Gionee již s prvním modelem řady Elife, kterým byl Elife E6 dokázali, že umí vyrobit designově atraktivní smartphone vybavený kvalitním hardwarem. Jako v Číně a Indii již dobře zavedená značka se vydáním řady Elife dostala do celosvětového povědomí a svým novým Elife E7 chce svou pozici potvrdit. Obstojí Gionee Elife E7 ve srovnání se stěžejními smartphony dalších čínských značek?

Recenze Gionee Elife E7

500x667xGionee-elife-e7-hero.jpg.pagespeed.ic.FfbUm_XvqW

Opět je třeba podotknout, že jde o recenzi přejatou z čínského webu 21cn.com a až na vyjímky, které představují krátké podoteky redakčního kolegy Andiho, nejde o poznatky naše ani našich kolegů z GizChina.com, nýbrž o pouhý překlad a přepis faktů.

Recenzovaná Gionee Elife E7 je špičková verze s plnou výbavou. 2,2 GHz čtyřjádrový procesor Snapdragon 8974 je doplněn skvělými 3 GB RAM, displej je 5,5-palcový s rozlišením 1920 x 1080 a s ochrannou vrstvou Corning Gorilla Glass 3. Telefon má vlastní Gionee operační systém Amigo OS, založený na Androidu a jeho fotoaparát dostal několik nových zajímavých funkcí.

Srovnání s předchozí Elife E6 ukazuje, jak dobře si Elife E7 stojí

Gionee Elife E6 Gionee Elife E7
Displej 5-palců 5,5-palce
Zadní fotoaparát 13 megapixel 16 megapixel
Přední fotoaparát 5 megapixel 8 megapixel
GPU Power VR 544 Adreno 330
RAM 2GB 3GB
CPU takt 1,5Ghz 2,2Ghz
CPU Mediatek MT6589T Qualcomm Snapdragon 800

Jak je vidno z hlavních specifikací, Elife E7 nabízí zlepšení na všech polích a rozhodně má dost argumentů, kterými může majitele E6 přesvědčit o výhodách koupě nového telefonu. Displej je větší a Snapdragon 800 s Adreno 330 a 3GB RAM jsou v úplně jiné lize než hrál předchůdce. I přední foťák prošel čitelným vylepšením na 8 megapixel, nemluvě o 16 megapixel zadním fotoaparátu, který je asi jedním z nejpokročilejších na trhu.

Gionee Elife E7 design

Konstrukce Gionee Elife E7 je podobná jako u E6 a telefon je vyroben ve stylu unibody. Baterie je tedy vestavěná, což umožňuje, aby byl přístroj co možná nejtenčí. Telefon je štíhlý 6,5 mm, pouze v prostoru nezapuštěného fotoaparátu roste tloušťka na 9,5 mm.

500x375xgionee-elife-e7-review-1.jpg.pagespeed.ic.VPmL7us_MU

Nad velkým 5,5-palcovým displejem, obtaženým 2,33 mm úzkým rámem, je umístěn 8 megapixel přední fotoaparát.

500x375xgionee-elife-e7-review-2.jpg.pagespeed.ic.L4CYTUZLW_

Ve spodní části telefonu jsou tři fyzická tlačítka, která jak ukazuje fotografie, vpodstatě nejsou na tomto bílém modelu vidět. Gionee ovšem odvedli vynikající práci vytvořením 5,5-palcového telefonu s tak kompaktním tělem.

Andi: Z vlastní zkušenosti můžu říct, že Elife E7 je téměř stejného formátu jako Xiaomi MI3 a přestože má větší displej, v ruce se drží mnohem pohodlněji

Celkový design Elife E7 je čistý a jednoduchý. Fyzická tlačítka najdeme na pravé straně, kde je ovládání hlasitosti, na vrchní straně se nachází tlačítko zapnutí telefonu spolu se standardním 3,5 mm výstupem pro jack sluchátek. Dole najdeme pouze micro USB.

