V poslední době se roztrhl pytel s čínskými tablety i na našem trhu a našinec si zvyká na záplavu často pofidérních levných zařízení postavených na Androidu. Softwarový moloch Microsoft však v poslední době rozjel agresivní kampaň zaměřenou na posílení zatím malého počtu tabletů s Windows 8 a vypadá, že se konečně dostavil průlom. Dokonce i Čína, která zatím Win8 tablety okázale ignorovala, se vrhla do produkce podpořené zejména slibem Microsoftu o licencích zdarma pro tablety s uhlopříčkou 9“ a menší (a výjimečně i většími). Jedním z prvních vlaštovek této kategorie je iWork 10 (nebo U100GT podle jiného značení) od známého výrobce Cube a když se mi před pár dny dostal do spárů, tak očekávání byla bezesporu velká. Stejně jako drtivá většina české populace jsem odkojen starými dobrými Windows a myšlenka tabletu s plnými Win 8.1 od čínského výrobce za čínskou (čti levnou :P) cenu je rozhodně lákavá. No hned na úvod můžu říct, že většina nadšení přetrvala i po několika dnech testování Wokenního mazlíka a verdikt bude veskrze pozitivní. Ups spoiler 🙂

iwork

K iWorku je k dispozici i připojitelná klávesnice funkční zároveň i jako ochranný obal, která z tabletu udělá konvertibilní netbook. Na klávesnici se podívám v recenzi podrobněji, ale hned na začátek chci podotknout, že podle mého jde o nutný doplněk zvedající použitelnost celého zařízení o další level. V současné době jsou na trhu dvě verze iWork 10, jedna má pouze předinstalované a neaktivované Windows 8, té se vyhnout jako čert kříži. Cube má velice dobré vztahy s Microsoftem a proto si pravděpodobně vydupal výjimku na licenci zdarma i když se nejedná o 9“ úhlopříčku, takže je k dispozici ke koupi i verze s licencí na Win 8.1 a dokonce i Office 365. Většina prodejců však prodává onu nelicencovanou verzi, jediným kde jsem našel tu správnou je en.jd.com, kde je paradoxně i cena nejnižší. Cena za tablet samotný se pohybuje v rozmezí 310-350 dolarů + doprava, za obal s klávesnicí pak zaplatíte 40-60 dolarů navrch. To máme dohromady zhruba 7 tisíc za konvertibilní tablet s oficiální licencí Win8/Office, což je myslím parádní poměr cena/výkon.

Design, zpracování a specifikace

Po vybalení z reprezentativní krabice na nás vybafne tablet v celé své kráse, příslušenství je v krabici však minimalistické, nabíječka (s čínským/US) konektorem, USB kabel a to je tak zhruba všechno pokud nepočítáme několik bookletů v čínštině. Zpracování tabletu je na vysoké úrovni, materiálem je černý matný plast, zadní panel je pak hliník, nic nevrže, lícování je ukázkové a pocit v ruce je prémiový. Rozměry jsou 258x173x10.4 mm a zejména tloušťka se zdá být nižší, než by udávaných 10.4mm vypovídalo. V ruce se tablet taky nepronese, váha je 605g, což je lehce nad úrovní 10.1“ Android tabletů, ale lehčí než například porovnatelný Asus Transformer T100TA na stejné platformě.

baleni

Něco málo technických specifikací :

10.1“ IPS displej s rozlišením 1280×800 pixelů (16:10 poměr stran), lesklý, 10-point dotykový

Intel Atom Z3740D CPU, quad core taktovaný na 1.33 Ghz (1.8 Ghz boost), Intel HD Grafics (7th Gen)

2GB LPDDR3 taktovaná na 1333 Mhz, 32GB vestavěné eMMC Samsung flash paměti

Wi-fi 802.11 b/g/n, Bluetooth v4.0, micro HDMI v1.4, 3.5mm audio jack, micro USB 2.0 port (OTG)

Slot na SD/TF kartu, podpora až 64 GB, přední a zadní kamera 2Mpx/2Mpx ,gyroskop, akcelerometr

Baterie Li-Po 8000mAH

baleni2

Displej, tlačítka a tělo tabletu

Hlavním tahákem tabletů obecně je displej a u iWorku to samozřejmě platí také, parádní 10.1“ IPS má výborné pozorovací úhly, živé barvy a rozlišení 1280×800 je tak akorát pro Windows a desetipalcový tablet. V dnešní mánii FullHD a  “Retina“ displejů se to může zdát málo, ale opak pravdou,  vyšší rozlišení vždy vyžaduje kvanta výkonu navíc a zatěžuje baterii nesrovnatelně více. A v případě tabletu s Windows, kde budete vždy nuceni opustit dotykové Metro UI a přepnout do klasického desktopu by FullHD na tak malé obrazovce bylo naprosto neovladatelné.  Takže spokojenost s 1280×800, navíc jde o poměr 16:10 což je vždy příjemnější a praktičtější než populární filmové 16:9. Kapacitní dotyková vrstva je pak přesná a registrující až 10 dotyků současně, alternativou by pak bylo pořízení kapacitního stylusu se kterým by i desktop byl na ovládání mnohem jednoduší.  Jediná poměrně zásadní výtka pak směřuje k fólii na displeji, která má tendenci ke šmouhám a mikro škrábancům, ale přesto jsem si (zatím) nedovolil ji sundat, protože je zapuštěna k displeji velmi hluboko a nejsem si úplně jist, jak by její absence ohrozila dotykovou vrstvu. Takže radši přežít malou vzduchovou bublinu v rohu a mírně viditelné malé škrábance pod určitým úhlem. Pod displejem pak najdeme dotykové vibrační tlačítko Windows sloužící k návratu do Metro UI.

