Náš italský kolega Matthew Vien měl to štěstí, že se mu ke srovnání naskytly dva telefony, o kterých se proslýchá, že jsou si velmi podobné. Jedná se o iOcean X8 a Sony Xperia Z1. I naše redakce o těchto dvou přístrojích psala. O iOcean X8 najdete článek zde a Sony Xperia Z1 se utkala v souboji fotoaparátů s OnePlus One v tomto příspěvku.

Matthew srovnává oba tyto telefony nejen kvůli shodně použitým ušlechtilým materiálům jako je sklo a hliník, ale především kvůli velké designové podobnosti. Pojďme tedy rovnou k porovnávání obou telefonů.

Podobnosti a rozdíly

Při prvním letmém pohledu je přední strana obou přístrojů obdélníková, pravidelná, se zaoblemými rohy. Ovšem při bližším zkoumání objevíme mnoho rozdílů. Na přední spodní straně iOcean X8 najdeme tři podsvícená navigační tlačítka, zatím co Sony Xperia Z1 využívá tlačítka softwarová. Také v přední horní části telefonů najdeme rozdíly. Rozdílné je umístění přední kamery, reproduktory jsou také jinak umístěné a logo firmy najdeme jen u Sony Xperia Z1.iOcean-X8-Xperia-Z1-2

Zadní strana obou přístrojů si je také dost podobná. Hlavní kamera je v obou případech umístěna vlevo a je obtažena kovovým rámkem. LED blesk je u iOcean X8 vpravo vedle kamery a u Sony Xperia Z1 je blesk umístěn pod kamerou. Loga jsou pak shodně centrována na střed.iOcean-X8-Xperia-Z1-1

Co se levé a pravé hrany telefonů týče, tak ty jsou zcela odlišné. Dokonce i hliníkový rám, kterým jsou obě zařízení obtažena, je odlišný. Na Sony najdeme několik drobných „zářezů“ v rámku.

Jak již bylo zmíněno, materiály použité u obou telefonů jsou podobné, jsou příjemné na dotek a dokonce i sklo displeje obou přístrojů podobně odráží světlo.

Další rozdílnost najdeme při srovnání velikosti a hmotnosti zařízení. iOcean s rozměry 159 x 79 x 7,5 mm a váhou 172 g je tím větším a těžším z obou. Sony Xperia Z1 je velký 144,4 x 73,9 x 8,5 mm a váží 170 g.

Poměrně velké rozdíly najdeme ve vnitřním vybavení telefonů. iOcean X8 disponuje osmi jádrovým procesorem MTK6592 taktovaným na 1,7 GHz, Sony Xperia Z1 pohání čtyř jádrový Snapdragon 800 taktovaný na 2,2 GHz. Za zmínku stojí i to, že GPU u iOcean je Mali-450 s taktem 700MHz, u Sony je to pak Adreno 300 s taktem 400MHz. Přes tyto rozdíly jsou v rámci výkonu oba čipy srovnatelné.

Závěr

Přes množství zdánlivých rozdílů, zůstává největším z nich právě rozdílná velikost obou přístrojů. Nelze přímo říct, že by iOcean X8 byl klonem Sony Xperia Z1, ale bez pochyb můžeme tvrdit, že je jeho zvětšeninou.

[Gizchina.it]