V Číně je výroba smartphonů již letitou záležitostí a za tu dobu se na tamním trhu objevilo několik opravdu inspirující telefonů, které mohou být vzorem ostatním. Zde jsou naše tipy na osm nejzásadnějších čínských smartphonů všech dob.

Meizu M8

550x368xmeizu-m81.jpg.pagespeed.ic.fSsQ8MleFz

V dubnu roku 2007 Meizu, jeden z předních čínských výrobců MP3 přehrávačů, přišli se svým úplně prvním smartphonem. V roce 2007 byla čínská smartphone scéna v plenkách a sestávala víceméně z levných výrobků podřadné kvality. Meizu M8 se použitím pokročilých technologií a skvělým designem tomuto trendu vymykal.

M8 ovšem díky uvedení na trh ve stejnou dobu, jako první iPhone a také jemu podobným designem, si u některých novinářů získal reputaci iPhone klonu. Tuto jmenovku si opravdu nezasloužil.

V Meizu M8 běžela silně upravená verze operačního systému Windows CE, transformována tak, aby vypadala jako iOS, vycházející z Androidu. Displej měl 3,4 palce při rozlišení 720 x 480, telefon byl poháněn procesorem Samsung ARM11 s taktem 667MHz a prodával se ve verzích s 8 nebo 16GB vnitřní paměti.

500x332xmeizu-m8-1.jpg.pagespeed.ic.fgXrEvwBBb

Kvůli nařčení z klonu a také díky OS Google Android, který se tou dobou stával velmi rozšířeným, měl Meizu M8 bohužel krátkou životnost.

Oppo A121

480x360xoppo-smile.jpg.pagespeed.ic.5YWIibTQZ5

Oppo jsou nyní v pozici mezinárodního výrobce telefonů, které jsou stejně kvalitní, ne-li lepší, než telefony z produkce velkých zahraničních jmen. Jako každý velký výrobce spotřební elektroniky ale museli Oppo projít skromnými ​​začátky.

Jedním z jejich prvních chytrých telefonů byl Oppo A121, zvaný pro svůj roztomile se usmívající design na zadní straně, kde se v jednom oku smajlíka skrýval fotoaparát, také smile phone.

Ve srovnání s Meizu M8, který byl uveden o tři roky dříve, nebyl Oppo A121 zdaleka tak pokročilý. Přesto se mu podařilo přilákat mladší zákazníky, kteří chtěli, aby jejich telefon nabízel více než jen volání a smsky.

480x360xoppo-a121.jpg.pagespeed.ic.jnN32Rs7bh

Oppo pro A121 vyvinuli vlastní OS založený na Javě a umožňující instalování dalších aplikací, jakkoliv jich k dispozici nebylo mnoho. Specifikace zahrnovaly 2,4-palcový 240 x 320 displej, fyzickou klávesnici, 2 megapixel fotoaparát a 900mAh baterii.

Vivo X1

vivo-x1s.jpg.pagespeed.ce.08k1gAVsco

Společnost BBK, která stojí za značkou Vivo, má v Číně velké množství přívrženců a to od roku 2012, kdy na mezinárodní scéně zazářila jejich hvězda Vivo X1.  Na tehdejším trhu se sváděla bitva o nejtenčí Androidí smartphone a Vivo tehdy jen o vlásek porazili Oppo Finder. 6,65 mm tenký Vivo X1 šokoval svět nejen svými rozměry, ale také highend specifikacemi a kvalitou použitých materiálů.

vivo-x1s-quad-core.jpg.pagespeed.ce.bSDyQbArxh

Do tenoučkého litinového těla X1 se Vivo podařilo vtěsnat baterii 2000mAh, digitální analogový převodník Cirrus Logic CS4398, sample-rate audio konvertor CS8422, dvoujádrový procesor Mediatek MT6577T, 1 GB RAM a 8 megapixel hlavní fotoaparátu

Vivo X1 nadále zůstává ve výrobě pod názvem Vivo X1S, obohacený o podporu dual SIM a silnější čtyřjádrový procesor.

JiaYu G3

jiayu-g3-hands-on-dual-core-mt6577.jpg.pagespeed.ce._WaT6Zt34X

Jiayu G3 je zapamatovatelný z řady důvodů. Byl to jeden z nejlépe vypadajících a perfektně vybavených čínských smartphonů roku 2012 a byl to také telefon, který dostal značku JiaYu do povědomí zákazníků po celém světě.

Jiayu G3 byl a stále je skvěle vypadající telefon s designem podobným novějším modelům BlackBerry. Přední strana telefonu byla vyrobena z efektně působící kartáčované slitiny, zadní strana byla odnímatelná. Telefon byl k dostání ve stříbrné nebo černé barvě.

quad-core-mt6589-jiayu-g3.jpg.pagespeed.ce.rZmExsD3ty

Jiayu G3 se vyráběl vybaven 1,2GHz dvoujádrovým procesorem MT6577 od MediaTek, 1GB RAM, displejem s rozlišením 1280 x 720 a 8 megapixel zadním fotoaparátem za cenu 999 juanů (160 USD). Koncem loňského roku pak G3 dostal nový čtyřjádrový procesor. U nás je k sehnání verze G3T za 5490 Kč u prodejce here-shop.

