Ohodnoťte článek

Většina, alespoň lehce pokročilých uživatelů operačního systému Android, jistě slyšela o fenoménu MIUI, alternativní rom čínské firmy Xiaomi. Jde opravdu o tak dobrou alternativu, nebo jde jen o nafouklou bublinu?

 

Jelikož moc ucelených recenzí na tuto rom není, nebo jsou vpravdě nedbale napsané, pokusím se o to sám. A protože vlastním Nubii Z5S Mini (recenze Nubie) a ta má oficiální podporu MIUI, budou informace poměrně relevantní a nezkreslené případným portem na neoficiální zařízení.


Začátek

Začneme tedy tím prvním, co nás jakožto budoucí uživatele MIUI čeká, stažením a instalací balíčku s MIUI uvnitř. Pro naše účely použijeme vynikající oficiální český překlad MIUI týmu ze stránek www.miui.cz. Tímto bych také chtěl poděkovat celé české komunitě, která strávila prvotním překladem téměř 350 hodin.

Stažení probíhá, jak jsem psal výše, na stránkách www.miui.cz. V sekci „stáhnout“ si vyberete své zařízení, která jsou rozdělena na oficiální a neoficiální podporu. Jak kolega nedávno psal ve svém článku, počet podporovaných zařízení se již rozrostl téměř ke dvěma stům, což již zajímavé číslo.
Popisovat, co je potřeba pro to, aby se ze zazipovaného souboru stal použitelný operační systém, zde popisovat nebudu, takže pouze v rychlosti a jako precedent si vezmeme právě mojí Nubii Z5S Mini.

Naše zařízení musí být „rootnuto“ a také musí mát nahrané Custom recovery a odemčený bootloader. Soubor s romkou ve formátu .zip umístíme na sd kartu, ať už interní nebo externí, a „flešneme“ jí. Poté se ještě musí nahrát GAPPS, neboli GoogleApps, obsahující Obchod Play, Gmail, Mapy a další aplikace od Googlu. Ve většině případů se kernel nemusí flashnout externě a nahraje se rovnou při instalaci.

Předchozím počinem jsme si zajistili nový operační systém, do kterého teď bude telefon bootovat. Jako první nás uvítá prvotní nastavení účtů, synchronizace atd. Zde se změnilo oproti původnímu androidu, pokud vynecháme vzhled, propojení s účtem Xiaomi, ke kterému se dá jak přihlásit, tak se dá vytvořit nový. Ovšem tento krok se dá samozřejmě přeskočit.

Co bije do očí po překonání několika tabulek s nastavením, je již samotné prostředí MIUI, barevné a zakulacené. Ve stejném stylu jsou vyvedeny všechny systémové aplikace a tvoří pospolu velmi ucelený celek, na který je radost pohledět a hlavně jej používat.
Začněme tedy změnou na první pohled největší, popisem použitého launcheru:


Launcher:

Zapomeňte na standardní rozložení nebo snad menu s aplikacemi, které ani neexistuje. Kde tedy nainstalované aplikace jsou? Na plochách, kterých může být až devět, jak to má například iPhone. Že iPhone moc nemusíte? Nebojte se, naštěstí nejsme v iOS bez možnosti úprav, ale v Androidu, kde možností máme na výběr hned několik. Pod položkou Nastavení MIUI Launcher se skrývá něco málo možností, kterými jsou možnost vybrat si Efekt přechodu ploch (klasický, prolnuté, přetočení, strana, kaskádově, 3D rotace nebo 3D kostka). Styl posouvání tapety, které tedy funguje pouze u statických obrázků, můžeme nechat Podle tématu, na střed, vlevo nebo vpravo. Rozložení ikon na ploše jsou pouze dvě a to 4×4 nebo 4×5, ale pro display do 5“ i takováto mřížka stačí. Pod Rozložení ikon se nachází tlačítko Neměnit současné rozložení, které zabrání rozházení ikon při změně výše popsaného Rozložení ikon.

