Jolla a její Sailfish OS je ambiciózní projekt, který přináší zajímavou zkušenost svého operačního systému podobnému MeeGo, na další telefony a to dokonce oficiálně! Na letošním MWC bylo na stánku Jolla zachyceno několik telefonů s funkčním Sailfish OS, viz úvodní fotka. Jedná se o Alcatel Idol X, Xiaomi Mi2S a Samsung Galaxy SIII.

Jolla již před několika měsíci avizovala kompatibilitu s telefony s Androidem, nyní přicházejí první funkční vzorky. Na Nokii N9 se již Jolla dá provozovat, avšak funkčnost je omezená, naštěstí vývoj neustále probíhá.

Systém se vyznačuje ovládáním gesty, jednoduchostí úkonů a hlavně, tedy alespoň pro mě hlavně, plnohodnotným multitaskingem! V dnešní době na telefonech téměř neznámá vlastnost, která byla na Nokii N900, N9 a všech Symbianových telefonech toliko oceňovaná. Další vlastností jsou možnosti vlastní úpravy prostředí, nenáročnost na hardware, práce v X-termu nebo spouštění aplikací určených pro systém Android.

Doufejme, že se Sailfish OS rozšíří i do dalších telefonů, jde o velmi zajímavou alternativu Androidu. Majitelé MeeGo mi dají jistě za pravdu.

 

[ zdroj ]