Newman N1

newman-n1-dual-core-android-phone.jpg.pagespeed.ce.uyKpniHBOG

V roce 2012 se firma Newman, podobně jako dřív Meizu, přeorientovala z výroby MP3 přehrávačů na tvorbu chytrých telefonů. První smartphone z produkce Newman byl v Číně prodáván jako Newman N1 a v zahraničí jej zákazníci mohli koupit také pod názvem Freelander i10.

Stejně jako mnoho jiných čínských telefonů vyrobených v té době i Newman N1 přišel s dvoujádrovým chipsetem MT6577, 1 GB RAM, 8 megapixel zadní kamerou a Gorilla Glass displejem.

N1 byl vyráběn pouze v omezené produkci prodával se tak rychle, že mnoho domácích i zahraničních zájemců o něj prostě mělo smůlu.

newman-n1-dual-core-chinese-phone.jpg.pagespeed.ce.1RzQNi3WLj22

Newman i nadále pokračuje ve výrobě smartphonů a  snaží se i s novějšími telefony dosáhnout stejného úspěchu, jako dříve s N1 a N2.

Xiaomi M1

xiaomi-m1s-top-10-chinese-phones.jpeg.pagespeed.ce.z-i7K8YFFc

Rok 2012 byl pro čínské výrobce smartphonů obecně skvělý rok. Existuje několik možných důvodů, ale jsme přesvědčeni, že uvedení Xiaomi M1 v roce 2011 bylo hlavním faktorem, který otřásl čínskou telefonní scénou.

V době, kdy se většina lidí dívala na čínské smartphony skrz prsty, se jeden odvážný tým investorů rozhodnul, že telefon s high-end vybavením za nízkou cenu je přesně to, na co svět čeká.

V srpnu roku 2011 začali Xiaomi upozorňovat v médiích na svůj chystaný premiérový smartphone Xiaomi M1. Jeho vydání pak předčilo všechna očekávání, která jsme od telefonu za 300 dolarů měli. Telefon s výkonným dvoujádrovým procesorem Snadpragon, 1 GB RAM a velkým 4palcovým displej, tehdy všechny nadchnul.

615x461xxiaomi-m1-unboxing-gixchina.jpg.pagespeed.ic.NPLBVuB2Pk

Pravidelně každý rok od uvedení M1 přichází Xiaomi s novým modelem za stále stejných 1999 CYN, ovšem pokaždé s lepším hardwarem, dotaženějším designem a a ktualizovaným vlastním OS Miui.

Meizu M9

478x257xmeizu-m9-gets-android-market.jpg.pagespeed.ic.QEyMbE1o4O

Meizu vydali svůj první Android telefon v roce 2010 a byl to cenově dostupný přístroj s dobrým hardwarem.

Meizu M9 měl ambice srovnávat se s iPhone 4, který byl v Číně oficiálně představen ve stejnou dobu. Oba telefony zaujaly davy zákazníků, byly dostupné jen v omezené míře a v recenzích byly často přirovnávány k sobě.

Meizu uzavřeli partnerství se společností Samsung a nabídli M9 se stejným 1Ghz procesorem Samsung S5PC110, jaký měl tehdejší poslední model Samsung Galaxy a i recenzenti se zmiňovali o podobnosti těchto telefonů z hlediska PCB designu.

500x242xmeizu-m9-back-ugly.jpg.pagespeed.ic.0qdDuq-X95

Další vybavení telefonu sestávalo z 5 megapixel zadního fotoaparátu, odnímatelné baterie a 3,5 palcového AVS displeje Sharp s rozlišením 960 x 540. Meizu M9 začal s Androidem 2.2, ale časem Meizu vytvořili svůj vlastní operační systém, který pojmenovali Flyme.

I když Meizu M9 měl dobrou hardwarovou výbavu, trpěl řadou zásadních chyb jako přehříváním, malou výdrží baterie a nekompatibilitou aplikací. Tyto nedostatky výrobce vyřešil až vydáním řady Meizu MX.

 

Oppo Find

569x593xoppo-x903-android-phone.jpg.pagespeed.ic.Imn9NNcda9

První Android telefon od Oppo byl také první z telefonů řady Find. Oppo Find aka Oppo X903 pojala společnost vážně do té míry, že se rozhodli najmout Leonarda DiCaprio do televizních a billboardových reklam. Drahá reklaní kampaň spolu s dobrým hardwarem a kvalitním designem přinesla X903 popularitu i v mezinárodním tisku.

Oppo Findbyl prvním a jediným Oppo telefonem s vysouvací QWERTY klávesnicí. V litinovém těle telefonu byl zapuštěn 3,9palcový dotykový displej a skrývalo procesor Qualcomm Snapdragon MSM8255 s taktem 1GHz, 512 MB RAM a 8 megapixel fotoaparát. Oppo také vyvinuli vlastní NearMe App Store.

Další významné čínské smartphony

Mezi další čínské smartphony, které stojí za zmínku jistě patří tyto:

  • Oppo Finder
  • GooPhone i5
  • Nubia Z5
  • Vivo Xplay
  • Zopo ZP998
  • Xiaomi Hongmi

Napadají vás nějaké další čínské smartphony, které by měly patřit mezi klasiku? Máte zkušenost s některým ze jmenovaných? Diskutujte!

[zdroj]