O Mediatek se opět dost píše, tentokrát kvůli zadržování zdrojového kódu pro chytré hodinky Omate Truesmart, tento problém je však trochu hlubší.

Jak je známo, každý výrobce, který vyrábí Android zařízení, by měl v rámci dohod GPL (General Public Licence) zvěřejňovat jejich zdrojové kódy. Obecně vzato existují společnosti, které to dělají okamžitě, jiné, které zdrojové kódy uvolňují s odstupem času a pak jsou také společnosti, které kódy nezvěřejňují vůbec a navíc se na nich snaží vydělávat.

599x398xmediatek_002.jpg.pagespeed.ic.xGK2Zi0gmP

Mediatek patří do poslední skupiny, do dnešního dne nebyly uvolněny zdrojové kódy některých jejich čipsetů. Jde například o čtyřjádrový MT6582 nebo MT6589 (T), osmijádrový MT6592 atd. Nejvíc znepokojující je skutečnost, že se jedná o procesory používané v mnoha současných čínských telefonech.

K čemu potřebujeme zdrojové kódy Mediatek?

Jak Adam Outler popisuje na xda-developers, jeden z hlavních důvodů, proč potřebujeme zdrojové kódy Mediatek telefonů je možnost opravy chyb, které Mediatek ignoruje. Bezpečnostní problémy, problémy s Bluetooth a GPS (o kterých v souvislosti s Mediatek slyšel asi každý) by tak mohly být jednoduše řešeny komunitou vývojářů. Vytvořené záplaty pak mohou být distribuovány všem jako update, nemluvě o ROMkách třetích stran, jako OMNI ROM, CyanogenMod a dalších, které by byly pro telefony s čipy od Mediatek jednoduše k dispozici.

Proč Mediatek neuvolňují zdrojové kódy?

Mediatek ochotně uvolní zdrojové kódy pro své procesory, ale ne zdarma (což je proti GPL politice distribuování). Můžete se obrátit na Mediatek a za licenci čipu  zaplatit, ale je těžko říct, na kolik tisíc dolarů si tak chtějí Mediatek přijít. Faktem je, že by to mělo být zdarma.

jiayu-g41.jpg.pagespeed.ce.66GFYonkjn

Tím, že Mediatek nenabízí zdrojové kódy, nutí zákazníky kupovat si telefony s novějším procesorem. Když se podíváme například na jakýkoli telefon s čtyřjádrovým MT6589T a 2GB RAM, s největší pravděpodobností bude fungovat na Androidu 4.2. Přitom je telefon schopný zvládat Android 4.4 a vyšší, ale šance na oficiální aktualizaci jsou skoro nulové. Zákazníci, kteří chtějí nejnovější Android jsou tak nuceni kupovat novější telefon.

Proč nezakročí výrobci?

Procesory Mediatek pohánějí většinu čínských telefonů plus několik evropských a indických. Větší firmy by (teoreticky) mohly koupit licence pro každý z telefonů, aby mohl vývoj fungovat.Problém však je, že se tak ceny telefonů výrazně zvýší a to si zákazníci nepřejí.

650x720xomate-truesmart-colours.jpg.pagespeed.ic.1D6E06DFai

Menší výrobci v Číně jako Omate mají jiný problém. S Mediatek nemají oficiální dohodu a místo toho překupují procesory pro svá zařízení v menším množství od zdrojů z třetí strany. To znamená žádné přímé spojení s Mediatek a dodatečné poplatky v souvislosti se zdrojovými kódy.

Proč by Mediatek měli zveřejňovat zdrojové kódy:

  • Vylepšení vlastní veřejné image
  • Možnost získání většího podílu na trhu
  • Ušetřené peníze za vývoj
  • Jistota, že produkty Mediatek budou mít aktuální firmware
  • Zajištění zabezpečení a rychlých oprav chyb
  • Umožnění podpory ROM třetích stran

Mediatek určitě nakonec změní názor na svou politiku uvolňování zdrojových kódů, jen je třeba udržovat tlak na firmy a výrobce, kteří používají jejich procesory. Doufejme, že k této změně dojde brzy.

[zdroj]