Česká recenze Zopo ZP980+

Konečně se mi dostal do rukou telefon od oficiálního českého zastoupení Zopo, jehož recenzi jsem mít již dávno za sebou. Nedokonalost prvního kusu, který mi byl zapůjčen, to nedovolovala. Naštěstí jsem jej vyměnil a dnes recenzovaný kus je na tom o poznání lépe, bohužel také není úplně zdráv. Ale o tom až v nadcházející recenzi.

Krabička a obsah balení

Krabička je ordinárního kvádrového tvaru, v černo-modré kombinaci barev. Po sejmutí vrchní překryvné části na nás vykoukne samotný telefon, zasazený v plastové vaničce s vnitřním semišových povrchem. Pod vaničkou jsou otevírací dvířka a pod nimi je, nečekaně, standardní příslušenství. Nabíječkou začínaje, přes USB kabel až po sluchátka, vypadajíc už od pohledu jako něco, co vyluzuje pouze šílené zvuky, což se záhy a beze zbytku potvrdilo a předem je nemohu doporučit nikomu. Vyjma osob, toužící po bolestech a agónii.

Malá modrá samolepka „8 cores“ nás informuje, že v onom přístroji tepe 8 jader a že nedostatkem výkonu přístroj trpět nebude.

DSC_1796

DSC_1795

Vzhled, design a konstrukce

Telefon, který má 5″ je (alespoň pro mě) hůře použitelný díky svým rozměrům, které činí 143,5 x 70 x 8,5mm, což jsou na druhou stranu rozměry sympatické, možná až na tu výšku. Ručička váhy se zastavila na průměru 5″ segmentu, 150-ti gramech.

DSC_1808

Kolem přístroje se vine stříbrná, 5mm tenká linka, skládající se z několika podélných linek. Tuto linku narušují prvky tlačítek, kdy na pravé straně je vypínací tlačítko, trochu utopené s ne zcela čitelným stiskem, na levé straně na proti zapínacímu tlačítku je kolébka hlasitosti, která je naopak hmatově dobře oddělitelná od těla a s vcelku dobrou odezvou. Obě tlačítka jsou postříbřená stejně, jako stříbrná linka obíhající celý telefon. Na vrchní straně se nachází otvor 3.5mm jacku na sluchátka a na spodní straně USB konektor uprostřed a napravo od něj mikrofon.

Zadní odnímatelný kryt je z hrubějšího plastu černé barvy vyrobený z velmi ohebného materiálu. Skýtá otvory v levém horním rohu pro zadní 13-ti megapixelový fotoaparát a diodu a v levém dolním pro hlasitý reproduktor. Kryt se sesazuje celkem snadno a nasazuje se s znatelným cvakáním paciček do západek. Sedí na svém místě dobře, nehrozí viklání nebo nějaké pazvuky.

Pod ním se nachází baterie o kapacitě podprůměrných 2000mAh, slotem na MicroSD karty do velikosti 64Gb, slotem pro MicroSIM a ještě jednu pozici na SIM standardních rozměrů.

DSC_1814

Můžeme si také prohlédnou dobře popsané antény BT, WiFi, GSM i GPS.

Celkově je konstrukce poměrně dobrá, výtku bych ale měl k pevnosti šasi, které se ohýbá i při použití opravdu malé síly. To je jeden z důvodů praskání skel, nechvalně známého neduhu z již z prvních modelů C2/980. Na celkové pevnosti by rozhodně mělo Zopo zapracovat.

Display

Dostáváme se ke konci popisu přístroje a zakončíme jej jednoduchým popisem přední části, kde se nachází 5″ displej s rozlišením, které činí 1920 x 1080 a hustotou pixelů úctyhodných 440PPI. Vespodu se nachází klasicky tři senzorová tlačítka, která jsou na levé straně „kontextové menu“, uprostřed „home“ a na straně pravé „šipka zpět“. Jsou bíle a celkem rovnoměrně podsvícena, ale mohla by svítit intenzivněji.

IMG_20140327_215108

Nad displejem se nám schovávají pod černou vrstvou Gorilla glass senzory přiblížení, intenzity podsvětlení, přední kamerka a dokonce několikabarevnou diodu pro signalizaci zmeškaných událostí.

Display samotný je velmi jasný a má velice dobré podání barev a to hlavně bílou barvu, která snese srovnání s těmi nejlepšími jako jsou HTC One nebo iPhone 5. Display netrpí žádným neduhem v podobě posunu zobrazovaného spektra barev žádným směrem, barvy odpovídají reálu a je opravdu radost na něj koukat. Snad jen černá by mohla být „černější“, má lehce nafialovělý odstín, ostatně jako většina IPS panelů. Díky technologii OGS, kterou ZP980+ disponuje, je čitelnost i na přímém slunci příkladná. Pozorovací úhly, pokud by se někdo chtěl dívat na telefon z úhlu 175°, netrpí žádnou barevnou aberací, barvy i čitelnost zůstávají stále stejné.

