Pokaždé, když je čínským výrobcem telefonů na trh vypuštěn nový přístroj, jednou z nejčastějších stížností je, že nemá nejnovější verzi Android. Je pro to mnoho důvodů a my se pokusíme odpovědět na co nejvíce z nich.

650x400xzopo-zp998-review-hero.jpg.pagespeed.ic.y_bJk8WO-i

Časové harmonogramy a lhůty

S několika málo výjimkami většina výrobců telefonů s Androidem neví, jaké má Google s nejnovější verzí Androidu plány a neví také, kdy se ji chystá  uvést do chodu. Když začne vývoj telefonu, musí výrobce použít nejnovější verzi Androidu, kterou má k dispozici. Každý vývoj ale nějaký čas trvá, což u finálního výrobku může znamenat zpoždění až o dvě verze Androidu.
Například firma Zopo tvrdí, že vývoj přechodu ZP998 na Android 4.3 by zabral 10 měsíců a podobně pak i na verzi 4.4, takže by nakonec stejně byli měsíce pozadu.

Identita

Spousta výrobců v Číně nabízí telefony stejné specifikace za podobné ceny, jedinou oblastí, kde se pak telefonní společnost může opravdu odlišit od ostatních, je přes vlastní ROM.

miui-5.0.jpg.pagespeed.ce.mrV9w9vGu3

Xiaomi má MIUI (založený na Android 4.1 a 4.2), Meizu má Flyme (založený na Android 4.2), Gionee má Amigo (Android 4.2) a jsou zde i menší značky jako Xiaocai a CaiOS nebo Jiayu.
Každá z těchto společností nabízí různé ROM, které často zaberou měsíce a měsíce vývojového času, takže prostě není možné se jednoduše přesunout z jedné verzi Androidu na další.

650x400xumi-x2s-hero.jpg.pagespeed.ic.Squ5q9fiDj

Dokonce i velké značky jako Samsung často neumožňují update svých přístrojů a raději upustí od podpory, než aby platili programátory. Pochopitelně, že společnosti velikosti UMi, Jiayu a další mají své malé týmy pracující na telefonech a firmware a po jejich dokončení celé tyto týmy přesune na vývoj dalšího modelu, nezanechaje modelům dokončeným možnost aktualizace.

368571-gallery1-f13pc

 

Konkurence

Čínští výrobci telefonů jsou v obležení neuvěřitelné konkurence. Pokud jedna společnost zpomalí, tisíce dalších čekají na její podíl na trhu. Týmová práce na nejnovější verzi Androidu by znamenala zpomalení vývoje hardware dalšího modelu, což by umožnilo konkurenčním firmám dostat se na trh s novým modelem jako první.

oppo-r817

Nejnovější verze Androidu není tak docela zapotřebí

Ve skutečnosti navíc není nejnovější verze Androidu ve vašem telefonu nepostradatelná a dojde-li ke srovnání s verzí trochu starší, najdete jen velmi malé rozdíly. Například Xiaomi MI2 s nejnovější verzí MIUI V5 založené na Android 4.1.1 má mnoho stejných vlastností a funkcí, jako Nexus 5 s Android 4.4.1. Totéž lze říci o rozdílu mezi Androidem 4,2 a 4,4.

Co vy na to?

Souhlasíte s těmito důvody? Jste pro pomalejší vývoj hardwaru ve prospěch  nejnovějšího Androidu nebo se spokojíte se starším OS běžícím na přístroji nabitém nejlepším HW? Byli byste ochotni připlatit si za nejnovější verzi Androidu? Dejte nám vědět na našem foru.