Lenovo A766 je výherní telefon z první soutěže, kterou jsme na gizchina.cz uspořádali a který již nějakou dobu její vítěz spokojeně používá. Je třeba říci, že telefon pro soutěž i recenzi dodal a soutěž tak v podstatě sponzoroval plzeňský here-shop. Jedná se o jeden z levnějších modelů a jako takový trošičku pokulhává za modely, na něž jste z našich recenzí zvyklí. Jeho kompletní specifikace najdete zde nebo pod článkem, my se na něj podíváme trochu blíže.

Obsah balení

DSCN1088
Kurýr mi telefon doručil zabalený do kartonové krabice a elegantní bíločervená krabička originálního balení na mě vykoukla až po útoku nožem, byla totiž pečlivě omotaná a olepená bublinkovou folií. Obsah byl oproti cestovnímu zabezpečení skromnější, telefon, 2000mAh baterie, nabíječka s USB kabelem a celočínský návod. Ochranná folie už byla nalepena na displeji.

Design

DSCN1070
Že jde o telefon Lenovo se dozvíme hned na čelní straně. Nepřehlédnutelný název je stříbrně vyveden nad displejem a ve stejné barvě jsou i nepodsvícená kapacitní tlačítka, rovněž ve stylu výrobce. A766 nemá notifikační diodu ani přední foťák, takže vepředu, kromě velkého displeje, vidíme už jen kovovou krycí mřížku reproduktoru a vedle ní senzor přiblížení. Lenovo se u tohoto přístroje rozhodli pro rozmístění fyzických tlačítek ve stylu, na který si mnohý uživatel bude muset chvíli zvykat.

DSCN1071Otvor pro mikrofon v základně, nepodsvícená tlačítka

DSCN1072Ovládání hlasitosti je na pravé straně

DSCN1075Nahoře najdeme trio prvků. Konektor pro sluchátka, uprostřed zapnutí telefonu a vedle něj micro USB

DSCN1074Levá strana zůstává nedotčena

Zadní kryt je z lesklého plastu a dominují mu tři prvky. Nahoře mírně vyčnívající 5Mpix kamera, chráněná kovovým kroužkem a pod ní opět nápis Lenovo. Ten ovšem není vyveden jen tak, písmenka jsou vlisovaná do zahloubení krytu, takže nápis je čitelný i na dotek. Když mi na něj poprvé zabloudil prst, lekl jsem se, že jsem záda telefonu už po chvíli stihl poškrábat. Dole vlevo je decentní dvojmřížka pro hlasitý reproduktor.

DSCN1078

Svým provedením a velikostí je A766 poměrně robustní přístroj. Rozměry jsou 142 x 73 x 9,5 mm a váha 162 g. Plastové tělo je obepnuto hliníkovým rámem, který se po stranách směrem k prostředku zužuje a dodává telefonu pocit bytelnosti. Zpracování je na dobré úrovni, vše do sebe přesně zapadá, ale při trochu silnějším zmáčknutí telefon podrážděně vrzne.

Displej

screen

A766 má velký 5 palcový IPS displej, dobře čitelný i reagující. Menší rozlišení 854 x 480 pixelů se negativně projevuje rozostřením při zvětšení ať už fotek nebo textu. Vytknout se mu dá poněkud vybledlé podání barev a neškodila by ani větší intenzita jasu, na sluníčku se čitelnost snižuje a někdy je to docela luštění.
Svou velikostí je však krásně přehledný a pokud nejste úplný fajnšmekr, příjemně se na něm sleduje video nebo hrají hry. Rozhodně poskytuje velké pohodlí při prohlížení webu a čtení textu obecně, PDFka nebo e-booky jsou komfortní. Kromě folie displej nedisponuje žádnou ochranou, gorilí sklo zde nehledejme, takže je zapotřebí obezřetnější přístup.

Výkon

antutu

A766 je vybaven čtyřjádrovým procesorem MTK6589 s frekvencí 1,2GHz, grafickým čipem PowerVR SGX544MP a 512MB operační paměti. Doplňme, že úložný prostor poskytuje 4GB, z nichž si bezmála polovinu zabírá systém, ale dá se rozšířit micro SD kartou až o 32GB. AnTuTu výkon telefonu pokládá za dobrý a ohodnotil jej 13.691 body.

V praxi se to má ovšem trochu jinak a za své občasné chování si telefon vysloužil přezdívku lenivo. Půl giga RAM stačí tak na hladký pohyb v prostředí telefonu a jednotlivých aplikací. Samotné procesy systému spolknou kolem 70% paměti a to je znát, už i spuštěná Wi-Fi dokáže telefon „pěkně“ přibrzdit a s větším počtem otevřených panelů v prohlížeči roste pravděpodobnost jeho ukončení pro nedostatek paměti.

Obecně je zapotřebí telefon držet pod kontrolou a minimalizovat počet spuštěných aplikací, pak se systém chová docela přátelsky. Já si pomáhal aplikací Greenify, která podle nastavení dokáže vybrané aplikace hibernovat a držet je pod pokličkou, dokud je sám uživatel nespustí.

