Trh s android smartphony je plný telefonů, které vypadají podobně, nabízí stejné funkce a není nic, co by je vytáhlo před konkurenci. Je to pochopitelné, protože to vyžaduje odvahu udělat něco neobvyklého a je to i velké riziko. Ale tohle riziko (N1) se OPPO vyplatilo.

Recenze Oppo N1

Budu upřímný, když jsem poprvé viděl OPPO N1 během předváděčky, myslel jsem si, že to největší podivný smartphone, jaký jsem kdy viděl, se slabším hardwarem než se očekávalo a že otočná kamera je jen lákadlo na nebohé zákazníky. Pak jsem si ale jeden koupil a od té doby co jsem ho vybalil ho používám.

Recenze Oppo N1 – Specifikace

Oppo N1

OBECNÉ
Výrobce Oppo
Model N1
Datum vydání Prosine
DISPLEJ
Velikost 5.9-palcový
Rozlišení 1920 x 1080
Ochrana
Ostatní
POPIS
OS Android 4.2 Oppo Color ROM nebo CyanogenMod
Chipset Snapdragon 600
CPU 1.7Ghz 4-jádrový
GPU Adreno 320
RAM 2GB
Baterie 3610mAh
Ostatní USB OTG Bluetooth 4.0 5G Wi-Fi 802.11 ac Wi-Fi Direct Wi-Fi Display GPS Distance sensor Light sensor G-sensor 4D Gyroscope
FOTOAPARÁTY
Zadní 13 mega-pixel
Funkce Otočný fotoaparát
Video
Přední 13 mega-pixel
PAMĚŤ
Interní 16-32GB
SD card Ne
PODPORA SÍTÍ
Dual-sim Ne
WCDMA WCDMA: 850/900/1700/1900/2100MHz
GSM GSM: 850/900/1800/1900MHz
PARAMETRY
Rozměry (mm) 170.7 x 82.6 x 9 mm
Váha (g) 213g
Barvy White
KOUPĚ
Kde koupit  www.beryko.cz
Cena $570

Recenze Oppo N1 – Design

Spíše než by se Oppo drželo svých zaběhaných tvarů (klidně mohli udělat větší verzi Find 5), Oppo použilo zcela nový design pro OPPO N1, risk, který se ale vyplatil.

1

Při pohledu na telefon z přední strany, první věc, která vás praští do očí je délka N1. Nezáleží na tom, jak velký telefon používáte nebo znáte, N1 je delší než většina z nich, i když má velikost obrazovky „jen“ 5,9 palce.

2

Velikost N1 je 170,7 x 82,6 x 9 mm, což je více než např. Samsung Galaxy Note 3, který má 151,2 x 79,2 x 8,3 mm. Note 3 má tedy o něco menší displej – 5,7-palcový, ale skutečný důvod pro délku N1 je vytvoření pevné základny pro velký displej a rotující kameru. Oppo by mohlo stvořit mnohem více kompaktní design, ale pak by riskovali různá poškození telefonu a to by vrhlo špatný stín na image značky, na které tak tvrdě pracovali.

3

Z Oppo N1 máte opravdu pocit, že držíte top model, když si odmyslíte trochu volnější tlačítka zapnutí a hlasitosti. Vyroben je z vysoce kvalitního polykarbonátu, který vám přijde skoro jako kov. Pocit z něj při držení je velmi solidní.

4

Pokud se podíváte na přední stranu, tak ta vytváří dojem velmi úzkých rámů, i když displej 5,9 palce má kolem sebe velký černý okraj.

5

Spodek N1 se zdá být větší, než je nezbytně nutné a zdá se, že je to pouze z estetických důvodů. Zde také najdeme podsvícené kapacitní tlačítka v obvyklé Android konfiguraci (Option, Home, Back). S tím vším prostorem pod diplejem je škoda, že kapacitní tlačítka jsou příliš blízko u sebe.

6

V horní části N1 je místo, kde se skrývá ten zázrak. Tam najdeme otočný panel fotoaparátu. Ve své výchozí poloze (s fotoaparátem na zadní straně), reproduktor a proximity senzor jsou vepředu, ale otočení panelu přináší 13 megapixelový fotoaparát a dual-LED bleskem na přední stranu. Fotoaparát/LED combo lze otočit o 206 stupňů a nastavit na jakoukoli pozici mezi 0 a 206.

7

Na zadní straně najdeme velký čistý prostor se stříbrným OPPO logem a pár slov označujících, jaký model telefonu máte.

8

Když se podíváme zhruba doprostřed zadní strany N1, můžeme rozeznat Oppo O-Touch panel, což je zadní dotykový senzor, který lze použít k pořizování fotografií, otevření určitých aplikací, procházení menu, webových stránek a e-mailů.

9

Jediná místa, která jsme ještě neprošli jsou po stranách telefonu. Napájení/uspání je na pravé straně a 3,5 mm jack pro sluchátka, micro USB a externího reproduktoru dole.

10

Jak můžete vidět z fotografií, Oppo N1 je opravdu velký telefon, a dokonce i pro ty s většími rukama, než mám já.

