Ohodnoťte článek

Jak se mohlo stát, že start nové společnosti OnePlus byl tak velkolepý ještě před tím, než byl uveden jakýkoli její konkurenceschopný produkt na trh? Mohlo se také zdát, že její první telefon ohrozí její konkurenční rivaly nejen na trhu čínském, ale i celosvětovém trhu. Možná se někteří z vás ptali po příčině. Dost možná je to i tím, že společnost OnePlus je financována jedním z nejziskovějších výrobců telefonů v Číně.

Podle čínských sdělovacích prostředků a podle zprávy čínského regulačního úřadu se ukazuje, že OnePlus je stoprocentně vlastněna společností Oppo. Přestože Pete Lau, generální ředitel OnePlus, vehementně popíral, že by OnePlus byla „dceřinka“ Oppo, mnozí poukazovali na evidentní podobnost OnePlus One a Oppo Find 7 a mysleli si své.

Dnes je tedy zřejmé, jak se OnePlus povedl tak raketový start. Dost možná tato skutečnost objasňuje jejich marketingovou strategii prodeje OnePlus One pomocí jakýchsi pozvánek. Dost možná se dnes ti, kteří rozmlátili svůj telefon v naději, že si budou moci pořídit OnePlus One za jeden dolar, pro změnu mlátí do hlavy.

Naši čínští kolegové oslovili společnost OnePlus, aby se k této zprávě o tom, že jejich stoprocentním akcionářem je právě Oppo vyjádřili. A zde je odpověď OnePlus, kterou kolegové obdrželi mailem:

„Chápeme momentální zmatek, který vznikl po vyjádření čínského regulačního úřadu. Ale jak jsme uváděli na začátku, OnePlus je samostatně provozovaná společnost, která má několik investorů. Jedním z nich je Oppo Elektronic, což je čistě investiční společnost a není identická se společností Oppo Mobile. OnePlus v této chvíli jedná i s případnými dalšími investory.“

Toto tvrzení může být samozřejmě v pořádku po technické stránce. Ale lze předpokládat,že Oppo Elektronic je také investorem v Oppo Mobile, který je konkurentem OnePlus. To není ničím neobvyklým pro investiční společnosti podílející se na diverzifikaci stejného tržního segmentu. Jenže podle dokumentu čínského regulačního úřadu, je Oppo Elektronic 100% vlastníkem OnePlus.

Neobvyklé nemusí nutně znamenat nečestné. OnePlus uvedla, že jsou v jednání i s dalšími investory. Je docela možné, že bývalý výkonný ředitel Oppo a stávající generální ředitel OnePlus Pete Lau, je prostě přesvědčen, že Oppo Elektronic investuje do mladé nadějné firmy, která dělá věci jiným způsobem a že jsou i oni sami přesvědčeni o správnosti své investice.

Ovšem podle našich čínských kolegů se místními médii šíří spekulace o tom, že Oppo pomohlo vyrobit první telefon společnosti OnePlus, což by mohlo naznačovat, že obě společnosti jsou si velmi blízké. Pete Lau sice v čínských sdělovacích prostředcích vylučuje spojení obou společností, ale nikde nelze dohledat jeho důrazné popření této skutečnosti.

Nám zákazníkům tedy nezbývá než doufat, že jde jen o čínskou verzi „bouře ve sklenici vody“ a že OnePlus One bude onou očekávanou vlajkovou lodí společnosti OnePlus a dostane  se brzy do prodeje pro všechny, kteří uvažují o koupi tohoto telefonu za již deklarovaných 299 dolarů.

[Gizchina.com]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.