Když jsem dnes narazila na příspěvek, který zveřejnil náš čínský kolega Yash Garg, radostně jsem se začetla a řekla si, že tak jako toto téma zaujalo mě, možná zaujme i vás. Snad každý, kdo si někdy vyzkoušel jak focení zrcadlovkou tak focení mobilem, určitě porovnával a zkoumal, ze kterého přístroje lezou lepší fotky. A nyní vám můžu nabídnout k porovnání hned tři přístroje. Prvním z nich je OnePlus One, který bude mít svou velkou premiéru již zítra, dále se podíváme jak fotí Oppo Find5 a srovnání završíme fotkami ze zrcadlovky (DSLR) Nikon D3100.

Pokud bych uvažovala o koupi nového smartphonu, tak jedním z kriterií výběru by byla kvalitní hlavní kamera. Sice se občas vydávám na foto toulky se svou DSLR Pentax K200, ale ne vždy se mi chce vyrážet do terénu s poměrně těžkou zrcadlovkou. Proto by bylo fajn mít vždy po ruce něco menšího a lehčího (nejlépe mobil), co by kvalitou fotek bylo srovnatelné. A jak už jsem zmiňovala zde, OnePlus One se mi jeví jako velmi vhodný adept pro toto srovnání.

Jak kolega Yash Garg informuje ve svém příspěvku, podařilo se mu na fóru OnePlus najít někoho, kdo měl velkou příležitost porovnat všechny již zmiňované fotoaparáty. Martinrm na fóru zveřejnil výsledky několika testů a výsledky mě opravdu překvapily.

Nejřív si však porovnejme parametry kamer všech tří přístrojů:

 1.  One Plus One – 13Mp F/2.0
 2. Oppo Find 5 – 13MP F/2.2
 3. Nikon D3100 DSLR 12.1Mp DSLR 18/55mm 1:3.5-5.6G

Je nutno také uvést, jak srovnávací testy probíhaly:

 • všechny fotografie byly pořízeny na zhruba stejném místě ve stejnou denní dobu
 • všechny kamery byly nastaveny do automatického režimu s vypnutým bleskem
 • všechny fotografie byly pořizovány z ruky a nebyl použit stativ
 • všechny fotky jsou originální, nejsou upravovány a nebyly použity žádné filtry ani HDR

A v jakých konkrétních disciplínách se všechny přístroje utkaly?

 1. jasné světlo
 2. měkké světlo
 3. protisvětlo
 4. slabé osvětlení
 5. extrémně slabé světlo
 6. close up – makro
 7. vzor – struktura
 8. hloubka ostrosti  (DOF)
 9. krajina

A jak tedy vypadají srovnávané fotografie? Posuďte sami.

Testování při jasném světle

Testování při měkkém světle

Testování při protisvětle

Testováni při extrémně slabém světle

Testování hloubky ostrosti (DOF)

Všechny výsledky testování najdete zde.

Jak už jsem se zmiňovala, výsledky testů mě překvapily. Podle mého skromného názoru může OnePlus One směle konkurovat nejen Oppo Find 5, ale docela slušně šlape na paty, a to mě udivilo nejvíce, i zrcadlovce Nikon D3100. Zklamáním pro mě byly fotky z Oppo Find 5, který to projel na celé čáře při testu za extrémně nízkého osvětlení, ale nijak zvlášť nebodoval ani při testu DOF a u všech fotek napříč všemi testy se mi zdá, že šumu je tam víc než je zdrávo.

Za zamyšlení tedy stojí, zda se kvapem neblížíme době, kdy kamery u smartphonů budou stále více našlapanější a kvalitnější a my budeme pomalu zapomínat na staré dobré zrcadlovky. Jenže kvalitní kresbu a kvalitní optiku, kterou většina DSLR disponuje asi pidičipy u mobilů hned tak netrumfnou.

[Gizchina.com, OnePlus forum]