Oppo N1 Displej

Displej na OPPO N1 je 5,9-palcový panel s rozlišením FHD 1920 x 1080 a s Gorilla Glass 3 pro ochranu před nárazy a poškrábáním. 5,9-palcový 1080 panel má hustotu pixelů 377ppi a IPS dává skvělé pozorovací úhly .

11

Většinu času jsem používal OPPO N1 na nejnižší nastavení jasu. Pro mě a baterii je to ideál, ale venku budete muset s jasem nejméně do poloviny, možná i více, když bude mít Zdeněk Škromach mimořádně sluníčkový den.

12

Kapacitní panel je citlivý, živý a jeho reprodukce barev je velmi dobrá, i když černá je poněkud slabší, než je na jiných zařízeních.

Oppo N1 Výkon

 

13

Mnoho lidí bylo při představení OPPO N1 zklamáno ohledně výbavy. Ve skutečnosti ale 1.7GHz 4-jádrový Snapdragon 600 procesor, Adreno 320 GPU a 2 GB RAM je více než dost pro všechny vaše každodenní aplikace, hry a všechno ostatní co byste s tímto telefonem chtěli dělat.

14

Není žádným překvapením, že s tímto skóruje Oppo N1 velmi dobře ve všech benchmarcích.

15

Naměřené dodnoty jsou následující:

  • Antutu : 26321
  • Quadrant : 9607
  • Nenamark : 61.0fps
  • 3D Mark Ice Storm : Maxed Out
  • 3D Mark Ice Strom Extreme : 7312
  • 3D Mark Ice Storm Unlimited : 10677

Oppo N1 Fotoaparát

Oppo N1 je unikátní v tom, že je jediný high-end smartphone na trhu s rotující kamerou. Jak již bylo zmíněno rotující fotoaparát se může otáčet o 206 stupňů a je 13 megapixelový s duálním LED bleskem.

16

Dedikované ISP (image processing engine) pracuje se 13 megapixelovým CMOS senzorem, F2.0 clonou a 6 fyzickými čočkami a nabízí zajímavé možnosti snímání obrazu. Fotoaparát spolu se svým otáčení vám nabízí různé možnosti na hraní a brzy objevíte ve focení nové a zajímavé způsoby.

17

Dále zde máme O-click – Bluetooth dálkové ovládání nabízí další stupeň flexibility u OPPO N1, která vám umožní položit telefon, naklonit fotoaparát, poodstoupit a zdálky kliknout.

18

O-click také přijde vhod, když chcete používat dlouhé expozice a věřte mi, budete používat tuto funkci více, než byste si představili. N1 je schopen 8 sekund dlouhých expozicí, což je ideální pro nízké hladiny osvětlení scény, či zachycení světelných pruhů z projíždějících automobilů v noci. Expozice lze nastavit na Auto, 0,5, 1, 2, 4 a 8 sekund.

19

Pomalá závěrka je jen jednou z možností při fotografování, je tam také „Normal mode“, „HDR“, „Panorama“ a „Beautify“. Otáčení kamery kolem Oppo N1 automaticky otáčí také obrazovku kolem a snižuje možnosti pouze na „Normal“ a „Beautify“. To je trochu škoda a já bych si přál, aby Oppo přidat možnost pomalé expozice u přední kamery, díky čemuž byste získali některé docela cool efekty.

20

Když už mluvíme o přidaných funkcích aplikace fotoaparátu na N1, ta má různé možnosti, například bělení pokožky a zvětšení vašich oči. Úprava „selfie“ tím nekončí, je tam totiž i možnost, jak přidat různé make-up styly pro vaše autoportréty.

21

Ačkoli je N1 je telefon orientovaný na fotoaparát, vypadá to, že bude potřeba ještě nějaké optimalizace. Fotografie pořízené v běžném režimu, ve špatných světelných podmínkách mají mnohem víc šumu, než jsem čekal. HDR je skvělý ve všem, ale při slunečném dni mi přijde, že Xiaomi MI2 fotí s HDR lépe. Zjistil jsem, že v určitých světelných podmínkách jsou odrazy na fotografiích. Vypadá to, že se světlo odráží od kovového kroužku kolem objektivu nebo se světlo odráží kolem objektivu samotného, ale to se týká jen některých fotek a opravdu jen někdy.

22

Další problém je při použití sériového snímání, u toho může někdy neustále svítit světlo a vytvořit tak vybledlý nebo celý bílý obraz. To by ale mohlo být opraveno s aktualizací OS.

Oppo N1 ukázky fotografií

I s těmito drobnými zádrhely je N1 zdaleka nejlepší telefon na focení, který jsem kdy vyzkoušel. Nejen, že je kvalita obrazu výborná, ale všestrannost telefonu umožňuje některé úžasné záběry.

23

ColorOS

Má verze N1 je China Mobile (TD – SCDMA) a je dodáván s čínskou verzí ColorOS, která postrádá všechny důležité aplikace a služby od Google. Naštěstí jsem byl schopen stáhnout a jednoduše nainstalovat mezinárodní verzi ColorOS, která běží velmi dobře. Pokud jde o animace a otevírání aplikací je ColorOS bezproblémový a funguje tak jak má.

