Ohodnoťte článek

Společnost MediaTek nedávno zamíchala kartami „procesorového pokeru“. Na své konferenci totiž představila víc než půl tuctu nových, nebo skoronových, procesorů.

Na oné konferenci s příhodným názvem „Everyday Genius“ společnost MediaTek upozornila na několik procesorů, které sice už můžeme znát, ale představila také procesory zbrusu nové. Za zmínku stojí, že MediaTek zvyšuje svůj náskok v oblasti altrnativních inteligentních zařízení, jako jsou přenosná zařízení a „chytré“ televize.

Podívejme se tedy trochu detailněji na novinky, které byly na konferenci zveřejněny.

MT6595 – „první octa-core LTE řešení pro celý svět“

MediaTek MT6595 je systém SoC s osmijádrovým CPU postaveným na ARM Cortex-A17. Jako takový má čtyři ARM Cortex-A17 a čtyři ARM Cortex-A7 čipy. Je určen pro mezinárodní trhy a podporuje DD-LTE/TD-LTE/TD-SCDMA/WCDMA/GSM skupiny frekvencí. MediaTek říká, že je to vůbec první osmijádrový čip s tak rozsáhlou podporou tolika frekvencí.
Kromě toho také MediaTek MT6595 podporuje rozlišení 4K, kamery do 20MPix, MiraVision pro lepší kvalitu obrazu. Není však ani zmínky o tom, jak bude MT6595 taktován.

MT6752- „první 64 -Bit osmijádrový LTE CPU“

Již v únoru/februári tohoto roku oznámil MediaTek, že nebude trvat příliš dlouho, co uslyšíme o  MT6752. Je navržen přesně tak, aby poměr cena/výkon přesně odpovídal potřebám střední tržní hladiny. Tento SoC podporuje 1080p video, 16MPix kameru, ale podporuje také MiraVision pro lepší kvalitu obrazu a Clear Motion pro přesnější vykreslení obrazu při rychlých scénách. Využívá osm 2,0GHz ARM Cortex-53 procesorů a Mali-T760 GPU.

MT8392 – „první osmijádrový CPU pro tablet“

Před nedávnem tak trochu unikly AnTuTu Benchmark tohoto čipu a je dobře, že dnes už je MediaTek prohlásil za oficiální. Takže MT8392 podporuje 1080p video, využívá osm ARM Cortex A7 procesor taktovaný na 2,0 GHz. Podporuje také Wifi, GPS, Bluetooth. Na trhu by se měl objevit již brzy.

Ascer – „SoC pro malá přenosná zařízení“

Prototyp Ascer se objevil i na MWC (Mobile World Congress). Ascer je malý SoC pro přenosná zařízení. Je velký jen 5 x 5mm, podporuje Bluetooth LE připojení, kameru a jiné běžná záležitosti.

 MT6630 – „první 5v1 Combo SoC“

První informace o připravovaném MT6630 probleskla již v letošním únoru/februári. Je vyjímečný v tom, že podporuje dual-band 802.11a/b/g/n/ac wifi kanálů s frekvenčním rozsahem 20, 40 a 80 MHz. Podporuje také Bluetooth Low Energy a „tri-band příjem GPS, GLONASS Beidou, Galileo a QZSS.

MT3188 – „bezdrátové nabíjení pro všechny“

I o MT3188 jsme slyšeli na konci února/februára. Pracuje s několika typy bezdrátových technologií pro dobíjení. Může také pracovat samostatně nebo ve spojení s MT6595 a MT6732 nebo jinými SoC.

MT5328 – „první 4K chytré televize“

Tento čip je naprostá novinka. Podporuje jak 4K video, tak Dual-Core Cortex A17 CPU a integrovanou ARM Series 6 GPU.

Závěrem snad jen dodám, že MT6595 je již nyní v prodeji a další čipy by se měly v prodeji objevit v průběhu tohoto roku.

[Gizchina.com]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.