Screenshot_2014-04-16-21-07-06

Další dvě tlačítko náleží položkám Ponechat v paměti, které znemožní systému vymazat launcher při nedostatku paměti ze spuštěných aplikací. A konečně poslední tlačítko vykouzlí stíny kolem ikon, i když se jedná opravdu o marginální změnu vzhledu.
Co se bohužel změnit nedá, je počet ikon vespodu obrazovky, uvítal bych možnost alespoň sedmi ikon vedle sebe. Naštěstí se to dá řešit složkou, do které si zástupce můžeme libovolně umístit a to velmi jednoduchým způsobem. Buďto klasickým přetažením ikony, které je ale zdlouhavé a nepříliš pohodlné, nebo druhým způsobem, který je značně sofistikovanější. Po zmáčknutí tlačítka nabídky zvolíme Upravit widgety a ve spodní části první ikonu vlevo “Seřadit“ a můžeme se kochat originalitou a jednoduchostí, se kterou se dá tento úkon přesouvání více ikon najednou provádět. Po kliknutí na libovolnou ikonu se přesune do spodní listovatelné části a z vybrané obrazovky zmizí. Jak ji dostat tak, kam chceme? Stačí na ni opět pouze kliknout a ona se přenese na Vámi zvolenou obrazovku. Stejným způsobem se bohužel nedají přesouvat celé složky. Po kliknutí na ikonu se také objeví možnost vytvoření složky, kam se dá ikona rovnou přesunout. Opravdu jednoduché, inteligentní řešení.
Další možností pod položkou Nastavení widgetů jsou widgety. Zde se toho příliš nezměnilo, kromě rychlých přepínačů funkcí, zkratek programů, vyhledávací lišty, hodin, hudby, záložek nebo náhledu kalendáře a dalších standardních androidích widgetů se zde samozřejmě nacházejí i widgety třetích stran. U některých se dá určit i jejich velikost, například widgetům APW nebo Minimal Text.

Screenshot_2014-04-17-06-39-46

Další položkou je změna tapet. Zde opět bez větších změn, na výběr jsou statické obrázky nebo pohyblivé LiveWallpapery.
Poslední možnost je výběr efektu přechodu ploch, který si můžete rovnou prohlédnout jak vypadá „v akci“.

Screenshot_2014-04-17-06-40-10


Stahovací roletka

Začneme prohlídkou „roletky“, která skýtá několik možností nastavení vzhledu i funkčnosti.
Zvolení zástupci mohou být dole v liště pro lepší přístupnost nazvané jako „kompaktní“ a jsou posuvné po čtyřech do stran. Celkem si jich lze zvolit 13 a jsou to například zapnutí/vypnutí wifi, bluetooth, dat, jasu, svítilny, vytvoření screenshotu nebo zvolí například mód návštěvník (který zamezí přístupu do zpráv, hovorů, poznámek a galerie), vypnout senzorová tlačítka (přímo jejich funkčnost, ne jen podsvícení), a další. Samozřejmě lze vybrat posloupnost zástupců v řadě a bohužel nelze přidal vlastní aplikaci nebo zástupce.

Screenshot_2014-04-23-21-14-20

Další možností rozvržení je „stránka“, kdy se přepínače přesunou z lišty událostí na vlastní záložku po pravé straně. To má výhodu v lepším přístupu ke všem přepínačům najednou, možností ovládání jasu posuvníkem a také většího prostoru pro notifikace. V tomto režimu se zobrazí 11 zástupců plus tlačítko pro rychlou úpravu.

Screenshot_2014-04-23-21-20-16

Dalšími možnostmi nastavení stahovací roletky je zobrazení rychlosti stahování dat, zobrazení objemu stažených dat datového balíčku, zobrazení názvu operátora, zvolení vlastního názvu operátora, možnost zavření roletky po kliknutí na některého ze zástupců a poslední možností je povolení stáhnutí roletky i ze zamčené obrazovky.
Poměrně zajímavou možností je přizpůsobení notifikace pro každou aplikaci zvlášť. Lze zvolit ze dvou režimů a to upozornění pouze notifikacích, přímo v liště nebo oboje dohromady. Je zde také možnost jakékoli notifikace dané aplikace úplně vypnout.

Málem bych zapomněl na další příjemnou funkci a to když se roletka stáhne, nahoře jsou hodiny. Na ně stačí klepnout a systém nás přehodí do aplikace Budíky. Po klepnutí na počet stažených dat operátora, což se nachází na druhém, spodním, konci roletky, se dostaneme do aplikace Spotřeba dat.


Multitasking

Ten probíhá poměrně standardním způsobem, kdy se po dlouhém stisku tlačítka Home dostaneme do nabídky přepínání spuštěných aplikací. Jedinou zajímavostí, zato velmi praktickou, je zde možnost uzamknout určitou aplikaci/aplikace v paměti, aby se při vyčištění paměti neukončovaly a to tahem ikony směrem dolů, směrem nahoru je naopak ukončíme. Stisk kruhového tlačítka pod ikonami vyčistí operační paměť od všech aplikací kromě těch, které jsou uzamčené. MIUI je schopno udržet při životě až 17 aplikací, což je pro téměř jakoukoli práci dostačující.

