Postupy nejpopulárnějšího obchodu s aplikacemi v Číně Xiaomi App Store zavání pirátstvím, a to jak pololegitimní nabídkou aplikací, tak přístupem, který lze nazvat do očí bijícím pohrdáním zákony o autorských právech.

Několik prémiových aplikací, za které v jiných obchodech budete muset zaplatit, je na Xiaomi App Store volně k dispozici. Některé z nich se nacházejí na interním úložišti aplikací a s označením „User Shared“ je umožněno uživatelům sdílet placené aplikace na Xiaomi App Store zdarma a bez omezení.

Pak jsou další aplikace, které nemají označení User Shared, ale stále se na Xiaomi App Store objevují zdarma, zatímco jinde stojí peníze. Dostal jsem se do kontaktu s vývojáři Vector Unit, tvůrci pulární hry Riptide GP2. Potvrdili mi, že žádnou smlouvu s Xiaomi o nabízení jejich hry zdarma nemají. Nicméně mají smlouvu s třetí stranou, což může být příčinou faktu, že jsou jejich aplikace k dispozici i na App Store, říká Ian Demartino, autor tohoto článku.

Aplikace, včetně těch uživatelsky sdílených, nemají s připojením na Google Play Services žádný problém, lze je hrát online a využívat jakékoliv doplňkové funkce. Několik her, např. Battlefield 2, mělo potíže se stáhnutím dodatečných souborů, ale drtivá většina z nich pracovala naprosto bez problémů.

Zde jsou hry, které byl Ian schopen z Xiaomi App Store stáhnout zdarma, zatímco v jiných obchodech jsou běžně placené.

  • Riptide GP2
  • Dead Space
  • Prince of Persia Shadow and Flame
  • Biohazard 4 (Resident Evil 4)
  • Biofrenzy
  • Shadowgun
  • NBA 2k14 (Amazon)
  • King of Fighters ’97
  • Samurai II: Vengeance
  • Battlefield 2 (nakonec nehratelná)

360x576xXiaomi-App-store-Games.jpg.pagespeed.ic.sAr4GUntXa

 

Mimochodem, Ian stáhnul i Flappy Birds s kompletní integrací s Google Plus, a to i přesto, že developer tuto hru již nikde jinde nenabízí.

Kontaktovali jsme i ostatní vývojáře a dáme vám vědět, jak reagovali, až se vyjádří, nicméně se nám zdá dost nepravděpodobné, že by poskytovali své hry ke stažení zdarma, když například Dead Space stojí na Google Play 6,99 dolarů, píše dále Ian.

Není to poprvé, kdy jsou Xiaomi spojováni s pirátstvím. Prémiový čínský poskytovatel videostreamingových služeb YouKu již dříve žaloval Xiaomi pro poskytování pro YouKu exkluzivního videa na svém set top boxu. Xiaomi byli rovněž obviněni z kopírování plugu Pressy, vznikajícího na Kickstarteru, když přišli se „svým“ MiKey.

Je však nutno poukázat na fakt, že dokud nedostaneme potvrzení od herních vývojářů, vše v tomto článku se dá považovat za domněnky. Jedna věc je ale jistá. Xiaomi App Store nabízí některé prémiové aplikace zdarma, i když jinde jsou pouze na prodej a nezdá se, že by si toho vývojáři těchto aplikací byli vždy vědomi.

Vyjádření Xiaomi k službám User Shared se nám zatím nepodařilo získat.

[zdroj]