Ohodnoťte článek

Včerejší den byl poněkud hektický nejen pro všechny potenciální fanoušky OnePlus One, ale i pro nás v redakci. Během celého dne jsme se snažili získat co nejvíce dostupných informací o aktuálním dění v čínském Pekingu, kde se právě včera uskutečnilo oficiální zahájení prodeje One Plus One.

Ale jak už to tak bývá, Murphyho zákony fungují za všech okolností, ale hlavně právě ve chvíli, kdy to zrovna nejméně potřebujete. A včerejšek se nesl přesně v duchu: „Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř“.

Tímto oslím můstkem jsem se šikovně dostala k prvnímu komentáři, na který jsem sice již velmi stručně odpověděla, ale přesto si myslím, že by si zasloužil detailnější reakci, která by možná všem ostatním čtenářům objasnila včerejší výpadek naší stránky.

Pan Juraj píše pod tímto článkem:

„…myslim ze plno ludi si chcelo precitat nieco este pred recenziou. Na to, ze sa zameriavate na cinske tel, tqk bieda. Na konkurencnych strankach CESKYCH som sa docital daleko viac! A na Gizchina.com je uz tiez pekny clanok najmenej dve hodiny…“.

Odpověď redakce:

Po celý den jsme sledovali dění kolem OnePlus One a snažili se rychle nabízet vám, našim čtenářům, aktuální informace. Což se nám snad i dařilo zhruba tak do 11:00. Pak přišlo to, co jsme nejen nečekali, ale také vůbec v dané chvíli nepotřebovali. Spadl celý hostingový server. Články právě připravené k publikování zmizely v nenávratnu. Já osobně po 13 hodině začala propadat panice, protože ani v náznacích to nevypadalo, že se hosting rozjede. Ale nakonec vše dobře dopadlo a články se podařilo publikovat, sice s mírným zpožděním, ale přece. Tímto se omlouváme vám všem, kteří jste čekali na aktuální články. Některé věci prostě nemůžeme ovlivnit, byť bychom sebevíc chtěli.

Další komentář přišel od pana Hopa pod tímto článkem:

„…přiznám se ještě k jedné věci. Nerozumím označení WCDMA: Bands: 1/2/4/5/8 LTE: Bands: 1/3/4/7/17/38/40 . Je to uvedeno i v oficiálních specifikacích na http://oneplus.net. Jestli se někdo najde, kdo to bude schopen objasnit budu rád. Děkuji.“.

Odpověď redakce:

I na tento komentář jsem sice včera reagovala, ale slíbila jsem, že se pokusím zjistit oč vlastně jde. Takže. Protože ani já příliš neporozumněla těmto tajemným specifikacím, pátrala
jsem v paměti, zda neznám nějakého zkušeného radioamatéra, který by mi pomohl odhalit onu záhadu. Po chvíli jsem naznala, že se v mém okolí nikdo takový nevyskytuje a nezbude než požádat o pomoc „strejdu gůgla“. Po půl hodině jsem narazila na několik odkazů a po další půl hodině pročítání jsem snad lehce pochopila o co tady kráčí.

WCDMA: Bands: 1/2/4/5/8

Co to je WCDMA vysvětluje Wikipedie asi takto: … W-CDMA je modulační technika s rozprostřeným spektrem využívající kanály s mnohem větší šířkou pásma, než odpovídá přenosové rychlosti. V jednom kanále ale může pracovat mnoho stanic, protože použitá přístupová metoda CDMA umožňuje vybrat požadovaný signál ze směsi mnoha signálů…

Bands: 1/2/4/5/8

To už byl poněkud větší oříšek k rozlousknutí. Pročetla jsem několik odkazů a snad správně pochopila, že Bands je v tomto případě skupina frekvencí a tajemné označení 1/2/4/5/8 je jakýsi zjednodušený kód zemí (případně operátorů či frekvencí), ve kterých přenos via WCDMA poběží. Ale protože nejsem odborník na tuto problematiku a nejsem jsi zcela jistá, že jsem to pochopila správně, přikládám odkazy:

LTE: Bands: 1/3/4/7/17/38/40

Jen ve zkratce, co říká Wikipedie o LTE: …LTE (zkratka z anglického 3GPP Long Term Evolution) je technologie určená pro vysokorychlostní Internet v mobilních sítích….

Bands: 1/3/4/7/17/38/40

Zde by mělo platit totéž, co u WCDMA: Bands: 1/2/4/5/8. Tedy, že označení Bands: 1/3/4/7/17/38/40 je jakýsi zjednodušený kód zemí (případně operátorů či frekvencí), ve který přenos via LTE poběží. Opět přikládám odkaz, protože ani v tomto případě si nejsem jistá správností své úvahy:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_LTE_networks

Samozřejmě budeme rádi, pokud i někdo z vás, čtenářů znalých problematiky, pomůže přesněji objasnit toto téma.

A jako poslední komentář, na který odpovídáme je komentář pana Marka pod tímto příspěvkem:

„…prosim po mohl by mi nekdo vysvetlit ten jejich zpusob na ty pozvanky furt tomu nejak nerozumim budu rad za kazdickou radu ktera se dostane na svet dik a moc vam fandim Gizchina CZ super napad priblizit cisnskej svet elektroniky k nam do ceska a na slovensko…“.

Odpověď redakce:

O prodeji na tzv. pozvánky jsme psali zde. Ale je to natolik zapeklité téma, že si zaslouží snad větší rozbor. Prodej většiny nových čínských telefonů, které mají být uvedeny na trh, funguje způsobem „předobjednávek“. OnePlus však zvolili jinou marketingovou strategii a tak trochu „čůrali proti větru“, což se jim (a zde pouze spekuluji) nemusí vyplatit.
Těžko říct, co bylo důvodem pro zvolení pozvánkového způsobu prodeje. Každopádně to funguje asi tak, že nejaktivnější účastníci OnePlus fóra obdrželi jakési mailové pozvánky na nákup OnePlus One. Dlužno dodat, že se na OnePlus fóru strhla nevídaná bitva o pozvánky, takže společnost velmi záhy toto vlákno na fóru stopla. Tvrdí se, že zatím bylo rozdáno jen 100 kusů pozvánek. Dokonce jsem se dočetla, že kdosi nabádal zájemce o koupi OnePlus One, ať natočí video o tom, jak rozmlátil svůj stávající mobil, zašle ho na jakousi adresu a na oplátku si bude moci koupit OnePlus One za 1 dolar. A to je opravdu dost šílené. Nicméně je fakt, že se i nadále počítá s prodejem na pozvánky via OnePlus fórum, ale možnost získat pozvánku bude poněkud rozšířena (účast v soutěžích, aktivita ve fóru apod.) a budete dokonce moci díky své pozvánce pozvat i někoho dalšího. Pokud se dobře pamatuji, podobný systém fungoval i u gmailu v jeho začátcích. Myslím si, že pro nás evropany bude asi nejlepší vyčkat do půlky května/mája, kdy by měl být zahájen prodej i v Evropě (seznam zemí zde). Uvidíme, zda i na starém kontinentě bude uplatněn pozvánkový systém.

Tolik k vybraným komentářům a nezbývá než doufat, že naše odpovědi byly dostatečné a vyčerpávající. Pokud ne, stačí napsat do komentářů pod tímto článkem. Rádi odpovíme na každý dotaz.

 

Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.