IMG_20140327_215139

IMG_20140327_215126

Reakce dotykové vrstvy jsou také v pořádku, bohužel se mi občas stávalo, že display občas neregistroval dva prsty (např.: pinch-to-zoom gesto), ale pouze jeden a jindy zase registroval doteky, i když jsem ruce na display neměl. Tzv. „Ghost touch“ se také projevoval již u starších modelů a v nové revizi telefonu bych jej opravdu nečekal.

Hardware

Osm. To je číslovka, která tento model firmy Zopo provází. Označuje osm jader procesoru a poměrně solidní výkonnostní základ. Jedná se o čipset s označením MTK MT6592 s taktem 1,7Ghz, kterému sekunduje v roli grafického jádra Mali-450 MP4 a 1Gb RAM operační paměti. Telefon dále disponuje 32Gb interní paměti, kde 4Gb jsou vyhrazeny aplikacím a 24Gb je přístupno jako úložný prostor pro soubory ať už vlastní, nebo od aplikací. Je proklamována kompatibilita s MicroSDXC s maximální kapacitou 64Gb. Bohužel takovou kartou nedisponuji, ale má 32Gb MicroSDHC (nakonec) fungovala. Zde jsem bohužel narazil na další problém a to ten, že telefon vždy hlásí, ať připojím flešku nebo paměťovou kartu, že je poškozená a nabízí její zformátování. Problém se projevoval i po připojení přes OTG kabel i po několika restartech. Přitom tato karta funguje ve všech přístrojích, co máme doma, naprosto bez problémů. I v postarší Nokii N86, HTC Wildfire S, Nubia Z5S Mini, LG L9 II, BT repráčku a dalších.
Zopo ZP980+ bohužel nedisponuje technologií NFC, která je u nás sice sporně použitelná, ale občas se hodit může.

Výkon

Papírový výkon MT6592 je na poměrně vysoké úrovni a protože jsem byl zvědav, jak se bude osmijádrový procesor chovat a jaký bude jeho výkon v reálu, podrobil jsem jej několika zkouškám v čele s hraním her a několika syntetickým testům.

Jako zástupce benchmarků jsem zvolil standardní trio AnTuTu, NeNaMark a Quadrant.

Výsledky mě lehce zarazily, testy totiž neprobíhaly příliš hladce, ale nejdříve si ukažme čísla:

AnTuTu: 25971
NeNaMark: 47,6 FPS
Quadrant: program padá > test nebyl dokončen

Screenshot_2014-03-25-10-44-46

Screenshot_2014-03-25-06-10-23

 

Kromě testu Quadrant, který se nikdy nedokončí celý a spadne odhadem po 15-ti vteřinách testování, i s AnTuTu byl problém nedokončení několika testů. Nakonec se povedlo program přemluvit a test dokončit, přestože testování probíhalo až podezřele dlouho.

Dalšími zástupci testu výkonu jsou samozřejmě hry. Zde byla situace již poměrně lepší, než u benchmarků, bohužel jsem měl k testování přístroj, který má pouze 1Gb RAM a jak jsem zjistil, na FullHD rozlišení je to prostě a jednoduše málo a náročné tituly, ač by očividně procesor i grafický čip stíhaly bez problémů, se sekají vlivem nedostatku operační paměti.

Real Racing 3: pokud se hra zapne čerstvě po restartu, běží opravdu dobře, možná ještě lépe, než na mé Nubii Z5S Mini. Pokud si chcete ale zahrát třeba po několika dnech bez restartu, hra je naprosto nehratelná.

Dead trigger 2: hra běžela bez sebemenšího zaškobrtnutí i na maximální detaily
Riptide GP2: čistě a plynule na maximální detaily
Temple Run 2: bez problémů, naprosto plynule
Colin McRae Rally: hratelné pouze po restartu

Uživatelské prostředí

Dalším milníkem v používání telefonu je samozřejmě samotné prostředí, neboli UI. Romka od Zopa je téměř čistý android, až na pár aplikací nebo změněných nabídek, například aplikace fotoaparátu nebo aplikace pro změnu témat. Samotné uživatelské prostředí je svižné a plynulé, všechny systémové aplikace se otevírají bleskově a i aplikace třetích stran jsou na tom výborně. Zopo oficiálně má udělaný root a práva „Superuser“ lze tedy přiřadit jakékoli aplikaci, která si o ně požádá. Velmi milý tah Zopo! Tato práva se samozřejmě dají vypnout nebo zapnout podle potřeby, stejně jako například na romkách MIUI od Xiaomi.