tablet

Na levém boku tabletu pak nalezneme Power tlačítko, 3.5mm audio jack, micro HDMI port pro připojení k externímu monitoru či televizi, slot na microSD/TF kartu do velikosti 64GB, micro USB port, mikrofon a AC slot pro připojení nabíječky. Micro USB je samozřejmě OTG takže není problém připojit USB periferie, ideálně nějaký USB hub aby bylo USB portů dostatek. Vyzkoušel jsem osobně několik USB zařízení (myš, gamepad, externí harddisk),  a vše proběhlo k naprosté spokojenosti, i externí harddisk bez vlastního napájení měl dostatek šťávy k činnosti. Jedna velká výtka se ale najde, čínští soudruzi umístili napájecí konektor přímo pod micro USB port, takže tím úspěšně znemožnili současné použití napájecího kabelu a OTG kabelu s pravoúhlým konektorem. Maličkost, ale zamrzí. Horní hrana tabletu pak nalevo nabízí dvě vystupující tlačítka ovládání hlasitosti, nic jiného tu nenajdete. Dolní hrana pak má jen magnetický konektor k zacvaknutí do klávesnicového obalu.

porty

Na zadní straně tabletu se pak nachází dvojice reproduktorů, produkujících ucházející stereo zvuk. Kvalita je průměrná, ale zcela dostačující, nádech plechovosti je vlastní většině tabletů i v mnohem vyšší cenové hladině. Hlasitost reproduktorů je pak na velmi dobré úrovni. Tablet disponuje i dvěma kamerami, přední i zadní jsou totožné s rozlišením celých 2 Mpx, takže na cokoliv jiného než Skype hovory, případně nouzové momentky to opravdu nedostačuje. Ale to by od nich ostatně čekal málokdo 🙂

Recenze ACUBE iWork 10 – Vnitřnosti

Tablet je poháněn procesorem Intel Atom, konkrétně modelem Z3740D, což je čtyřjádro taktované na 1,33 GHz s možností TurboBoostu až na 1,8 Ghz. Architektura čipu je Silvermont, čip je vyráběn 22nm procesem a celé je to postaveno na platformě BayTrail-T. Grafický čip je pak Intel HD Graphics sedmé generace, což by měla být trochu očesaná verze HD4000 z desktopového Ivy Bridge. Architektura Silvermont je velice úsporná, příkon SDP by neměl přesáhnout 2.2W, ale zároveň schopná poskytnout dostatek výkonu, zejména v porovnání s minulou generací Atomu je to mílový krok vpřed. To stejné se dá říct i o grafice, která ačkoliv je velice vzdálena pojmu herní tak podporuje veškeré moderní technologie jako DirectX 11. Tablet pak obsluhují 2GB jednokanálové LPDDR3 RAM taktované na 1333 Mhz efektivně, paměť je sdílená pro procesor i grafiku. Chlazení komponent je kompletně pasivní, ticho je tedy léčivé 🙂 a zahřívání je také na velmi nízké úrovni, kov na zádech rozhodně odvádí výbornou práci.

CPUZ

Jako úložiště slouží 32 GB vnitřní flash eMMC paměti (konkrétně Samsung MBG4GC) a jak můžete posoudit z Crystal Marku níže tak zápis i čtení vykazuje parádní čísla. Plnohodnotné SSD to samozřejmě není, ale je to velmi svižné a nikdy v průběhu testování jsem se necítil rychlostí eMMC omezen, pro představu jde o zhruba dvakrát větší hodnoty než u již zmíněného Asusu Transformer 100TA. Kamenem úrazu je však velikost úložiště, protože po základní instalaci Win8.1 vám zůstane zhruba 19 GB volné paměti, což je pro nenažrané Win aplikace, nedejbože hry, velmi velmi na hraně. Nutností tedy zůstává pořízení 64 GB microSD karty, která je pak samozřejmě pomalejší ale na data postačí, neměl jsem problém plynule z ní přehrávat 11 GB .mkv 1080p video.

