Všichni víme, že smartphony využívají různých operačních systémů. Může to být Android, Apple iOS, Windows Phone, BlackBerry a různé jiné. Který je ale ten nej? Nejoblíbenější, nejpoužívanější, nejlepší? Každý z nás by asi hlasoval pro ten OS, pod kterým běží jeho telefon.

Chytří pánové z Kantar Worldpanel (mezinárodní společnost, která se zabývá tvorbou statistiky na základě poznatků spotřebitelů, průběžně sleduje trh a chování spotřebitelů) dali hlavy dohromady a sestavili analýzu, která reflektuje spotřebitelské chování uživatelů telefonů a využívání jednotlivých operačních systémů.

Zjednodušeně lze říci, že čísla mluví sama za sebe. Jednoznačným králem v Evropě, USA i Číně je Android. Tady se musím přiznat, že co se USA týče, jsem poměrně překvapena. Myslela jsem si totiž, že co Američan, to Apple iOS. Ale právě iOS a Windows Phone mají velmi různorodé výsledky napříč všemi zkoumanými trhy.

smartphone-market-share

Na pěti hlavních zkoumaných evropských trzích (Francie, Itálie, Německo, Španělsko a Velká Británie) se užívání Androidu od loňska zvýšilo o 1,7 procentního bodu (poměr telefon/OS) na průměr 72,4 % v rámci sledovaných zemí. Také Windows Phone nezaostával a zaznamenal nárůst o 1,6 procentního bodu na průměr 8,4% podílu na trhu. Pozice Apple iOS se v Evropě zlepšila jen nepatrně, a to na 17,5%.

Nárůst obliby a využití výše zmiňovaných OS samozřejmě byl na úkor BlackBerry. Ten si pohoršil o 1,7 procentního bodu a v průměru vykazuje využívání 10,7% spotřebitelů sledovaného trhu. Stejně tak poklesla obliba a užívání jiných operačních systémů, které ztratily 1,8 procentního bodu.

Údaje v tabulce ukazují i využívání všech OS v loňském roce. Cílem je poukázat na změny, které byly zaznamenány v porovnáním s rokem letošním. Jak je patrno, tak vítězem tohoto souboje je OS Android, a to nejen v Evropě. Naopak iOS ztratil velký podíl na trhu i v zemi svého vzniku, v USA. Ovšem stále boduje v zemích, jako je například Japonsko.

[Gizchina.it, Gsmarena.com]