Screenshot_2014-03-26-17-30-25

Když jsem jižý nakousl aplikaci s tématy, jsou k dispozici čtyři verze z toho jedna je vizualizace čistého androidu, dvě kopie MIUI a poslední, růžová, je něco mezi výše zmíněnými. Osobně se mi ale žádné téma, kromě čistého androidu, nelíbilo.

Screenshot_2014-03-26-17-31-30

Bohužel standardní internetový prohlížeč měl problémy s českou diakritikou, což mě poměrně zarazilo, protože překlad uživatelského prostředí je poměrně kvalitní.

DSC_1819

A zde se nachází další z problémů neodladěnosti romky a to padání galerie a fotoaparátu. Aplikace padá hlavně při prohlížení právě vyfocené fotky, kdy stačí gestem oddálit fotku natolik, aby byla menší, než velikost displaye a tehdy se začne výrazně zasekávat až celá aplikace spadne. Někdy dokonce fotoaparát padá i sám od sebe při focení. Další neduhy jsem neobjevil, ale všechny výše zmíněné chyby mi testování přístroje celkem znepříjemnily a jsem nemile překvapen, co všechno ještě potřebuje odladit.
Telefon jsem testoval s poslední verzí romky s označením „ZP980+ 20140301-142020“ po právě provedeném master resetu.

Screenshot_2014-03-26-17-30-39

Zvuk, připojení, konektivita

Test GPS probíhal standardně za použití google map, aplikace pro sledování sportovních aktivit Endomondo a programu GPS Status.

Když jsem se poprvé v režimu letadlo snažil v jedoucím autě chytit signál a zjistit polohu, povedlo se až za několik dlouhých minut. GPS se sice nakonec chytlo, ale pouhé čtyři satelity s mizerným signálem nejsou valným výsledkem, připočteme-li ztrátu signálu, až jsem musel čekat opět minutu dvě, než si telefon nějaké satelity najde. Naštěstí na podruhé se již GPS chytlo výrazně lépe a rychleji s kvalitnějším signálem a i vícero satelity.

Screenshot_2014-03-25-06-44-10

Přesnost díky pouze několika málo satelitům není nejlepší, ale pro základní možnosti navigace postačuje.

Sportovní aplikace Endomondo fungovala dobře, nezaznamenal jsem při jejím používání žádné anomálie. Délka vytyčené trasy se shodovala plus mínus s reálnou vzdáleností.

 

Příjem mobilního signálu je na úrovni telefonů renomovaných výrobců a tam, kde signál je, Zopo jej najde a snaží se jej úspěšně udržet. Ta samé slova se dají použít i pro příjem signálu WiFi, který byl vynikající a výkon byl nekolísající a ani při použití bluetooth jsem nezaznamenal jakýkoli problém, vše probíhalo v pořádku.

Zvuk

Zvukový výstup z hlasitého reproduktoru na zadní straně je poměrně dobrý, dostatečně hlasitý a i při telefonování je slyšet a rozumět druhé straně.

Další zvukový výstup zastupují sluchátka a 3,5mm jack na horní hraně přístroje. V úvodu jsem napsal, že přiložená sluchátka pouze vyluzují nějaké zvuky, nikoli hudbu. Jak mám ve zvyku, přistoupil jsem tedy k použití sofistikovanějších sluchátek Audio-Technica FC707 a započal testovat s vypnutými efekty i ekvalizérem hudbu, kterou mám naposlouchanou a vím jak má znít a hlavně jak znít nemá. Bohužel k mému nemilému překvapení, kvalitní reprodukce nenastala ani s mými sluchátky. Zvuk je plochý jak modelka na dietě, nevýrazný a suchý, bez detailů a bez prostoru.

Bohužel musím konstatovat, že mě výstup vysloveně zklamal a mohu jej doporučit opravdu jen nenáročným posluchačům.

Testovací skladby jsou stejné, jako v případě Nubie Z5S Mini:

Area Core – The end is near (.flac z CD)
Hentai Corporation – Equlibristic Brides (.flac z CD)
Floex – Precious Creature (mp3 320kb/s)
M83 – Midnight City (mp3 320kb/s)
Al Di Meola – Egyptian Danza (mp3 320kb/s)
Black Sun Empire – All is Lost (mp3 320kb/s)
Smokey Bastard – Cheer up love (mp3 320kb/s)

Již při prvních tónech skladby „M83 – Midnight City“ jsem měl pocit, jako když mám přes měniče velký kus molitanu. Jde poměrně o dynamickou záležitost, kde je siný base v podobě táhlých basů a zároveň jasných a velmi zřetelných výšek, ale výsledek na Zopu byl opravdu tragický.

Fotoaparáty

V odstavci uživatelského prostředí jsem se již zmiňoval o nestabilitě aplikace fotoaparátu. Zmiňuji to ještě jednou zde, protože aplikace padá opravdu velmi často a když jsem chtěl vyfotit scénu ve tmě, musel jsem telefon dvakrát restartovat, než jsem zachytil alespoň jeden snímek.

