi na českém webu.

Xiaomi Redmi 1S WCDMA

OBECNÉ
Výrobce Xiaomi
Model Redmi 1S WCDMA
Datum vydání V prodeji
DISPLEJ
Velikost 4.7-palců
Rozlilšení 1280 x 720
Ochrana Corning Gorilla Glass 2
Ostatní
Popis
OS Android 4.3 MIUIv5 CZ
Chipset Qualcomm
CPU Snapdragon 400 1,6Ghz
GPU Adreno 305
RAM 1GB
Baterie 2000mAh
Ostatní Bluetoth,GPS, Wi-FI
FOTOAPARÁTY
Zadní 8 mega-pixel
Doplňky F2.2 Clona
Video 1080p
Přední 1.3 mega-pixel
PAMĚŤ
Interní 8GB
SD karty Ano
PODPORA SÍTÍ
Dual-sim Ano
WCDMA Ano
GSM Ano
PARAMETRY
Rozměry (mm) 137 × 69 × 9,9 mm
Váha (g)  158g
Barvy Černá, Bílá a Červená
KOUPĚ
Cena 5.999,- Kč vč DPH
Kde koupit Xiaomimobile.cz