Herní testy byly jednoduché. Nejnáročnější hru, kterou se mi povedlo spustit, bylo Riptide GP2 a to dokonce na plné detaily. I tu ale systém čas od času shodil a tak jsem se jal testovat jednodušší hrou Smash Hit. Rozbíjení všeho skleněného v rámci hry fungovalo dobře a dlouhodobě a také bez nenadálého systémového ukončení. Že jsme to s telefonem vydrželi několik hodin už je kapitola spíš pro nějaký lékařský časopis.

Fotoaparát

DSCN1077

Foťák se zde nachází jen jeden, má rozlišení 5 megapixelů, zvládá autofocus a postrádá přisvětlovací diodu. Díky absenci přední kamerky tak zapomeňme na videohovory a selfie fotky, sebeportrétování zadním foťákem není zrovna jednoducý proces. Aplikace fotoaparátu obsahuje pro Android 4.2, který v telefonu běží, tradiční možnosti nastavení, HDR, panorama, multi angle view, nastavení expozice, scénického režimu nebo vyvážení bílé atd. Kvalita fotek se dá nastavit od QVGA po 5 Mpix a pro vlastnosti fotky, jako je ostrost, odstín, sytost, jas a kontrast existují tři varianty nastavení, nízké, střední a vysoké.

Fotky ale zrovna uspokojující nejsou. Přebujelé barvy v normálním režimu se v HDR víc přibližují normálu a mají i lepší detail, ale pro focení v HDR to chce pevnou ruku, stačí drobný pohyb a fotky jsou rozostřené. Navíc platí, že kvalita fotek se s ubývajícím světlem rychle zhoršuje. Video může být pořízeno až v HD rozlišení a oproti fotkám je obraz úpně v pořádku. I zvuk.

Konektivita

gps

Velká výhoda A766 je podpora dual SIM, obě karty standardní velikosti zde fungují v režimu dual standby a v sítích dvou zdejších operátorů vše probíhalo spolehlivě. Volání bylo pro obě strany vždy dobře čitelné a to i z hlasitého odposlechu, s přenosem dat na obou kartách rovněž nebyl žádný problém. Bluetooth fungoval jak jsem zvyklý z jiných telefonů a bez potíží a to samé mohu říct i o připojení k Wi-Fi. To bylo pokaždé a na různých místech bezproblematické a srovnatelné s telefony přísedících.

gps2.png

 

Trochu problém byl zpočátku s GPS, jak mi bylo prodejcem řečeno, v systémovém souboru GPS je defaultně nastaven kraj v Asii a telefon při prvních pokusech hledal a fixoval satelity velmi dlouho.

Nová aktualizace ROMky od here-shopu tuto chybu již eliminuje, mě bylo doporučno použít aplikaci FasterGPS, po jejímž nainstalování a lokalizaci na ČR se reakce GPS výrazně zlepšila. První fix se odehrál asi za minutu, následující pak okamžitě, s dlouhodobým držením signálu a přesností vždy kolem tří metrů.

Závěr

DSCN1083

Během týdne používání fungoval A766 spolehlivě, ale je třeba říci, že 512MB operační paměti je dost omezující kapacita a náročnějšího uživatele bude malá RAM omezovat a otravovat. Vyčíst se telefonu dá také absence notifikační diody i LED blesku a ne zrovna ucházející fotoaparát. Telefon dobře poslouží, pokud rádi koukáte na video a nemusí být zrovna v HD, 5″ plocha displeje je dost přehledná pro hry, čtení nebo třeba práci s dokumenty. Rozhodně potěšující je podpora dual SIM a samozřejmě cena 3689 Kč.

Lenovo tomuhle telefonu dali baterii s kapacitou 2000mAh a ta spolu s dobře odladěnou ROMkou z něj při běžném používání dělá dvoudenní telefon, který v zátěžovém testovacím dnu v klidu přežil do večera resp. následujícího rána. Při koupi v here-shopu se v něm dočkáte Androida 4.2.2 v češtině a jako bonus předinstalovaných aplikací Sygic nebo Office Suite Pro a samozřejmě kompletních Google Services. Navíc je telefon rootnutý.

Za týmy here-shopu a gizchina.cz přeji výherci spokojené používání.

Specifikace

OBECNÉ
Výrobce Lenovo
Model A766
Datum vydání v prodeji
DISPLEJ
Velikost 5 palců
Rozlišení 854 x 480
Ochrana
Další IPS, multitouch, 16 mil. barev
CHARAKTERISTIKA
OS Android 4.2.2
Chipset čtyřjádrový Mediatek
CPU 1,2Ghz MTK6589
GPU PowerVR SGX544MP
RAM 512 MB
Baterie 2000 mAh
Další sensory G, P, L
FOTOAPARÁTY
Zadní
5 megapixel
Video 720p
Přední ne
PAMĚŤ
Vnitřní 4 GB
SD card micro SDHC až 32 GB
PODPORA
Dual SIM
ano, 2 x standard SIM
WCDMA 850/2100 MHz
GSM 850/900/1800/1900 MHz
PARAMETRY
Velikost (mm)  142 x 73 x 9,5
Váha (g) 162
Barvy černá
INFO O NÁKUPU
Kde nakoupit
http://www.here-shop.cz/
Cena 3689 Kč