CrystalDiskMark

Tablet disponuje bezdrátovou Wi-fi 802.11 a/b/g/n, pouze však na 2.4 Ghz frekvenci, detekce signálu byla na dobré úrovni, navzdory kovu na zádech jsem nezaznamenal zásadní pokles signálu na domácí síti i přes několik zdí. Dále je pak přítomen Bluetooth ve verzi 4.0, úspěšně jsem připojil bezdrátová sluchátka i bezdrátové repro bez jakýchkoli problémů. Obvyklá tabletová výbava jako akcelerometr či gyroskop je samozřejmě k dispozici také.

Obal s klávesnicí

Volitelným doplňkem je obal s vestavěnou klávesnicí, který z pouhého tabletu obratem vyrobí konvertibilní netbook s touchpadem a vychytaným systémem podpěrky displeje. Váha obalu je zhruba 400g, materiálem je tvrdá umělá kůže, klávesnice samotná je pak je samozřejmě plastová. Kvalita klávesnice a zejména touchpadu není nic zázračného, ale postačuje pro základní potřeby. Uchycení tabletu je řešeno magnetickým konektorem, takže zacvaknutí tabletu je naprosto intuitivní a automatické. Obal poslouží jako základní ochrana proti prachu, lehkému nárazu a poškrábání, ale postrádal jsem lepší ochranu displeje, protože jak již bylo řečeno fólie na displeji je extrémně náchylná na škrábance a šmouhy. Takže možná nějaké podomácku vyrobené řešení jako extra návlek na displej je něco o čem rozhodně přemýšlím.

Výkon, baterie a výdrž

Používání tabletu bylo velmi příjemné, reakce bleskové a čekání na akce minimální. Rychlost Atomového čtyřjádra je opravdu výborná a poskytuje větší komfort než drtivá většina Androidových zařízení. Jako aktivní hráč jsem stroj potrápil i některými graficky náročnějšími desktopovými hrami (např. Civilization V) a chudák dostal zabrat, poradil si celkem slušně a některé starší kusy není problém si v pohodě užít.  Cokoliv z mobilního Windows Store pak není problém v plné palbě (Asphalt 8, Halo : Spartan Assault). Problém je však znovu malé úložiště, protože pokud instalujete na SD kartu tak výkon a zejména nahrávací časy trpí. Přehrávání videa je pak naprosto plynulé a jak už jsem zmínil tak krásně běžel i 11 GB Bluray 1080p rip, takže na konzumaci audio/video obsahu včetně náročných Flash videí je výkonu na rozdávání a tablet se ani nezadýchal.

Několik testů pro orientaci :

Baterie má kapacitu 8000 mAH a díky extrémně spořivému procesoru je i její výdrž velmi slušná, přehrávání 720p videa přineslo výsledek 7.58h. Jsem si jistý, že při troše úspornějším použití, snížení jasu, vypnutí wifi a podobných skopičinách se dá čekat překročení 9h výdrže. Což je výborný výsledek znovu potvrzující správnou volbu osazením  1280×800 displeje a ne neskutečně žravého FullHD bratříčka.

Operační systém a software

Windows 8.1 rozhodně nejsou špatným systémem a přes některá nepochopitelná rozhodnutí Microsoftu (tlačítko Start a podobné) poskytují uživatelský komfort na vysoké úrovni. Je tu však jedno velké ALE… Dlaždicové Metro UI by klidně i fungovalo jako čistě tabletové prostředí, ale nedostatek nativních Metro aplikací je brutální, což nutí použít osvědčené desktopové verze programů, které ale naprosto nejsou připraveny na dotykové ovládání. Výsledkem je pak schizofrenní zážitek, kdy permanentně přepínáte do Desktop módu i na akce co byste rádi provedli přímo v Metru. Pohodlí tabletového uživatele je prostě lepší na Androidu o iOS ani nemluvě, ale pro Windows zase mluví možnost přepnutí do desktopu a absolutní kompatibilita a použitelnost jakýchkoli x86 aplikací. Každý systém má prostě něco.

Malou podpásovkou je mimochodem omezení instalace pouze 32bit Windows, ačkoliv procesor samozřejmě podporuje 64bit instrukce.

metro

Recenze ACUBE iWork 10 – Verdikt

První čínský konvertibilní tablet s Windows 8.1 rozhodně nezklamal a je velmi dobrou volbou pro každého, kdo vyžaduje trochu pokročilejší možnosti použití. Jen se prostě musíte smířit s tím, že spíše než o čistokrevný tablet se jedná o konvertibilní laptop s výhodou tabletu. Na pouhou konzumaci obsahu jsou pravděpodobně Android/iOS tablety vhodnější, ale pokud hledáte univerzálního pomocníka nejen na zábavu ale i na práci za dobrou cenu tak iWork 10 je bez debat dobrou volbou. Jen nezapomeňte pořídit verzi s licencí Win 8.1/Office a dokoupit SD kartu J

  • +         výborný IPS displej
  • +         výkon a výdrž
  • +         licence Win 8.1 a Office zdarma
  • +         jsou to Windows
  • –         malá kapacita vnitřní paměti
  • –          jsou to Windows
[Vlastní]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.