Screenshot_2014-04-24-09-55-40

 

Nastavení

Zde se na první pohled mnoho nezměnilo, ovšem jednotlivé položky občas nabízejí vícero nastavení. Pojďme podívat, jaké novinky se v nastavení skrývají.

Samotné nastavení je rozděleno na dvě záložky, časté nastavení a kompletní nastavení. Již z názvu je patrno, že časté nastavení bude mít pouze omezený počet položek a to těch nejpoužívanějších jako je nastavení mobilní sítě, wifi, bluetooth, jasu displaye, hlasitosi , info o telefonu a dalších.
Kompletní nastavení pak nabízí velmi překvapivě kompletní nastavení. Až na tři položky jde o zcela standardní androidí aplikaci nastavení. Těmi položkami navíc jsou Notifikační lišta, kterou popisuji v minulém bodu, Tlačítka a v mém případě Nastavení Nubia.

Položka Tlačítka dovoluje přemapovat jak fyzická tak částečně senzorová tlačítka na několik několik předem daných možností chování. Například lze nastavit šipku zpět na „zabití“ aplikace v popředí nebo tlačítko Menu na spuštění Správce ram. Lze nastavit délku stisku, po které se daná funkce dlouhého podržení tlačítka spustí, od 0.5 sekundy až do 2 sekund po 0.5 krocích. Další položky jsou Rychlé pořízení fotografie, kdy po dlouhém podržení šipky zpět na nezabezpečené zamčené obrazovce se v pozadí spustí aplikace fotoaparátu. Lze deaktivovat tlačítko napájení a poslední možností lze zapnout probouzení tlačítky hlasitosti, které se hodí, pokud máte telefon se špatně dostupným power tlačítkem.
Nastavení Nubia se mění podle modelu, samozřejmě na HTC One nebude Nastavení Nubia, ale například Nastavení One a budou k dispozici jiná nastavení lišící se model od modelu.
Nicméně v případě Nubie jsou možnosti následující: Úspora baterie, který by měl snižovat takt procesoru, dobu podsvícení displaye atd, ale v praxi jsem nezaznamenal žádný reálný přínos.
Vylepšení obrázků mění teplotu a sytost barev; DTS zvukový efekt je, jak vidno z popisu, aplikace pro změnu zvukového výstupu, bohužel nastavení se příliš pozitivně na kvalitě reprodukce nepodepíše; v nastavení Notifikační dioda lze vypnout/zapnout upozornění skrze blikající diodu v kruhovém tlačítku Home při nabíjení, slabé baterii, zmeškaných událostech a notifikacích. Pod poslední položkou se nachází pouze jeden přepínač Automatické nastavení 2G/3G, jehož úloha je asi jasná.

Screenshot_2014-04-23-21-26-32

Tímto se dostáváme k jednotlivým odlišnostem v jinak stejných agendách nastavení
První agenda nastavení, kde došlo ke změnám je Displej, kde kromě standardních položek jako jsou nastavení jasu, doby podsvícení, automatického otáčení displaye, nastavení tapety nebo zabránění náhodnému používí v kapse najdeme ještě volbu nastavení defaultního launcheru, což se mi zdá trochu zmatečné. Bylo by asi jednodušší, pokud by se výběr launcheru prováděl standardně při kliknutí na tlačítko Home. Dále lze zvolit velikost písma od malého až po opravdu velké, kdy se dokonce změní matice launcheru z 4*5 na 4*3 ikony.

Screenshot_2014-04-16-21-05-01

V nastavení Baterie je kromě grafu časového využívání baterie a položek s největším odběrem energie také možnost nastavení Styl ikony baterie, kdy je na výběr ze tří možností – Grafický, kdy se ukazuje v liště pouze ikona; Procenta, kdy se v ikoně baterie ukazují čísla s procentuální hodnotou nabití a poslední styl je známá odlišnost MIUI a to Lišta nad notifikační lištou, která má při nabíjení celkem pěknou animaci.

Screenshot_2014-04-16-21-14-16

V agendě aplikací se toho také moc nezměnilo až na pár drobností, kterými jsou možnosti již jednou zmiňované možnosti nastavení notifikace pro jednotlivé aplikace; zobrazení podrobností práv, která daná aplikace vyžaduje a dokonce jejich správa, což je velice příjemné. Lze povolit automatické spouštění po startu nebo po zaškrtnutí „Věřím této aplikaci“ se systém již nebude ptát na jakákoliv oprávnění, která by aplikace vyžadovala. Dokonce lze vyvolat záznam všech oprávnění, která aplikace vyžadovala za dobu své „existence“.
Dalším zajímavostí je možnost nastavit výchozí aplikace pro různé úlohy. Například lze změnit výchozí aplikaci launcheru, volání, zpráv nebo hudby. Praktická funkce!