500x375xgionee-elife-e7-review-5.jpg.pagespeed.ic.OCbiscybzz

Micro SIM tray je na levé straně telefonu. Stejně jako většina smartphonů od Gionee ani Elife E7 nepodporuje dual SIM, což je u čínského telefonu zarážející.

500x375xgionee-elife-e7-review-4.jpg.pagespeed.ic.HywTINlQNq

Otočením telefonu dozadu se nám naskytne pohled na zaoblené tvary zadní části, 16 megapixel fotoaparát a LED blesk. Ve srovnání se zbytkem telefonu návrháři Gionee popustili uzdu fantazie při tvorbě zadní části trochu moc a záda telefonu tak celkový dojem z čistého designu poněkud kazí.

500x375xgionee-elife-e7-colours.jpg.pagespeed.ic.oiMVZZk8DK

Tělo Elife E7 je vyrobeno z lesklého plastu. Tato úprava se jistě bude zamlouvat každému o to míň, že velmi čitelně zviditelňuje všechny otisky prstů. Elife E7 je dostupný v celkem sedmi barvách – bílé, černé, zelené, modré, žluté, růžové a oranžové.

Gionee Elife E7 Amigo

Operační systém Elife E7 Amigo prošel důkladnou revizí a je zde ve verzi 2.0. Podobně jako u dalších ROM, jako je Funtouch, Flyme 3.0 atd., má i Amigo jednoduchý plochý design s pěknými a jasnými barvami.

482x430xgionee-elife-e7-review-amigo-1.jpg.pagespeed.ic.ULVbFZUd2N

Stejně jako u MIUI se dlouhým stiskem tlačítka Home zobrazí několik posledních používaných aplikací a umožní se jejich vypnoutí a uvolnění operační paměti. Je zde také řada vestavěných bezpečnostních opatření, mobile data monitoring či pokročilé funkce pro fotoaparát.

Andi: Zjistil jsem, že Amigo na Elife E7 je mnohem pomalejší než MIUI na Xiaomi MI3, které jsem měl možnost použít a je zde dost prostoru pro optimalizaci.

Gionee Elife E7 fotoaparáty

Ačkoli je Gionee Elife E7 celkově jeden z nejlépe vybavených smartphonů na trhu, spoustu potenciálních zákazníků bude určitě nejvíce zajímat zadní fotoaparát. Tento16 megapixel je patrně nejcitlivější na trhu a je vybaven objektivem Largan M8 s 1/2,3-palcovým senzorem umožňujícím velikost pixelů 1,34 µm. Přední foťák je podobně působivý. Jedná se o stejnou 8 megapixel jednotku, jakou používá iPhone 5S coby hlavní fotoaparát.

500x375xgionee-elife-e7-rear.jpg.pagespeed.ic.JpdI29HZF5

Zadní fotoaparát je také vybaven clonou F2.2. Pro srovnání Oppo N1 a Meizu MX3 mají clonu F2.0 a Vivo Xplay 3S jen F1.8. Což samozřejmě neznamená, že clona je zde zásadně určující, jak už ukázala recenze Vivo Xplay 3S.

500x375xgionee-elife-e7-profesional-camera.jpg.pagespeed.ic.5po3DImgTp

S tak skvělým hardwarem by bylo škoda, aby měl telefon obyčejnou aplikaci fotoaparátu, naštěstí Gionee vytvořili velmi pěkný profesionální režim, snadný k použití a příjemné a pochopitelné rozhraní.

491x440xgionee-elife-e7-review-amigo-3.jpg.pagespeed.ic.58bEeHXtZw

Výše uvedené snímky ukazují možnosti základního na levé a profi módu na pravé straně. V profesionálním módu si lze vybrat druh expozice, vyvážení bílé, výběr scény, HDR, Panorama atd. K výběru jsou zde i běžné možnosti fotografování včetně focení gestem či na hlasový povel, detekce úsměvu a další.

