Šílenství kolem OnePlus One neutichá. Téměř denně se objevují nové články o tomto telefonu. Každý, kdo aspoň na chvíli držel OnePlus One v ruce, sděluje světu, jaký je to úžasný přístroj, jak skěle funguje, jak výtečně fotí. Před nedávnem jsme vám nabídli velké porovnání fotoaparátů, kdy byly posuzovány přístroje OnePlus One, Oppo Find5 a DSLR Nikon D3100. Dnes přinášíme další srovnání, tentokrát jde do souboje OnePlus One a Sony Xperia Z1.

OnePlus One na sebe přitáhlo pozornost nejen díky procesoru Snapdragon 801 a 3 GB RAM, ale také zadní 13 MPix kamera se senzorem Sony Exmor slušně bodovala u širokého okruhu fanoušků.

Tentokrát máme možnost porovnat výstupy z OnePlus One a Sony Xperia Z1. A jaký je důvod tohoto srovnání? Oba přístroje jsou vybaveny snímačem Sony Exmor. Rozdíl je však v rozlišení fotoaparátů. Zatímco OnePlus One má zadní kameru s rozlišením 13 MPix, zadní kamera Sony Xperia Z1 disponuje rozlišením 20,7 MPix. Samozřejmě vyšší počet MPix ještě nemusí nutně znamenat lepší fotky. Svou roli v kvalitě fotografií hraje i světelnost objektivu, počet čoček a mnohdy i šikovnost fotografa.

Porovnání fotografii

Ve stručnosti lze říci, že OnePlus One v souboji se Sony Xperia Z1 (profesionální optika Sony G, Exmor RS snímač a obrazový procesor BIONZ) poměrně obstál. A pro všechny nadšené „mobilní“ fotografy jistě bude mluvit v jeho prospěch především cena.

Pokud bych měla fotky posuzovat já, ze svého ryze subjektivního pohledu, pak bych asi také řekla, že OnePlus One nefotí špatně, ale … fotky nejsou v plné velikosti, netuším, zda oba telefony měly shodně nastaveny kamery, tedy řekněme střední polohy nastavení jasu, kontrastu, saturace, ISO, vyvážení bílé atd. Taky netuším, zda autor fotek s nimi následně nemanipuloval v nějakém editoru. A taky mám tak trochu pocit, že záběry z OnePlus One jsou z trochu menší vzdálenosti (což by mohlo hrát ve prospěch právě tohoto přístroje). Ovšem pokud bych úvahy na toto téma vypustila a za bernou minci považovala naprosto shodná nastavení a světelné podmínky pro oba telefony, pak bych řekla, že u první dvojicce snímků se mi zdá, že u OnePlus One je lehce přeostřeno, přesaturováno a barevně fotka ujíždí do zelno žluta. U Sony Xperia Z1 je ostrosti pro mě tak akorát, barvy jsou víc přirozené, i když pro změnu táhnou trochu víc do modré.
U druhé dvojice snímků, kde je větší detail klasu obilí, je můj dojem obdobný, ale tady mi mírné přeostření u OnePlus One nevadí, spíš ho v porovnámím s Sony Xperia Z1 považuji za klad.
Třetí srovnávací dvojice snímků, tedy záběr krajiny, mi v obou případech připadá poněkud tmavá. Věrohodněji na mě barevně působí snímek ze Sony Xperia Z1.
A konečně čtvrtá sada snímků. HDR. Tady si myslím, že lépe to zvládnul OnePlus One, přestože barvy jsou poněkud syntetické a nepůsobí věrohodně. Ale zdá se mi, že snímek je celkově lépe prokreslený a ostřejší.

Tolik můj osobní názor. Jaký je ten váš? Oslnily vás výstupy z OnePlus One? Nebo si myslíte, že to zas až takový zázrak není? Podělte se se svými názory v komentářích pod tímto článkem.

[Gizchina.com]