Screenshot_2014-04-16-22-00-35

Jedinou změnou v agendě Info o telefonu je Aktualizace systému, přes kterou se dá nastavit automatické, nebo manuální, vyhledávání aktualizací ROM.


Aplikace

Nyní bych se rád zaměřil na aplikace, které jsou v MIUI rom unikátní, nebo které jsou natolik upravené, že o nich má smysl něco více psát. Nevím jakou aplikací mám začít, tak to vezmu popořadě jak na ně narazím 🙂

MiCloud: poměrně standardní aplikace pro zálohování uživatelských dat do cloudu. V nabídce zálohování jsou kontakty, sms, obrázky z galerie, poznámky, hesla WiFi nebo seznam hovorů. Maximální celková velikost zálohovaných dat je 5gb.

MiKredity: Za tyto kredity lze nakupovat témata a aplikace v obchodu MIUI. Bohužel pro ostatní země kromě Číny je tato agenda zatím nedostupná a kredity se nedají nakupovat oficiálně. Leda přes někoho, kdo má účet u jedné z čínských bank. Ale na nápravě se již pracuje, pevně doufám, že se ji dočkáme do konce tohoto roku. Ovšem pokud by jste byli ochotni zaexperimentovat (jako já), je možnost jak MiKredity získat 🙂
Na foru Xiaomi.eu se nachází uživatel s nickem Hadron a ten je ochoten nahrát MiKredity najakýkoliv MIUI účet.

Screenshot_2014-04-22-20-00-07

Záloha: standardní aplikace pro zálohu uživatelských dat do interní paměti s možností šifrování. Kromě sytémových dat a aplikací se zálohují také účty a kontakty.

Optimalizace: Pod touto aplikací se skrývá hned několik dalších.

  • Čistič: Kontroluje Vaše úložiště, zda se na něm nenalézají staré soubory, cache, reklamy nebo instalační balíčky. Jednou za čas se sám spustí a nabídne odstranění těchto starých souborů. Šikovné.

Screenshot_2014-04-21-16-54-09

  • Spotřeba dat: aplikace, kde si zadáte množství již stažených dat a velikost datového balíčku. Dále nastavení povolení stahování dat pro jednotlivé aplikace, kde se dá nastavit pouze WiFi, pouze data nebo jejich kombinace. Jsou zde i kompletní statistiky, kolik která aplikace stáhla přes WiFi a data. Zde se také nastavuje zákaz stahování dat, pokud je limit překročen a povolíte data na pozadí. Jediným neduhem této jinak celkem povedené aplikace je to, že již nelze nastavit den, kdy datový limit propadne a začne se odečítat nový. To u minulé aplikace šlo, nová aplikace je implementována asi tři týdny. EDIT: Díky zkušenostem našich čtenářů zjišťuji, že že něco tak základního, jako je automatický reset datového balíčku v uživatelsky nastavitelný den, je samozřejmě přítomen a to pod položkou Limit mobilních dat, kde si kromě limitu, nastavíte také upozornění na počet stažených dat a také můžete editovat Dodatečně zakoupená data ke stávajícímu balíčku.

Screenshot_2014-04-21-16-53-58

  • AntiSpam: Zde si můžete nastavit tzv.: Black List nebo zablokovat třeba pouze zprávy nebo hovory daného telefonního čísla. V aplikaci se dá také zvolit, zda chcete automaticky blokovat hovory ze skrytého čísla nebo neznámého čísla a způsob, jak se bude blokace projevovat.

Screenshot_2014-04-21-16-53-52

  • Baterie: Tato aplikace zobrazuje, jak z názvu patrno, informace ohledně procentuálního nabití baterie a dobu, po kterou bude přístroj při aktuální spotřebě ještě při životě. V dispozici jsou i přednastavené profily pro šetření baterie, kdy ukazatel nabití je již velmi nízký. Lze nastavit také automaciké přepnutí určitého šetřícího profilu, pokud baterie klesne třeba na 40% nebo 20% nebo se dají nastavit hodiny, kdy se profil přepne, třeba na noc od 0:00 do 7:14hod.

Screenshot_2014-04-21-16-53-44

  • Antivirus: samotný název prozrazuje, co bude mít aplikace na starost. Ovšem většina výrobců se dnes integrací antiviru do systému příliš nezaobírá a tento krok považuji za velmi příjemný.
  • Povolení: spousty lidí, včetně mě, mají problémy najít povolení ROOT, které je v MIUI standardně integrováno, nalézá se právě zde.

