Stejně jako má nákup smartphone z Číny mnoho výhod, přináší i určitá rizika. Řiďte se proto našimi tipy a předejděte tak případným problémům.
Tipy při výběru telefonu

1. Prostudujte telefon i jeho výrobce

Před odesláním hotovosti on-line prodejci svého nového telefonu, byste měli strávit trochu času teoretickým průzkumem konkrétního výrobku. Zkontrolujte jeho vnější i hardwarové parametry a ujistěte se, že jeho design je přesně to, co hledáte. Hledejte informace i o výrobci. V podstatě jde o to, získat co nejvíce informací ještě před nákupem, protože následná reklamace může být obtížná.

2. Čtěte recenze

V rámci svého výzkumu, je dobré číst recenze a sledovat videa k výrobku, který hodláte koupit. Stojí za to sledovat i sponzorovaná videa. Už jen možnost podívat se na telefon v něčí ruce může dokreslit  vaši představu.

recenze čínských android smartphonů

3. Zkontrolujte, zda telefon bude funkční i ve vaší zemi

Nezapomeňte, že čínské telefony jsou koncipovány na sítě WCDMA nebo TD-SCDMA (CDMA také, ale není to běžné u všech). Pokud máte v úmyslu používat 3G smartphone, musíte koupit model WCDMA, ale i tak byste měli zkontrolovat, zda jsou frekvence WCDMA kompatibilní.

co je to TD-SCDMA?

4. Požádejte o radu

Pokud si něčím nejste jisti, můžete se zeptat v sekci komentáře na GizChina.cz nebo GizChina.com, nebo například na fóru MTKforums.com. Nespoléhejte se na rady prodejce, ten bude pravděpodobně odpovídat to, co si myslí, že chcete slyšet.

MTKforums

Rady při výběru on-line obchodu

5. Přečtěte si recenze a komentáře

Stejně jako při kontrole samotného telefonu, měli byste si také přečíst recenze a komentáře, které mají co do činění s on-line obchodem, kterému chcete svěřit svou transakci. Čínské internetové obchody jsou známé spamováním fóra a lživými komentáři, takže buďte pozorní.

komentáře a recenze čínských on-line obchodů

6. Kontrolujte, prověřujte a uvažujte

Čínské internetové obchody nejsou známé zrovna smyslem pro detail a přesnost, a tak je běžné najít telefon s nesprávnými nebo dokonce nemožnými údaji. Již jsme viděli obchody prohlašovat, že nabízejí 4G LTE MediaTek telefony, i když dosud neexistují a dokonce i telefony s dvěma procesory, což je samozřejmě nesmysl.

7. Je telefon, který chcete opravdu k dispozici?

Může se stát i to, že objednáte telefon, který ještě ani nebyl uveden do prodeje. Kontrolujte zpravodajské servery, abyste zjistili, zda je telefon o nějž máte zájem je skutečně k dispozici, a v případě pochybností se ptejte zde.

Udržujte se v obraze, sledujte novinky na GizChina.cz:

GizChina Facebook

8. Odpovídá telefon na obrázku svému popisu ?

Dalším častým problémem jsou falešné telefony vydávané za skutečné. Býval problém s obchody prodávajícími falešné telefony iPhone či Samsung, ale jak se zákazníci stávali stále více důvtipnými, přeorientovaly se obchody na falešné modely méně známých zařízení, jako Xiaomi Hongmi apod. Pečlivě proto prostudujte, zda i obrázek odpovídá požadovaným specifikacím.

9. Poštovné a daně

Některé společnosti mají sklad v Evropě nebo v USA, takže se při nákupu u nich vyhnete problému platby daně. Je na místě zkontrolovat tento fakt před provedením platby. Pokud tomu tak není, budete muset za váš nový telefon zaplatit i daň a poštovné. Bude jistě dobré použít lodní dopravu se službou tracking number, se kterou můžete sledovat, kde se vaše nový telefon nachází za všech okolností .

10. Použijte PayPal

Platbu proveďte pouze přijímá-li prodejce PayPal. Vkládání peněz přímo na bankovní účet je příliš velké riziko v případě jakéhokoliv problému. S PayPal vždy můžete podat stížnost, když prodejce přestane reagovat a dostanete své peníze zpět.

Máte další tipy, rady či komentáře?

Tohle je jen 10 tipů, na které, jak osobně doporučuje Číňan Andi, je třeba myslet při koupi telefonu z Číny. Pokud máte nějaké další rady, neváhejte a dejte nám vědět v komentářích níže.

[zdroj]