24

ColorOs je přeplněný funkcemi, včetně několika gesty k aktivaci telefonu, pokud je uzamčen. Výchozí gesta jsou nakreslení kruhu na zámku obrazovky, která aktivuje fotoaparát nebo „V“ pro zapnutí světla blesku. Můžete také přizpůsobit své vlastní gesta pro otevření aplikací, volání, kontaktů a dokonce i otevření webových stránek.

25

Další vlastnosti, které jsem si v v ColorOs užíval jsou dvojité poklepání pro probuzení telefonu a gesta pro pořízení screenshotu nebo nastavení hlasitosti. Není to ale jenom o gestech. ColorOs má také zajímavé animace, na základě kterých bude mít váš telefon sezónní vzhled v závislosti na ročním období.

26

Existují také speciální widgety s názvem „exclusive spaces“. Hned po vybalení je „exclusive space“ již nastaven pro fotoaparát, takže můžete fotit přímo z domovské obrazovky a další. ColorOs je povedená ROM, ale sem tam něco zadrhne. Sem a tam mi například spadla aplikace fotoaparátu.

27

Pokud se vám nelíbí vzhled ColorOS, stále je zde možnost nainstalovat CyanogenMod na N1, který vyhovuje více těm, kteří chtějí vzhled bližší k čistému Androidu. I s některými ColorOs chybami jsem si jej užíval a jsem si jist tato ROM postupně po aktualizacích a opravách případných chyb od Oppo vyzraje.

O funkce

Rotující kamera není jediná zajímavá vlastnost na N1, je zde také zadní O-touch panel a bluetooth dálkové ovládání O-click. Obě tyto funkce vypadají skvěle a fungují opravdu dobře, ale upřímně jsem je moc nepoužíval.

28

O-click může být také použit k nalezení telefonu, jednoduše poklepejte na O-click a telefon začne vyzvánět. Můžete si také nastavit upozornění, když se vzdálíte od svého telefonu příliš daleko, O-click na vás pípne a zabrání vám případnému zapomenutí telefonu. A pokud se vám ztratí O-click, nebojte se, na N1 lze také aktivovat zvukový signál na malém dálkovém ovladači. Velmi užitečné.

Oppo N1 Baterie

U tak velkého telefonu, jakým je N1, není překvapením, že je třeba mít i velkou baterii. Oppo udělalo rozumný krok a do N1 dalo 3610mAh. To je větší i než baterie v některých telefonech o větší velikosti.

29

N1 má skvělou životnost baterie. Při mém používání mohl snadno vydržet celý den i více na jedno nabití. Pokud vás zajímá i jiný názor na výdrž baterie u N1, můžete se podívat na PhoneArena, kde N1 je lídrem výdrže s 8 hodinami a 6 minutami.

Oppo N1 Závěr – s tímhle telefonem se opravdu nudit nebudete!

Každý uživatel telefonu má jiné priority. Někteří požadují nejvyšší specifikace, jiní délku výdrže baterie, další zase skvělý fotoaparát, ale pro mě je hlavním rozhodujícím faktorem jak se cítím, když telefon používám.

30

S Oppo N1 je zábava. Ve skutečnosti je tak skvělý, že jsem se nemohl dočkat WCDMA verze a skočil jsem po TD-SCDMA verzi s hrozným China Mobile 3G, ale pořád se bavím.

32

Upřímně jsem si myslel, že rotující kamera bude trik a já ji nebudu používat, ale je to zdaleka nejlepší funkcionalita z jakéhokoliv telefonu, který jsem měl v rukou. Mohu pořizovat fotografie takovými způsoby, které nejsou fyzicky ani technicky možné na jiných zařízeních a načapal jsem se jak přemýšlím nad novými způsoby, jak využít pomalou funkci spouště a dálkové ovládání O-click, abych byl více kreativní. Pro mě je to velmi dobře navržená a promyšlená technologie.

31

Velká baterie a její skvělá životnost znamená, že telefon je obrovský, větší než většina 6-palcové zařízení. Procesor je „pouze“ Snapdragon 600, telefony za podobnou cenu mají 800 (i když v použití nebude poznat rozdíl), o fotoaparátu už jsem mluvil dost, akorát je škoda, že není rozšiřující slot pro SD kartu.

33

Používal jsem N1 měsíc, důkladně si to užil a nelituji jeho koupě. Pro některé příležitosti je sice příliš velký a někdy proto sebou beru mnohem menší Xiaomi MI2, ale jakmile jdu na nějakou význačnou událost nebo trávím čas s rodinou, Oppo N1 je ten který jde se mnou.

34

Oppo N1 je pro mě v tuto chvíli naprostý top. Je krásně navržen a vyroben, může se pochlubit vynikajícím hardware, displejem a výdrží baterie, ale hlavně má nejvíce fantastický fotoaparát než jakéhokoli jiný smartphone na trhu. Celkově je to skvělý telefon!

35

Díky OPPO za pomoc s recenzí telefonu!

[Zdroj]
Některé naše odkazy mohou vést na prodejce elektroniky. Pokud si skrze takový odkaz něco koupíte, můžeme z prodeje obdržet malá procenta.