Ostatní doplňky v nabídce Elife E7 zahrnují odstranění nežádoucích osob z fotografií, Onion skin mód, sledování objektu nebo režim Group, kdy fotoaparát z několika pořízených snímků skupiny vytvoří jednu nejlepší fotografii, zachycující všechny s úsměvem a otevřenýma očima. Najdeme zde také režim Beauty a dokonce i režim Food, které původní recenze nijak neupřesňuje.

Gionee Elife E7 ukázky fotek

500x375xgionee-elife-e7-photo-sample-2.jpg.pagespeed.ic.kHDdFIVJTTAndi: Tyto fotografie pořízené s Gionee Elife E7 jsou od původního recenzenta a jím byly i zmenšeny. Jakmile budeme mít možnost vlastní recenze Elife E7, budeme nahrávat obrázky v plné velikosti.

Gionee Elife E7 výkon

507x446xgionee-elife-e7-antutu.jpg.pagespeed.ic.IrDWzvbx8A

S 2,2 GHz procesorem Snapdragon 800, grafikou Adreno 330 a 3 GB RAM není divu, že Gionee Elife E7 v Antutu posbíral více než 30.000 bodů. Překvapením ovšem je, že výsledek je jen  33.318. Srovnání s Vivo XPlay 3S, které i s vyšším 2K rozlišením udělalo více než 35.000 bodů naznačuje, že pár optimalizací pro Amigo ROM by bylo na místě.

493x443xgionee-elife-e7-ice-storm.jpg.pagespeed.ic.nhBUWemWMY

Gionee Elife E7 benchmarks

  • Ice Storm: 17,079
  • Ice Storm Extreme: 11,668
  • Vellamo HTML 5: 2,775
  • Vellamo Metal: 1,162

Gionee Elife E7 porovnání testů

500x365xgionee-elife-e7-antutu-comparison.jpg.pagespeed.ic.PTHk3WNH7b

V tomto srovnání vidíme, že v Antutu si nejlépe vede Xiaomi MI3 s 35.976 body, Samsung Galaxy Note 3 je na druhém místě s 35.705 body, třetí je Lenovo Vibe Z, které dosáhlo 35.521 bodů a Gionee Elife E7 je na čtvrtém místě.

500x365xgionee-elife-e7-vellamo-comparison.jpg.pagespeed.ic.cO-uAOKAxn

V testu Vellamo se Gionee Elife E7 daří lépe a umisťuje se na druhé příčce za Lenovo Vibe Z a před Note 3.

500x365xgionee-elife-e7-3d-mark-comparions.jpg.pagespeed.ic.gfnmi8OanL

Podobně dobře si Gionee vede v 3D Mark testu, je opět na druhém místě. Tentokrát za prvním Samsung Galaxy Note 3 a před Vibe Z.

Gionee Elife E7 baterie

Kupodivu žádné z čínských hodnocení nezmiňuje životnost baterie. Máme podezření, že je to buď kvůli tomu, že většina recenzentů neměla na zjištění těchto kritérií dostatek času anebo jen poslouchali instrukce od Gionee, aby se soustředili hlavně na fotoaparát, protože baterie se se svými 2500mAh jeví jako slabina telefonu.

500x375xgionee-elife-e7-green.jpg.pagespeed.ic.2CH_7uVMHQ

Gionee Elife E7 je v současné době na prodej v Číně v nižší hardwarové konfiguraci než byl tento testovaný model, v černé a bílé barevě. Špičková 4G LTE verze bude v prodeji až po čínském Novém roce. Gionee má v plánu telefon prodávat také v Indii, Africe a Latinské Americe s určitým zpožděním v letošním roce.

Andi: Rád si vyhradím čas na vlastní úplnou recenzi tohoto telefonu, ale již texty, které jsem o něm měl k dispozici prostudovat mě vedou k myšlence Elife E7 si časem pořídit. Pokud však za něj budu ochoten utratit své těžce vydělané peníze, bude muset projít optimalizací ROM nebo rovnou nastavením na CyanogenMod, aby se z tohoto čínského supertelefonu daly vymáčknout všechny jeho možnosti.

[zdroj] [původní recenze]