Další věc, která mě překvapila, je rychlost překreslování snímané scény. Jde o velmi trhanou a opožděnou podívanou, pokud se nefotí v ideálních světelných podmínkách. Nicméně rychlost vyofcení snímku je poměrně solidní, rychlejší, než na mé Nubii Z5S Mini.

Zopo uvádí, že se jedná o stejný snímač, jako má nejvyšší model ZP998 a mělo by jít o čip vyrobený firmou Sony. Maximální rozlišení 14-ti megapixelů bude pravděpodobně interpolované z původních 12-ti megapixelů. Zajímavým parametrem je pak světelnost objektivu f2.0, jedná se o nadprůměrnou hodnotu.

Aplikace nabízí samozřejmě spousty možností úpravy před vyfocením snímku od rozlišení mezi 14 megapixelů až QVGA, barevnými efekty, scénickými režimy, vyvážení bílé, expozice, manuální nastavení ostrosti, odstínu, sytosti, jasu, kontrastu a samozřejmě manuální nastavení hodnoty ISO. Další možnosti jsou například sériové snímání fotek, samospoušť, HDR nebo panorama.

Možnosti nastavení videa jsou samozřejmě menší. Režim snímání zvuku „normální“ nebo uzpůsobené hovoru nazvané jako „schůze“. K dispozici je také možnost časosběrného snímání, a několik málo efektů. Kvalita videa se dá zvolit „nízká“, „střední“, „vysoká“ nebo „jemná“, osobně nevím, jaké parametry si pod tímto označením představit a asi zůstává na uživateli vyzkoušet, co je co.

Co se týče fotek jako takových, musím pochválit detaily a ostrost za dobrého osvětlení. Reprodukce barev je poměrně dobrá, občas sklouzne k vybledlým barvám. Co ale čip příliš nezvládá, je odstranění zrnění, které je ve fotkách poměrně dost markantní a dokonce se objevují jakési barevní artefakty. Připomnělo mi to fotky z THL T100. Celkově bych hodnotil fotky jako průměrné ve své třídě. Co ale musím velmi pochválit, tak je přisvětlovací dioda. Ta svítí opravdu jasně a bíle a opravdu silně. Mnohem lepší, než na mé Nubii a možná ještě lepší, než na HTC One X.

Ukázkové snímky si prohlédněte v galerii a nezpracované kousky na uloz.to.

Baterie a pár slov závěrem

Přestože je hodnota 2000mAh při velikosti 5″ a FullHD rozlišení podprůměrná, na jeden den výdrže se dá celkem bez problémů dostat. Osmijádro MTK MT6592 je poměrně dobře odladěné, což bohužel rozhodně nemůžu říci o poslední romce (a ani si nechci domýšlet, jak na tom byly minulé verze) a 1Gb RAM je prostě a jednoduše málo. Pro běžnou práci sice v průměru 200Mb volné operační paměti jakž takž stačí, ale jakmile si chcete zahrát nějakou náročnější hru, máte smůlu. Další kritiku musím snést na pevnost konstrukce, která se ohýbá jako by telefon byl z tvrdšího kartonu.

Pokud uvažujete o koupi Zopo ZP980+, počkejte na novou verzi rom a vezměte rovnou 2Gb RAM.

Tímto bych chtěl poděkovat zastoupení firmy Zopo pro Českou Republiku, která nám do redakce svěřilo jeden ze svých telefonů, který si můžete zakoupit na stránkách www.zopomobile.cz

A na konec závěrečná tabulka s parametry:

OBECNÉ
Výrobce Zopo
Model ZP980+
Datum vydání v prodeji od března 2014
DISPLEJ
Velikost 5″
Rozlišení 1920 x 1280
Ochrana  Corning Gorilla Glass II
Další OGS, IPS, LTPS
CHARAKTERISTIKA
OS Android 4.2.2
Chipset osmijádrový MediaTek
CPU MT6592 1.7Ghz
GPU Mali-450 MP4
RAM 1GB
Baterie 2000 mAh
Další sensory G, P, L, akcelerometr
FOTOAPARÁTY
Zadní
14-ti megapixelový
Video 1080p
Přední 5-ti megapixelový
PAMĚŤ
Vnitřní 32 Gb
SD card MicroSD až 64 GB
PODPORA
Dual-sim ano
WCDMA 850/2100MHz
GSM 850/900/1800/1900 MHz
PARAMETRY
Velikost (mm)  143.3 x 70 x 8.5mm
Váha (g) 150g
Barvy bílá, černá
INFO O NÁKUPU
Kde nakoupit
www.zopomobile.cz
Cena 7590Kč