 

Kontakty

Jedná se aplikaci, nevybočující ze standardu. Nastavení zobrazování kontaktů dle jména, příjmení, import, export z/do úložiště nebo sdílení s dalšími službami. Kontakty se také dají hromadně vymazat nebo synchronizovat s účtem Xiaomi stejně, jako s Google účtem. Aplikaci Kontakty spomínám spíše z důvodu nutnosti mít přede všemi kontakty správnou mezinárodní předvolbu, pro Českou Republiku +420, jinak se ve zprávách a při volání nezobrazují jména, ale pouze čísla. S něčím takovým jsem se nesetkal již několik let. Naštěstí existuje jednoduchá aplikace, která tento neduh rychle dokáže negovat. Jmenuje se Number Fixer a je ke stáhnutí na Google Play. V aplikaci se dá zvolit zda chceme předvolbu přidat nebo naopak vymazat. Po zvolení požadované akce zadáme počet číslic v telefonním čísle, typicky 9 a poté již zadáme naší předvolbu a klikneme na „Fix All“. Tímto krokem program vyhledá všechny telefonní čísla, která mají 9 číslic a přidá jim zvolenou předvolbu.

Screenshot_2014-04-23-20-23-13Screenshot_2014-04-23-20-23-29

 

 

Témata

Právě zde se odehrává nejpodstatnější změna oproti ostatním rom. Možnosti customizace prostředí kombinováním různých témat zamykací obrazovky, stahovací roletky, zpráv, ikon…jsou, pro hračičky, jako jsem já, doslova rájem. Bohužel od Nového roku si již nelze nainstalovat vlastní téma, stažené z internetu nebo vlastní vyrobené. Respektive vlastní témata se dají obejít vytvořením účtu designera témat, ale to není příliš pohodlné. Téma stažené z internetu lze použít pouze tehdy, pokud se v obchodu s tématy nalézá a je zdarma. U všech témat, ať již stažených z internetu nebo z obchodu, se aplikuje online kontrola „pravosti“.

Témata a jejich jednotlivé součásti jsou rozdělené přehledně do skupin, kde si jedno stačí vybrat, počkat až se stáhne a posléze aplikovat. Velmi jednoduché.

Screenshot_2014-04-21-17-35-28 Screenshot_2014-04-21-17-35-39Screenshot_2014-04-21-17-35-47

 

 

 

Hudba

MIUI nabízí poměrně kvalitní přehrávač s rozsáhlým nastavením, jako je například synchronizace hudby s Xiaomi účtem, stahování obrázků alb, textů, filtrování podle velikosti souboru nebo přepnutí skladby zatřesením telefonu.
Vestavěný ekvalizér je pouze pěti pásmový a nepodporuje žádné další nastavení zvuku. Zajímavostí je to, že ovládání hudebního přehrávače (jakéhokoli) lze vyvolat na standardní odemykací obrazovce dvojím poklepáním na odemykací kroužek. Praktická to funkce!

Screenshot_2014-04-22-20-06-38

 

Updaty

MIUI je již pověstné svými častými updaty, každý pátek je tzv.: Oranžový pátek, kdy vychází update. Updaty jsou v naprosté většině posunem vpřed, ovšem najdou se i výjimky, kdy při přechodu z 4.4.11. na 4.4.18 se značně zpomalila aplikace Nastavení. Náprava se očekává v další verzi, která opět vyjde v pátek.

Na rozdíl od některých velkých společností se Xiaomi stará svými updaty o celé své portfolio a několik dalších „cizích“, avšak oficiálně podporovaných, zařízení. V tomto směru by se měly zavedené značky vzhlédnout v MIUI a brát Xiaomi jako etalon a neodepisovat vlajkové lodě po roce na trhu.


Závěr

Rychlost. To je to první, čeho si po nahrání MIUI do telefonu, kromě vzhledu, uživatel všimne. Všechny nabídky, podnabídky, nastavení, aplikace ať interní nebo stažené…všechno opravdu rychlé a svižné bez prodlev. Všechny aplikace jsou krásně sladěné, vše do sebe zapadá a nic nevyčnívá z designu. Krásné a ucelené prostředí, které nepostrádá logiku ovládání. Samozřejmě se najdou i menší chybky, ale osobně MIUI používám jako svůj „daily driver“ a žádná z chyb není natolik závažná nebo otravující, že by mě přesvědčila k návratu na originální rom.

Závěrem tudíž musím MIUI doporučit všem alespoň trochu pokročilým uživatelům, kteří se nespokojí s tím, co jim naservíruje výrobce a hledají lepší alternativy.
Pokud mi něco závažného v recenzi chybí, ozvěte se prosím do komentářů a danou chybu napravím.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.